Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

  • Intenzita sucha - 21. duben 2019

    21. duben 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (14.4 – 20.4.2019) jsme byli pod vlivem tlakové výše, což přineslo suché a postupně i teplé počasí s negativním vlivem na rozvoj sucha. Na většině území republiky vůbec nepršelo. Tam, kde byly srážky naměřeny, tak šlo o úhrny pouze do 3 mm/týden. Zpočátku týdne bylo celkem chladno, ale ve středu se vyšplhaly maximální teploty vzduchu na většině území nad 15 °C. V pátek a v sobotu dokonce byly naměřeny hodnoty okolo 23 °C.
    Rozhodující pro zmírnění současného sucha bude studená fronta přicházející k nám o tomto víkendu. Pokud bude ležet hlavně nad Slovenskem, tak srážek nebude příliš, ale jestliže dojde k jejímu posunu více na západ, tak by pak došlo k výraznějšímu doplnění vláhového deficitu.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 14. duben 2019

    14. duben 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (7.4.–13.4.2019) jsme se dostali pod vliv tlakové níže, která ale příliš srážek nepřinesla. Na většině území republiky byly srážky pouze do 3 mm/týden. Na jihozápadě Čech se objevily lokální bouřky, které způsobily úhrny i nad 10 mm, ale šlo pouze o velmi malé území. Do úterý včetně se pohybovaly denní teploty i nad hranicí 18 °C.
    Tlaková výše způsobí, že budeme mít nad republikou opět teplé a suché počasí. Naděje na první srážky jsou na počátek příštího týdne, ale většina modelů zatím s velkými úhrny vůbec nepočítá. Sucho se bude dále dramaticky prohlubovat a zasáhne významně celou republiku.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 7. duben 2019

    7. duben 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (31.3 – 6.4.2019) bylo naše území pod vlivem tlakové výše, kterou na svém konci naopak vystřídala níže. Bohužel příliš deště jsme se opět nedočkali. Slabě pršelo na Moravě při přechodu frontálního rozhraní z pátku na sobotu. Celkové týdenní úhrny byly tedy do 5 mm na východě republiky. Bohužel na většině území vůbec opět nepršelo. Po většinu týdne byly maxima mezi 15-20 °C. Pouze v pondělí bylo přechodné ochlazení a pak v sobotu po přechodu fronty klesly maxima pod 15 °C s výjimkou severozápadu republiky, kde se naměřily teploty i přes 20 °C. Minimální teploty byly v uplynulém týdnu silně prostorově odlišné a to díky inverznímu charakteru počasí.
    Tento týden bude ve znamení dvou zemědělsky nebezpečných extrémů. Sucho bude nadále pokračovat a k tomu se od čtvrtka do soboty mohou objevit mrazíky okolo -2 °C a to převážně v Čechách.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 31. březen 2019

    31. březen 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (24.3. – 30.3.2019) sice bylo nad republikou dynamičtější počasí, ale příliš deště to nepřineslo. Vesměs ve shodě s předpovědí spadlo nejčastěji mezi 1-3 mm/týden. Vyšší úhrny byly jen lokálně na horách v nejvyšších partiích. Většina týdne byla spíše chladnější, kdy se denní teploty pohybovaly pod 10 °C. Na víkend se pak oteplilo a v sobotu vyšplhaly maxima i těsně pod 20 °C.
    Již druhý týden opět pokračovalo sušší počasí. V nejzranitelnější pozici se podle dlouhodobé předpovědi nachází oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech, kde již hlásí respondenti portálu InterSucho dopady na produkci.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 24. březen 2019

    24. březen 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (17.3. – 23.3.2019) převažovala nad republikou tlaková výše, což způsobilo pokračování suchého počasí. Srážek bylo velice málo a pršelo prakticky jen minulou neděli (17.3.2019). Na mnoha místech pršelo jen do 1 mm/týden. Nejvíce spadlo srážek na západě republiky na horách, ale často jen okolo 5 mm/týden. V první polovině týdne bylo ještě relativně chladněji s maximy od 8-10 °C. V druhé polovině týdne se oteplilo a během dne vyšplhaly teploty až k 19°C, v sobotu dokonce k 21°C. Noční teploty klesaly pod bod mrazu hlavně v úterý až ve čtvrtek. V ostatní dny se pohybovaly okolo bodu mrazu. Větrné počasí bylo v neděli a pondělí, ale pak se vítr výrazně uklidnil a většinou byl v průměru pod 2 m/s.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 17. březen 2019

    17. březen 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (10.3. – 16.3.2019) přes nás přecházely frontální systémy. Nejvíce srážek spadlo ještě v neděli a poté podle předpokladu ve čtvrtek a pátek. Dá se konstatovat, že tento týden byl srážkově bohatší, jelikož v Čechách se pohybovaly často úhrny okolo 30 mm/týden. Bohužel na Moravě byly nižší a to v rozmezí 10-15 mm. Výrazně vysoké úhrny zaznamenala Šumava (i přes 100 mm), což znamenalo společně s táním sněhové pokrývky vystoupení některých řek v regionu i na druhý povodňový stupeň. Maximální teploty vzduchu byly většinou celkem vyrovnané a pohybovaly se mezi 8-12 °C. Zastavilo se rozšiřování oblastí postižených suchem a to zvláště v povrchové vrstvě. Nicméně přes výrazné zlepšení zůstává zásova vody v půdě nízká jak na severozápadě Čech, tak na jižní a střední Moravě.
    Po srážkově bohatším týdnu by mělo začít převládat opět sušší počasí. Od počátku příštího týdne se ukazuje zvýšené riziko nočních mrazíků. Střednědobá předpověď je podle současného výpočtu zatížena větší nejistotou a bude se pravděpodobně hodně měnit. V nejzranitelnější pozici se podle dlouhodobé předpovědi nachází oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech.

     

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 10. březen 2019

    10. březen 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (3.3. – 9.3.2019) přes nás přecházelo několik frontálních systémů. Srážkově bohaté ale příliš toto období nebylo. Významné srážky přišly až v neděli, které budou součástí vyhodnocení dalšího týdne. Nejvíce srážek spadlo tradičně na horách a to i přes 20 mm/týden, ale na většině území republiky to bylo jen do 5 mm/týden. Teploty vzduchu byly na současné období nadprůměrné, i když byly během týdne výrazně rozkolísané. Pokračovalo rozšiřování oblastí postižených suchem, jak na severozápadě Čech, tak na jižní a střední Moravě. Srážky v neděli 11. a pondělí 12. března situaci zlepšily na většině území, bohužel ne zásadním způsobem.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 3. březen 2019

    3. březen 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (24.2. – 2.3.2019) převažovalo většinou slunečné počasí, které se začalo kazit až na víkend. Většina srážek pak spadla z pátka na sobotu. Ty odpovídaly velice dobře týdenní předpovědi. Tedy nejčastěji bylo zaznamenáno jen do 5 mm/týden, lokálně okolo 10 mm/týden. Od pondělí do čtvrtka vládlo teplé počasí s maximem mezi 13-16 °C. Ve čtvrtek se dokonce vyšplhal teploměr i k 18 °C.
    I v uplynulém týdnu příliš nepršelo a ještě převládalo jarní teplé počasí. Tento týden bude obdobný, jen se častěji budou objevovat přeháňky. Poté čekáme návrat k průměrným teplotám s častějšími přeháňkami, ale bez většího srážkového úhrnu.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 24. únor 2019

    24. únor 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (17.2. – 23.2.2019) sice přes nás přecházely frontální systémy, ale jak slibovaly modely, tak z nich příliš nepršelo a naopak jsme zažívaly spíše krásné jarní dny. Prakticky všechny srážky spadly během čtvrtečního dne. Na většině území republiky napršelo jen 1-3 mm/týden. Pouze na horách byly naměřeny úhrny nad 20 mm/týden.
    Po suchém únoru se předpokládá i začátek března bez významných srážek a stále s vyššími teplotami. To povede k rozšíření sucha v povrchové vrstvě a i v hlubších vrstvách. Po klidnější zimě dochází k prvnímu velkému posunu v rozšíření sucha.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 17. únor 2019

    17. únor 2019

    Shrnutí:
    V uplynulém týdnu (10.2. – 16.2.2019) přes nás přecházely nejdříve frontální systémy, ale v druhé polovině převládla tlaková výše doprovázena slunečným a teplým počasím. Nejvíce srážek spadlo v neděli, poté se jednalo většinou o slabé přeháňky. Ty byly většinou už dešťového charakteru, pouze od vyšších poloh byly sněhové. Srážky odpovídaly vesměs týdenní predikci. Nejčastěji tedy spadlo jen do 5 mm/týden. Vyšší úhrny byly v Krkonoších a na Šumavě (15-30 mm/týden).
    Následující dva týdny by měly být srážkově stále slabší a teplotně nadprůměrné. Poté se bude počasí vracet k obvyklému stavu. Stav sucha se nijak dramaticky měnit nebude.

    pokračovat >