Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 17. 12. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 10. 12. do neděle 17. 12. ráno)

 

Shrnutí

Minulý týden od 10. 12. do 17. 12. 2017 přinesl nejvíce srážek v horských oblastech – okolo 40 mm/týden. Většinou se jednalo o srážky sněhového charakteru. V Jihočeském kraji lze oproti minulému týdnu pozorovat rozšíření počínajícího sucha, dále pak lokálně v krajích Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu mírně zvýšil, a ve výše uvedených krajích přetrvává výrazněji. Pozorovat ho můžeme i v kraji Plzeňském, severozápadně od Prahy a v oblasti Pardubicka. Předchozí nedostatek vláhy se negativně podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků, nicméně v povodí Dyje nadále přetrvávají podnormální stavy.

Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text
.
Pokud jde o míru intenzity sucha, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se oproti minulému týdnu mírně zhoršila. Stav půdní vlhkosti zůstává horší oproti obvyklým hodnotám na Moravě a na jihu Čech. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají 0,7 % plochy ČR. Anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se aktuálně nevyskytují.

Průběh počasí v uplynulém týdnu


V uplynulém týdnu (10. 12. – 16. 12. 2017) přecházelo přes nás hodně frontálních systémů, které doprovázelo oblačné počasí, ale srážek na nich příliš nebylo, i přesto velmi drobné srážky byly zaznamenány prakticky každý den. Nejvyšší srážkové úhrny v uplynulém týdnu byly na horách a to na Šumavě, Krkonoších, Krušných a Orlických horách. Zaznamenané srážky byly okolo 40 mm/týden. Na horách byly tyto srážky většinou sněhového charakteru. Většinou nasněžilo na horách mezi 5-10 cm/den. K dnešnímu dni 18. 12. 2017 leží nejvíce sněhu v Krkonoších. Ve středních a nižších polohách je sněhová pokrývka hlavně v Čechách. Naopak prakticky na celém území republiky s výjimkou zmíněných horských oblastí napršelo jen do 2 mm/týden. V České republice bylo většinou v uplynulém týdnu teplejší počasí. Po chladné neděli k nám začal v pondělí a v úterý vát velmi teplý vzduch od jihu a přechodně maxima stoupaly dokonce i nad 12°C. Do pátku byly pak maxima mezi 4-7°C. V sobotu se pak ochladilo na 1-3°C. Minimální teploty se pohybovaly nejčastěji od -3 po +1°C. Počátkem týdne bylo hlavně větrné počasí, převážně v pondělí a úterý šel velmi svižný vítr od jihu přes Moravu. Na střední a severní Moravě byly zaznamenány významné škody.
 

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 23. 4. 2024

    Ochlazení i mráz jsou v dubnu normální, příroda je ale o měsíc napřed

    Střídání teplot k dubnu patří stejně jako mráz. Ochlazení pomůže zadržet vláhu v půdě a zpomalit vývoj vegetace, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Pavel Zahradníček. Stále však podle něj platí, že se v Česku otepluje – za posledních šedesát let se průměrná teplota zvýšila o 2,2 stupně Celsia.

    „V dubnu se často mluví o „aprílovém“ počasí, takže je normální, že se střídají teplé a studené vlny, což se i letos zrovna děje. V dubnu k nám prakticky pravidelně začne proudit studený vzduch od severu, který přináší ochlazení a v noci často i mrazy. Není to výjimkou ani v květnu, kdy přichází známí ledoví muži,“ říká PavelZahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor pro novinky.cz k přečtení ZDE.
     

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).