Odchylka půdní vlhkosti od obvyklého stavu v období 1961 - 2010

 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho
Vyjádřená stupněm sucha v půdní vrstvě 0-40cm a 0-100 cm

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 19.03. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 12.03. do neděle 19.03. ráno)


Mapa intenzity sucha vyjadřuje srovnání aktuálního nasycení půdy se stejným obdobím za posledních 50 let a hodnotí mimořádnost vzniklé situace.

Shrnutí

V týdnu od 12.3. do 19.3.2017 se oproti předchozímu období nasycení půdního profilu zlepšilo, a opět na západě, a zvláště jihozápadě území. Epizoda sucha nadále trvá ve zmenšené míře v kraji Pardubickém a Královéhradeckém, a spíše se prohloubila v kraji Jihomoravském a Olomouckém a v některých regionech Vysočiny, Jihočeského, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Situace je nadále dobrá na většině území Čech. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu výrazně snížil na západě ČR, a v některých regionech Čech je dokonce v půdě vláhy výrazně více než obvykle. Naopak deficit ale zůstává významný ve východních Čechách a na Moravě, což velmi dobře dokumentuje mapa aktuálního vodního deficitu. V příštích dnech očekáváme spíše stagnaci až mírné zlepšení aktuálního stavu.

Aktuální intenzita sucha

Pokud jde o míru INTENZITY SUCHA, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se oproti minulému týdnu zlepšila. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, najdeme v celém profilu na ¼ území. Hlubší vrstva je zasažena z ⅓ a povrchová vrstva z více než 1/10. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají necelou ⅕ plochy ČR v rámci celého půdního profilu a 4 % území jsou zasažena ve svrchní vrstvě. Anomálie o intenzitě S4-S5 tj. výjimečné až extrémní sucho se vyskytují na 6 % území.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu pokračoval na většině území mírný vzestup vlhkosti půdy ve vrstvě 0 až 50 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm, v 10 až 50 cm je na 12 % stanic a v 50-100 cm na 14 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost (nad 80 % VVK) se vyskytuje v 0-10 cm na 49 % stanic, v 10-50 cm na 14 % stanic a v 50-100 cm na 15 % stanic. Nejvyšší vlhkosti půdy se nadále vyskytují v horských polohách v Krkonoších a Beskydech, nejnižší na střední a jižní Moravě a ve východních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

Ke konci uplynulého týdne (12.3. – 18.3.2017) se obnovilo západní proudění, a to začalo nad Českou republiku přinášet různé frontální systémy, ze kterých vypadávaly i významnější srážky. V pátek pršelo hlavně v Čechách, a to do 10 mm/den, na Moravě jen okolo několika milimetrů. V sobotu se déšť soustředil hlavně nad oblast jižních Čech, kdy spadlo i více než 20 mm/den. Celkově za uplynulý týden pršelo hlavně nad Čechami, nejvíce na Šumavě s hodnotami okolo 60 mm/týden. Jinak v průměru od 15 do 30 mm/týden. V Polabí napršelo nejčastěji jen do 10 mm/týden a na Moravě bylo srážek ještě méně, nejčastěji jen kolem 5 mm/týden. Maximální teploty vzduchu měly rostoucí tendenci až do pátku, v sobotu se pak prudce ochladilo. Na začátku týdne byly naměřeny maximální teploty jen okolo 6 °C, avšak v pátek bylo skoro o 10 °C více. V sobotu spadla maxima pod 10 °C. Počátkem týdne se minimální teploty pohybovaly ještě pod bodem mrazu, mezi -3 až -5 °C, od středy pak mezi 0 až +3 °C. Větrnější počasí bylo až s obnovou západního proudění ke konci týdne.

Více informací

Sbírejte s námi data

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 22. 3. 2017

  Mezinárodní Den vody připadá na 22. březen

   Záznam rozhovoru

  Od roku 1993 je 22. březen „Světovým dnem vody“. Připomíná nám také to, že voda není samozřejmost a je nutné s ní šetřit! S nedostatkem vody a její spotřebou souvisí obavy ze sucha. Právě problematika sucha, jak s ním efektivně bojovat a předcházet mu byla tématem dnešního rozhovoru prof. Miroslava Trnky pro Studio 6 ČT 24.

 • 21. 3. 2017

  Rok 2016 byl nejteplejší v dějinách měření

   Záznam rozhovoru 

  Výroční zpráva o změně klimatu uvádí, že rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii. Jaká další nej zpráva uvádí? Co vzestup globální teploty způsobilo? Jaká je situace v České republice? O tom hovořil ve Studiu ČT 24 kolega dr. Pavel Zahradníček.

22. leden 2017 / 03. týden

předchozí další stáhnout zavřít