Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 7. 5. 2018

  Vystoupení na ČT24

  Reportáž ČT ke zhlédnutí

   

  Do pořadu České televize o hodnocení současného i očekávaného stavu sucha v ČR byl pozván za tým intersucha prof. Zdeněk Žalud. Záznam pořadu můžete sledovat zde.  Stopáž komentáře 4:13.

 • 4. 5. 2018

  Speciál o suchu Českého rozhlasu Plus

  Článek k přečtení a záznam rozhovoru zde

  „Obávám se, že tady po třech letech máme opět nešťastný souběh dvou such: zemědělského a hydrologického,“ varuje bioklimatolog a koordinátor týmu Intersucho Miroslav Trnka z CzechGlobe. Poslechněte si záznam „speciálu o suchu“ Českého rozhlasu Plus. Stopáž záznamu rozhovoru od 6:08

   

 • 4. 5. 2018

  Mapa sucha: V Česku kriticky ubývá voda, názorně ukazuje sestřih z posledních pěti let

  Video ke zhlédnutí

  Za právě panující sucho mohou téměř tropické dubnové teploty a spíše teplá zima s nedostatkem sněhu, uvedl bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka. Nadcházející předpověď srážek je špatná, pršet prakticky nemá. Ve videu v úvodu článku se podívejte na vývoj sucha v průběhu posledních pěti let. 

 • 2. 5. 2018

  Česko dramaticky vysychá, vody je už teď jako ve vrcholném létě

  Článek k přečtení

  Původci nynějšího sucha, které se začíná stále více projevovat, jsou vedle nebývale teplého dubna i teplá zima s nedostatkem sněhu a rovněž loňské sucho. Vláha v povrchových vrstvách půdy navíc rychle dochází, upozornil v komentáři pro novinky.cz bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka.

 • 29. 4. 2018

  Rozhovor pro Hospodářské noviny

  Rozhovor k přečtení

  Rozhovor o aktuální situaci zemědělského sucha, zaměřený na prognózu jeho vývoje v jarním období 2018 byl v Hospodářských novinách uveřejněn s prof. Zdeňkem Žaludem.

 • 26. 4. 2018

  Přednáška - problematika sucha

  Problematika sucha byla jedním z hlavních témat na VI. ročníku „ Manažerského, marketingového a obchodního fóra předsedů, ředitelů, majitelů a manažerů společností zemědělství, potravinářství, výroby, obchodu, služeb, bankovnictví a pojišťovnictví Moravy a Slezska “, konaného v Kokorách, okres Přerov. Přednášku zaměřenou na oba kraje přednesl za tým Intersucha prof. Zdeněk Žalud. Jeho odborně zaměřenou prezentaci pro cca 70 účastníků fóra sledovali mimo regionálních manažerů a politiků i zástupci Agrární komory či Mendelovy univerzity v Brně.

   

 • 26. 4. 2018

  Málo vody pro zemědělce

  Vodohospodáře na jihu a východě Moravy trápí po jarním tání neobvyklé sucho. Některé řeky jsou na hranici extrémního sucha, nedostatek vody na začátku vegetačního období komplikuje podmínky zemědělcům, kteří se obávají ztrát. „Deficit je momentálně takový, že je pouze dvacetiprocentní pravděpodobnost, že se půda dosytí do poloviny května či června,“ říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe.

  Více o tématu sledujte v reportáži zde a zde

 • 12. 4. 2018

  Rozhovor v časopisu Selská revue

  Rozhovor k přečtení

  Obsáhlý rozhovor o problematice sucha, vodě, krajině a klimatické změně ve vztahu k českému zemědělství poskytl časopisu Selská revue vydávanému Asociací soukromého zemědělství ČR prof. Zdeněk Žalud. Článek je zakončen návodem jak se stát zpravodajem portálu www.intersucho.cz.

   

 • 10. 4. 2018

  Projekt DriDanube

  Video ke zhlédnutí

  V rámci projektu DriDanube bylo v tomto týdnu vydáno první infromační video. Krátký film shrnuje informace o podstatě a výstupech projektu do nějž je zapojen i tým portálu intersucho.cz. O významu projektu ve videu hovoří vedle zahraničních kolegů i Miroslav Trnka (stopáž od  2:47).

  Pro více informací o projektu DriDanube prosím pokračujte na oficiální stránky projektu zde

  Mezinárodní projekt DriDanube je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

   

 • 5. 4. 2018

  Přednáška - Hospodaření v suchem ohrožených oblastech

   

  Na základě pozvání Regionální agrární komory ve Strakonicích se zde konala široce pojatá prezentace, jejíž hlavním bodem bylo zapojení se do portálu intersucho.cz. Přednášku prof. Zdeňka Žaluda, která byla provedena formou školení směrem k využití informací portálu včetně předpovědi počasí, navštívilo 18 účastníků. Se strakonickými farmáři se těšíme na spolupráci!