Předpověď srážek

Bonusová předpověď - mapa denních úhrnů srážek

Bonusová předpověď - mapa maximálních teplot

Bonusová předpověď - mapa minimálních teplot

Tyto předpovědi jsou dostupné pouze registrovaným a aktivním uživatelům, kteří pravidelně vyplňují dotazník expertního posouzení sucha. Máte-li zájem o tuto desetidenní, denně aktualizovanou předpověď, přihlaste se, nebo se registrujte.


V tomto týdnu (15. 1. - 21. 1. 2018) bude počasí velmi dynamické. To bude znamenat i větrnější počasí. V úterý přes nás přejde okluzní fronta, ve čtvrtek pak tlaková níže za níž k nám začne foukat oceánský vlhký vzduch. V úterý a ve čtvrtek budou na frontu vázány významnější srážky, v ostatních dnech čekáme spíše přeháňky. Srážkové úhrny za tento týden se tedy budou pohybovat většinou od 10-25 mm, lokálně mohou dosahovat 40 mm. Nejvíce se jich čeká v horských oblastech (hlavně na Šumavě), kde by mělo jít většinou o sněžení. V nižších polohách se během dne čekají většinou dešťové srážky, v noci smíšené či sněhové. Maximální teploty během týdne se budou pohybovat nejčastěji mezi 2-6°C, v noci a ráno lze čekat minima od -3 do +1°C. V předpovědi sucha je setrvalý stav. Na většině území se bude udržovat zcela nasycená půda a v oblastech, kde je ještě jistý deficit, tak se bude vlhkost půdy zvyšovat.


Předkládané předpovědi jsou založené na 5 numerických predikčních modelech (IFS, GFS, GEM, Global UM a ARPEGE), přičemž model IFS je modelem Evropského centra pro střednědobou předpověď (a využívaný např. webem yr.no), zatímco model ARPEGE je podkladem pro předpovědní model ALADIN, který využívá Český hydrometeorologický ústav. Využití 5 modelů poskytuje lepší představu o možných nejistotách v předpovědi a alternativách vývoje.

 

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 15. 1. – 15. 3. 2018

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech spíše průměrné, podobně jako srážky budou průměrné. S ohledem na nižší spotřebu vody vegetací po konci sezóny je prognóza pro půdní příznivá pro většinu území. Nicméně fakt, zásoba vláhy ve sněhu je prozatím nedostatečná a v řadě oblastí teploty nad bodem mrazu napomáhají odtoku a výparu vody což z pohledu počátku vegetační sezóny situaci problematizuje.
Existující deficit vláhy predisponuje nižší polohy jižních Čech a okolí řek Moravy a Dyje k nižšímu než obvyklému nasycení až do konce první únorové dekády a v případě některých lokalit až do první dekády března. Až na tyto výjimky se situace jeví jako relativně příznivá ale spíše s tendencí k nižšímu nasycení půdy.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.