Předpověď srážek

Bonusová předpověď - mapa denních úhrnů srážek

Bonusová předpověď - mapa maximálních teplot

Bonusová předpověď - mapa minimálních teplot

Tyto předpovědi jsou dostupné pouze registrovaným a aktivním uživatelům, kteří pravidelně vyplňují dotazník expertního posouzení sucha. Máte-li zájem o tuto desetidenní, denně aktualizovanou předpověď, přihlaste se, nebo se registrujte.


 PŘEDPOVĚĎ SUCHA na 9 dní


V tomto týdnu (18. 6. - 24. 6. 2018) budeme nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale od čtvrtka přes nás začne přecházet studená fronta, což bude znamenat hlavně přechodné výraznější ochlazení. Srážkově významnější den by měl být jen čtvrtek, kdy s frontou půjde i déšť. Zde se modely rozcházejí v síle fronty. Model GFS předpokládá vyšší úhrny okolo 10 mm/den, ale naopak IFS a ICON jsou pesimističtí a čekají úhrny jen okolo několika milimetrů. Zatím se kloníme, že fronta nepřinese plošně významné srážky. V ostatní dny budou srážky jen ve formě lokálních slabších přeháněk bez velkého vlivu na stav sucha. Do čtvrtka včetně bude ještě vrcholit příliv teplého vzduchu s maximy přesahující i 30°C. V pátek dojde k prudkému ochlazení a to v maximech až o 10°C. V noci klesnou teploty i na 8-13°C. Na přelomu týdne se pak začne opět postupně oteplovat a v polovině příštího týdne bychom mohly mít maxima zase nad 25°C. Sucho bude mít v následujících období tendenci k opětovnému zesílení. Situace se více zhorší v povrchové vrstvě, kde je nyní po bouřkách celkem uspokojivý stav. Ke konci týdne se převážně na Moravě objeví opět kategorie sucha S5 i v hloubce do 40 cm. V hlubších vrstvách je situace již aktuálně špatná a ta vydrží i v následujících dnech. Relativní vlhkost půdy do 100 cm bude na velké části území jen na 40-50 % a na jižní Moravě na 30-40 %.
Podle dlouhodobého výhledu GFS ensemblu se budou teploty od následovného týdne (25. 6. 2018) postupně vracet k dlouhodobému normálu a to vydrží až do 4. července kam dosahuje tato předpověď. Maximální teploty vzduchu budou tedy nejčastěji mezi 23-25 °C a minima mezi 13-16 °C. Výhled na 30 dní podle model evropského centra ECMWF předpokládá také, že první polovina prázdnin bude teplotně průměrná. Srážkově se budou vyskytovat hlavně lokální přeháňky z bouřek. Celkové srážkové úhrny by tedy měly být spíše průměrné.

 

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 24.6. – 12.8. 2018
 

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech mírně nadprůměrné. Srážky jsou očekávány spíše průměrné ale primárně lokálního charakteru. Aktuální dopad sucha se s ohledem na pokračující spotřebu vody vegetací a krajinou bude spíše zvýrazňovat.
Existující deficit vláhy nadále predisponuje nižší polohy středních, severozápadních a východních Čech, okolí řek Moravy, Svratky, Svitavy a Dyje, horní povodí Labe a střed Moravsko-slezského kraje k nižšímu než obvyklému nasycení až do první dekády července. V případě středních a východních Čech, severu Jihomoravského kraje, ve středu kraje Olomouckého a v kraji Moravsko-slezském se setkáváme s negativní prognózou až do prvního týdne v srpnu, byť tento odhad je zatížen velkou nejistotou.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.