Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


V tomto týdnu (12. 3. – 18. 3. 2018) nás většinou bude ovlivňovat tlaková níže, uprostřed týdne výběžek vyššího tlaku a ke konci týdne opět brázda nízkého tlaku. Postupně se bude ochlazovat a jarní počasí skončí a ke konci týdne se přechodně opět vrátí zima. Nejvíce srážek spadne v pondělí 12.3.2018, po zbytek týdne se budou vyskytovat většinou přeháňky. Do neděle 18.3.2018 spadne nejčastěji od 5-10 mm/týden, není vyloučeno podle modelu GFS, který předpokládá více srážek, tak až okolo 20 mm/týden. Během týdne budou maxima ještě většinou od 7-12°C, ale v sobotu se začne už ochlazovat a v neděli by se maxima neměla dostávat nad bod mrazu. Minimální teploty vzduchu budou se ještě na většině území udržovat od 1-5°C, ale v neděli již spadnou k -5°C. Počáteční stavy kategorií sucha se budou udržovat i v následujícím týdnu a to v povrchové vrstvě 0-40 cm. V hlubších vrstvách bude pokračovat setrvalý stav bez náznaku sucha. Relativní nasycení povrchové vrstvy bude nejčastěji mezi 70-90 %, ale bude se na většině území snižovat.

Předkládané předpovědi jsou založené na 5 numerických predikčních modelech (IFS, GFS, GEM, Global UM a ARPEGE), přičemž model IFS je modelem Evropského centra pro střednědobou předpověď (a využívaný např. webem yr.no), zatímco model ARPEGE je podkladem pro předpovědní model ALADIN, který využívá Český hydrometeorologický ústav. Využití 5 modelů poskytuje lepší představu o možných nejistotách v předpovědi a alternativách vývoje.

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech spíše průměrné až mírně nadprůměrné a doprovázené spíše průměrnými srážkami. Aktuální dopad je s ohledem na nižší spotřebu vody vegetací a krajinou zatím malý, nicméně zásoba vláhy ve sněhu je v nižších a středních polohách nedostatečná a nelze počítat s dalším doplněním vody v půdě z tajícího sněhu.
Existující deficit vláhy predisponuje nižší polohy jižních a středních Čech, okolí řek Moravy a Dyje a Moravsko-slezský kraj k nižšímu než obvyklému nasycení až do třetí březnové dekády. V případě středních a jižních Čech a střední Moravy se setkáváme s negativní prognózou až do počáktu dubna a v menší míře dokonce do konce měsíce května.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 1. - 3. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 1. - 3. den