Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ NA 9 DNÍ

Tento týden (14-21.1.2019) bude počasí jako na houpačce, kdy se nám budou střídat chladnější a teplejší vlny počasí. Srážky se budou vyskytovat prakticky každý den, ale půjde většinou jen o přeháňky. Ty budou od středních poloh sněhové, ale během týdne se budou měnit i ve vyšších polohách na dešťové, aby o víkendu se vracelo spíše sněžení. Celkově srážek nespadne příliš mnoho. V některých oblastech to bude jen pod 5 mm/týden. V místech s častějšími přeháňkami může týdenní suma činit 15 mm. Během týdne teplota postupně poroste a ve středu a ve čtvrtek se bude šplhat nad hranici 5 °C. Poté se opět začne ochlazovat a o víkendu budou maxima těsně nad bodem mrazu. Minimální teploty příliš klesat také nebudou. Rozpor pak panuje hlavně na počátek příštího týdne, kdy se modely příliš neshodují a dávají odlišný scénář ve vývoji teplot. Model GFS předpokládá teploty okolo bodu mrazu, naopak model ECMWF se kloní k chladnému začátku příštího týdne s maximy i okolo -5 °C. Přesto, že situace se bude postupně zlepšovat, tak v hlubších vrstvách 40-100 cm bude výjimečné sucho pozorováno ke konci následujícího týdne stále hlavně na Moravě a ve východních Čechách. Počátkem příštího týdne bude půda dosycena prakticky od středních poloh výše, ale v nížinách bude relativní nasycení půdy jen mezi 50-70 %.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje počasí do konce měsíce, se předpokládá teploty od 18-24. ledna pod dlouhodobým průměrem, poté by se měly srovnat na obvyklé hodnoty. Velká nejistota v predikci panuje hlavně na konec měsíce. Srážky budou hlavně ve formě přeháněk, takže úhrny budou značně prostorově proměnlivé.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 20.1. 2019 – 10.3. 2019

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech průměrné. Srážky jsou očekávány v první týdnu spíše nadprůměrné a následně průměrné. Lze tedy očekávat, že se rýsuje možnost zlepšení situace ve svrchní vrstvě půdy, nicméně nebude nejspíše postačovat na zlepšení situace v nížinách.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě nadále zasahuje výraznou část území zvláště na Moravě a v Polabí. Naopak ve většině Jihočeského kraje a Vysočiny, jihu Středočeského kraje a východu Moravskoslezského kraje je situace relativně dobrá. Tyto čtyři oblasti spolu s pohraničními horami vykazují relativně příznivou prognózu. V případě severních, středních a východních Čech, většiny Moravy a většiny Moravskoslezského kraje a částí krajů Plzeňského se setkáváme s negativní prognózou až do konce první březnové dekády.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

10 denní přehled

stáhnout zavřít
10 denní přehled