Deficit půdní vláhy [mm]

                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 23. 04. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 16. 4. do neděle 23. 4. ráno)

 

Na 33 % území ČR panuje deficit půdní vláhy, což je zlepšení oproti minulému týdnu. Obvyklá hodnota deficitu se nadále pohybuje mezi 5 až 40 mm, ale na 6 % dosahuje 40-80 mm a na 0,1 % nejvíce zasažených ploch trvá deficit 80 mm. V povrchové vrstvě se stav oproti minulému týdnu dosti výrazně zlepšil a v současné době panuje deficit mezi 5 až 40 mm na 17% území oproti 39% v minulém týdnu. Nejlepší je nadále situace severojižním pásu protínajícím území ČR západně od Prahy od kraje Jihočekého po kraj Liberecký. Hlavní oblasti s nedostatkem vláhy s úrovní deficitu 40-80 mm (6,2 % území) najdeme i nadále v Olomouckém kraji (s přesahy do krajů Jihomoravského, Pardubického a Vysočiny) a v kraji Moravskoslezském.

Sbírejte s námi data

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 22. 4. 2017

  Den Země - Společné prohlášení o klimatické změně

  U příležitosti Dne Země z popudu Královské meteorologické společnosti a po jednání s Americkou meteorologickou společností, Evropskou meteorologickou společností a Mezinárodním fórem národních meteorologických společností bylo vydáno Společné prohlášení o klimatické změně, ke kterému se připojila i Česká meteorologická společnost. Toto prohlášení (originální znění, český překlad) podporujeme.

 • 24. 3. 2017

  Jak na sucho? Jaká je situace nyní a jaké jsou dopady v současné době

   Záznam reportáže

  Ve speciálním vysílání ČT24 o suchu a jeho dopadech na zemědělskou produkci hovořila řada odborníků a zástupců praxe. Ministr životního prostředí Richard Brabec hovořil o možných adaptacích a projektech, které mají pomáhat v době výskytu suchých epizod. Ve vysílání dále vystoupili zástupci zemědělské praxe a komentovali průběh sucha v posledních letech. K situaci podal vyjádření také zástupce projektu Intersucho profesor Zdeněk Žalud.