Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


V tomto týdnu (23. 4. – 29. 4. 2018) nás ovlivní dvě studené fronty. První projde v pondělí a druhá ze středy na čtvrtek. Poté se začne postupně vracet příliv teplého vzduchu od jihu. Nejvíce srážek by mělo spadnout během pondělních bouřek a pak ve čtvrtek při průchodu další fronty. Díky bouřkové činnosti bude srážková suma za týden značně rozdílná v prostoru. Místům, kterým se vyhnou bouřky, spadne jen do 5 mm/týden. Naopak lokálně při výskytu bouřky může spadnout až 40 mm. Teploty vzduchu budou do středy včetně ještě na letních hodnotách (maxima mezi 20-25°C). Po průchodu fronty se ve čtvrtek a v pátek přechodně ochladí na maxima jen okolo 15-18°C. O víkendu se nám ale zas vrátí příliv teplého vzduchu a během dne bude i nad 20°C. Nejchladnější noc a ráno by mělo nastat v pátek, kdy minima budou padat k 5°C. V předpovědi sucha se bude situace spíše postupně zhoršovat. V povrchové půdě 0-40 cm se sice po pondělních bouřkách v místech výskytu situace přechodně zlepší, ale v průběhu týdne opět se začne sucho prohlubovat a bude narůstat míst s kategorií S3 a S4. K neděli 29.4.2018 v povrchové vrstvě by mělo být relativní nasycení půdy na většině míst pod 50 % a lokálně se mohou objevovat i místa v jižních Čechách a Moravě pod 30 %. V hlubších vrstvách se bude situace kontinuálně zhoršovat, jelikož bouřková činnost většinou nedokáže doplnit hlubší vrstvy a dojde pouze k odtoku po povrchu pryč. I v hlubších vrstvách bude tedy nejhorší situace (kategorie S3 a S4) hlavně v jižních Čechách a Beskydech. Hlavně model IFS předpokládá ke konci týdne prudké zhoršení a to hlavně na celém území Čech ležících jižně od Prahy.

Předkládané předpovědi jsou založené na 5 numerických predikčních modelech (IFS, GFS, GEM, Global UM a ARPEGE), přičemž model IFS je modelem Evropského centra pro střednědobou předpověď (a využívaný např. webem yr.no), zatímco model ARPEGE je podkladem pro předpovědní model ALADIN, který využívá Český hydrometeorologický ústav. Využití 5 modelů poskytuje lepší představu o možných nejistotách v předpovědi a alternativách vývoje.

 

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 2 týdnech nejprve mírně nadprůměrné a následovat budou teplotně průměrné dva týdny. Srážky jsou očekávány spíše průměrné až mírně nadprůměrné nicméně s poměrně velkou variabilitou předpovědi. Aktuální dopad je s ohledem na nižší spotřebu vody vegetací a krajinou prozatím malý, nicméně očekáváme poměrně výrazné změny do konce měsíce dubna a na počátku května.
Existující deficit vláhy nadále predisponuje nižší polohy jižních a středních Čech, okolí řek Moravy, Svratky, Svitavy a Dyje a sever Moravsko-slezského kraje k nižšímu než obvyklému nasycení až do konce druhé květnové dekády. V případě středních a jižních Čech a střední a zvláště jižní Moravy se lokálně setkáváme s negativní prognózou až do 17.června ,a byť tento odhad je zatížen velkou nejistotou ukazuje na existující riziko dlouhodobějšího jarního sucha minimálně lokálně.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

10 denní přehled

stáhnout zavřít
10 denní přehled