Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 19. 11. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 12. 11. do neděle 19. 11. ráno)

 

Mapa s počty respondentů z jednotlivých okresů pro poslední hlášení dopadů na zemědělství:

INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH ZPRAVODAJŮ (neodráží stav v celém okrese, ale popisují situaci na vybraných katastrech):

ROKYCANY, 23. 11. 2017: sucho mělo negativní vliv převážně při založení pozdějších porostů ozimé řepky (po 12.8.2017 ), díky období bez srážek po setí - následky - pozdější a nerovnoměrné vzcházení, přelom cca pol. září se začal srážkový deficit snižovat a porosty podstatně zesílily a vyrovnaly se.

STRAKONICE, 21. 11. 2017: za poslední týden spadlo jen 5 mm srážek na toto roční období je stále znát nedostatek vláhy v půdě.

PŘEROV, 21. 11. 2017: srážky 15 mm. Druhý týden má konečně říčka Moštěnka "normální" hladinu a neklesne hned druhý den po dešti.

ÚSTÍ NAD ORLICÍ, 21. 11. 2017: srážky byly i v tomto týdnu (12.-19.11.), ačkoliv z důvodu nízkých teplot neměřeny... V důsledku jejich nadbytku (vliv za delší období) již lze na porostech ozimých obilnin místy pozorovat negativní projevy. Práce na poli jsou omezeny, z pohledu krajiny nás ale tento stav těší - nízká intenzita přicházejících srážek umožňuje jejich pronikání i do hlubších půdních vrstev.

PLZEŇ JIH, 21. 11. 2017: v týdnu 13. - 19. 11. 2017 jsme na lokalitě Lužany naměřili pouze 0,9 mm srážek, vzhledem k nízkým teplotám se srážky z minulého týdne nestačily odpařit, půda je stále vlhká a porosty v dobré kondici.

JIČÍN, 21. 11. 2017: srážky za minulý týden - 13 mm; zhoršené až špatné podmínky na zpracování půdy vzhledem k dostatečným srážkám.

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU, 21. 11. 2017: 46. týden byl zpočátku beze srážek, ke konci týdne se začaly objevovat smíšené srážky (pátek 2 mm, sobota 2 mm. neděle 6 mm). Půda je rozbahněná, tam kde máme vysety meziplodiny a půda je kyprá, je půdní profil přesycený vodou a pole jsou prakticky nesjízdná. Na těchto pozemcích je ohrožena orba. Jinak vody je nyní dostatek, i v krajině, v potocích a řekách.

KROMĚŘÍŽ, 21. 11. 2017: povrchová vrstva půdy je vlhká, v 50 cm hloubce je půda vlahá, potřebovali bychom, aby se přes zimu dostatečně dosytila vodou.

SUŠICE, 21. 11. 2017: do poslední neděle spadlo 13 mm srážek, situace s vlhkem v povrchových vrstvách půdy je , zdá se, v normálu, i když dosud na většině obvykle v minulých létech podmáčených vlhkých místech a prameništích lze dosud normálně projít suchou nohou. V lese není mokro, půda tam vše nasákla a pouze cesty jsou mírné blátivé. Obě řeky - Otava v Sušici i Ostružná zde v Hrádku jsou na normálních - spíš nižších průtocích. Situace ve studních zde u nás je stále velmi špatná.

PŘÍBRAM, 21. 11. 2017: minulý týden spadlo 1,8 mm srážek. Situace je stabilní, na polích se stále nechá dělat. Do současné doby zatím nenapadl žádný sníh (ani poprašek) a nebyl ani významnější mrazík, což nepamatuji.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 3. 2024

    V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné

    Na protestech zemědělců často nechybí transparent proti Zelené dohodě pro Evropu. Snaha dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 je podle mnoho z nich likvidační i přes to, že změny klimatu pociťují nejcitelněji. „Mezi lety 2014 a 2020 panovalo mimořádné období sucha a někteří zemědělci bojovali s tím, aby vůbec měli píci. Čelíme změnám, které lze přičíst na vrub zvyšujícím se koncentracím skleníkových plynů,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.
    Celý článek k přečtení pro irozhlas.cz ZDE

  • 4. 3. 2024

    Setkání reportérů Intersucha a Agrorisku ve Větrném Jeníkově

    Dne 29. 2. 2024 proběhl v KD Větrný Jeníkov seminář spolupracovníků portálů Intersucho a Agrorisk s názvem Agrometeorologické výzvy současnosti a budoucnosti.
    Úvodní část semináře byla zaměřena na vývoj a dopady změny klimatu v ČR, klimatologické zhodnocení roku 2023 a současné zimy. Druhá, odborná část, se soustředila na klimaticky šetrné zemědělství a přinesla témata jako je regenerativní zemědělství, agrolesnictví či precizní zemědělstí.
    Semináře se zúčastnilo 130 hostů z řad reportérů a uživatelů portálu Intersucho a také zástupci zemědělských organizací, státní správy a dalších organizací. Úvodní slovo přednesli
    doc. Ing. Dalibor Janouš, CSc. (Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.), prof. Dr. Ing. Jan Mareš (Mendelova univerzita v Brně), prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně), Ing. Jan Záměčník (Jihomoravský kraj), Ing. František Pavlík, Ph.D. (Státní pozemkový úřad), Ing. Aleš Kendík (Ministerstvo zemědělství), RNDr. Petr Kubala (Povodí Vltavy, s.p.) a Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D. (Ministerstvo zemědělství).

    Informace byly převzaty i do médií, např.: ČTK, ČT24, ČT24, Ekolist. Ekolist
     

    Prezentace ke zhlédnutí:
    Změna klimatu – vývoj a dopady (prof. Zdeněk Žalud)
    Jaké bylo počasí v roce 2023 a byla uplynulá zima tuhá či mírná? (Mgr. Pavel Zahradníček)
    Jaká může být role zemědělství a lesnictví při řešení příčin změn klimatu? (prof. Miroslav Trnka)
    Může být konvenční zemědělství klimaticky šetrné? (doc. Vladimír Smutný)
    Praktické aspekty přechodu na regenerativní zemědělství (Ing. Karel Klem)
    Agrolesnictví – produkční stromy v zemědělské krajině, VIDEO - © Profi Press, (Jiří Michalisko)
    Hospodaření na nevyrovnaných pozemcích metodami precizního zemědělství (doc. Vojtěch Lukas)

23. listopadu 2017 / 47. týden

předchozí další stáhnout zavřít