Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ SUCHA na 9 dní

 

V tomto týdnu (9-16.7.2018) přejde v úterý přes naši republiku studená fronta, která přinese vydatnější srážky. Do pátku pak budeme pod vlivem tlakové níže, která se bude přemisťovat směrem k severovýchodu. O víkendu by pak měla začít převažovat tlaková výše. V úterý spadne v průměru 5-10 mm, ale lokálně díky tvorbě bouřek se dají očekávat i podstatně vyšší úhrny. Do pátku pak budou převažovat lokální přeháňky, ale většinou za polojasné oblohy. Modely se v celkových týdenních úhrnech liší. Model ECMWF je pesimističtější a očekává většinou jen mezi 5-10 mm/týden, lokálně okolo 20 mm/týden. Model GFS předpokládá průměrné srážky do 10-25 mm, s lokálními úhrny okolo 50 mm/týden. Předpokládáme, že stejně jako tento týden bude prostorový rozdíl veliký. Na řadě míst opravdu spadne jen několik mm, ale v oblasti výskytu bouřek spadne i několik desítek milimetrů. V úterý a ve středu se ochladí na maxima okolo 20-24 °C, ale pak postupně teplota vzduchu poroste a nejsou vyloučeny koncem týdne nebo počátkem příštího opět tropické hodnoty. Vývoj sucha bude hodně záležet převážně na srážkách během úterního dne. Předpokládá se, že ve vrstvě do 40 cm by se měla situace přechodně zlepšit, ale ke konci týdne zde opět začne sucho narůstat až na kategorie S3-S4. V hloubce 40-100 cm se situace příliš měnit nebude, stále na velké části republiky bude převažovat kategorie S3-S4. V celém profilu 0-100 cm bude ke konci týdne relativní nasycení půdy na 30-40 %, v některých lokalitách i pod 30 %.

 

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 15.7. – 2.9. 2018

 

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech spíše průměrné. Srážky jsou očekávány na průměrné až mírně nadprůměrné úrovni a spíše lokálního charakteru. Aktuální dopad sucha se s ohledem na pokračující spotřebu vody vegetací a krajinou bude proto zvýrazňovat.
Existující deficit vláhy nadále predisponuje nižší polohy středních, severozápadních a východních Čech, dále okolí řek Moravy, Svratky, Svitavy a Dyje, a střed Moravskoslezského kraje k nižšímu než obvyklému nasycení až do poloviny první srpnové dekády. V případě středních a východních Čech, severu Jihomoravského kraje, středu Olomouckého kraje a dále v kraji Moravskoslezském i Zlínském se setkáváme s negativní prognózou až do počátku září, byť tento odhad je zatížen velkou nejistotou.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.

Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR. Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce