Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 19. 6. 2018

  "Naše pole" - Nabočany 18. - 19. 6. 2018

  Na celostátní výstavě polních pokusů, odrůd zemědělských plodin, výstavy zemědělské techniky, ochrany a výživy rostlin „Naše pole“ v Nabočanech v okrese Chrudim vystoupili s představením portálu Intersucho pro širokou zemědělskou veřejnost Mgr. Monika Bláhová a prof. Zdeněk Žalud. Prezentace ke stažení je zde.

 • 15. 6. 2018

  Setkání s ministrem zemědělství

  Na Mendelovu univerzitu v Brně zavítal s cílem detailně se seznámit se systémem Intersucho ministr zemědělství ing. Jiří Milek. V průběhu hodinové diskuze se jeho tvůrci nechal informovat o monitoringu zemědělského sucha, portálu www.klimatickazmena.cz a Generelu Vodního hospodářství krajiny ČR. Přislíbil podporu našich webů formou jeho propagace v odborných i politických kruzích.

 • 6. 6. 2018

  Rozhovor pro Mladou frontu

  Článek k přečtení a ke stažení

  „Otázka zadržení vody bude do budoucna zásadní. A je jasné, že velké širé rodné lány ji nezadrží,“
  upozorňuje bioklimatolog Zdeněk Žalud v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

  Rozhovor online zde

   

 • 31. 5. 2018

  Přednáška pro Národní zemědělské muzeum

  Více o přednášce k přečtení zde

  Dne 31.5.2018 se pro odbornou veřejnost (cca 50 posluchačů) uskutečnila přednáška v Národním zemědělském muzeu v Praze. Prezentaci s názvem „Klima a krajina: z partnerů soupeři“ za tým Intersucha přednesl prof. Zdeněk Žalud. 

   

   

 • 22. 5. 2018

  Rozhovor o dopadech sucha pro týden.cz

  Článek k přečtení

  Podle předpovědi počasí končí období mírného ochlazení a vracejí se opět vysoké teploty s minimem srážek. Pro Česko to tak znamená pokračování doby sucha. O problematice nedostatku vody pořídil on-line deník TÝDEN.CZ rozhovor s Miroslavem Trnkou.

   

 • 21. 5. 2018

  Miroslav Trnka hostem pořadu Rozstřel na iDNES.tv

  Pořad ke zhlédnutí

  Výrazné sucho, které připomíná situaci během vrcholného léta, příliš nezbrzdily ani přeháňky a bouřky z uplynulého týdne. Na pětině území republiky chybí podle projektu Intersucho až 60 milimetrů srážek. O suchu mluvil v pořadu Rozstřel na iDNES.tv bioklimatolog Miroslav Trnka, který se zabývá výzkumem v oblasti dopadů a predikce sucha.

 • 4. 5. 2018

  Speciál o suchu Českého rozhlasu Plus

  Článek k přečtení a záznam rozhovoru zde

  „Obávám se, že tady po třech letech máme opět nešťastný souběh dvou such: zemědělského a hydrologického,“ varuje bioklimatolog a koordinátor týmu Intersucho Miroslav Trnka z CzechGlobe. Poslechněte si záznam „speciálu o suchu“ Českého rozhlasu Plus. Stopáž záznamu rozhovoru od 6:08

   

 • 4. 5. 2018

  Mapa sucha: V Česku kriticky ubývá voda, názorně ukazuje sestřih z posledních pěti let

  Video ke zhlédnutí

  Za právě panující sucho mohou téměř tropické dubnové teploty a spíše teplá zima s nedostatkem sněhu, uvedl bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka. Nadcházející předpověď srážek je špatná, pršet prakticky nemá. Ve videu v úvodu článku se podívejte na vývoj sucha v průběhu posledních pěti let.