Předpověď srážek

Bonusová předpověď - mapa denních úhrnů srážek

Bonusová předpověď - mapa maximálních teplot

Bonusová předpověď - mapa minimálních teplot

Tyto předpovědi jsou dostupné pouze registrovaným a aktivním uživatelům, kteří pravidelně vyplňují dotazník expertního posouzení sucha. Máte-li zájem o tuto desetidenní, denně aktualizovanou předpověď, přihlaste se, nebo se registrujte.


PŘEDPOVĚĎ NA 9 DNÍ

V tomto týdnu (17-24. 9. 2018) budeme většinou pod vlivem tlakové výše a počasí bude spíše připomínat ještě léto. Ke konci týdne přes nás přejde studená fronta, která přinese srážky a ochlazení. Zatím je předpoklad, že se k nám fronta dostane v pátek večer a deštivo bude hlavně v sobotu. V následující dny pak budou většinou jen slabší přeháňky. Modely se zatím liší v množství srážek spadlých během fronty. Model ECMWF je pesimistický a předpokládá úhrny jen mezi 5-10 mm/týden, naopak GFS předpokládá sumy srážek od 15-25 mm/týden, lokálně až přes 30 mm/týden. Maximální teploty v tomto týdnu budou mezi 25-30 °C, což bude napomáhat dalšímu vysušování krajiny. V sobotu dojde k prudkému poklesu na 15-17 °C. Rozdílný je pak výhled na začátek příštího týdne, kdy model ECMWF předpokládá opětovný růst teplot nad hranici 20 °C, bohužel model GFS předpokládá chladný začátek příštího týdne. I přes teplý týden je předpoklad, že se díky srážkám koncem týdne situace nebude zhoršovat, naopak místa s nejhorším suchem se budou zmenšovat a to i v hlubší vrstvě 40-100 cm. Ke konci týdne bude stále nejmenší relativní nasycení půdy v Polabí, kde se bude často udržovat jen pod 30 % v celém půdním profilu. Naopak na Moravě, Vysočině a v jižních Čechách bude nad hranicí 50 %.
Podle dlouhodobého výhledu modelu GFS ensemble (do 3. října) je předpoklad, že podnormální teploty vzduchu po přechodu fronty vydrží do čtvrtka následujícího týdne (27. září). Poté je model počítá s průměrnými teplotami vzduchu. Nejdeštivějším obdobím by měl být právě tento víkend.
Jak už bylo naznačeno výše, tak v dlouhodobějším výhledu se dva základní modely liší. Model ECMWF ensemble, který je momentálně do 14. října 2018, předpokládá spíše nadprůměrné teploty vzduchu. Srážkově se model v prvních 14 dnech přiklání k podnormálním hodnotám. První polovinu října zatím předpovídá jako srážkově průměrné.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 23. 9. – 11. 11. 2018

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech spíše nadprůměrné. Srážky jsou očekávány spíše blízké průměru. Aktuální dopad sucha se s ohledem na pokračující spotřebu vody vegetací a krajinou bude proto přes jisté zlepšení v uplynulých 2 týdnech pokračovat.
Existující deficit vláhy nadále predisponuje prakticky celé území s výjimkou jižní Moravy a části jihočeské pánve k nižšímu než obvyklému nasycení až do poloviny října. V případě severních, středních a východních Čech, severu Jihomoravského kraje, ve středu kraje Olomouckého a v kraji Moravsko-slezském se setkáváme s negativní prognózou až do počátku druhé dekády listopadu.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno p ro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.