The soil saturation deviation of average condition in 1961-2010


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 7. 1. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 31. 12. do neděle 7. 1. ráno)

 

Shrnutí
V uplynulém týdnu (31. 12. 2017 – 6. 1. 2018) přes republiku přecházely frontální systémy, které vyvrcholily přílivem teplého vzduchu z jihu ke konci týdne. V uplynulém týdnu spadlo nejvíce srážek v neděli na Silvestra a ve středu. Teploty vzduchu byly nadprůměrné. Jako nejteplejší dny se dá počítat Silvestr a na Tři krále.Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy se opět zmenšila a zaujímá relativně male území na jihu Čech a Moravy a v Olomouckém kraji. Epizoda sucha z roku 2017 prakticky vymizela a pozůstatky jsou jednak zmíněné enklávy a dále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v kraji Jihočeském, Olomouckém a Jihomoravském. Předchozí nedostatek vláhy se však nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává silně podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje nadále přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech očekáváme spíše zlepšení stavu.

Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Pokud jde o míru intenzity sucha, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace je oproti podzimu velmi dobrá. Stav půdní vlhkosti do 1 m zůstává horší oproti obvyklým hodnotám lokálně a to na jižní a střední Moravě a na jihu Čech. Domníváme se však, že v řadě oblastí je méně vody v hloubce pod 1 m a tento stav přispívá k poklesu hladin podzemní vody. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, jsme zaznamenali v neděli 7.1.. v celém profilu na 1% území. Hlubší vrstva byla zasažena ze 4 % (tedy o něco méně než v minulém týdnu). Povrchová vrstva je na celém území na obvyklých nebo vyšších hodnotách obvyklých pro konec prosince s výjimkou 1% území. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají 0,2% plochy ČR. Anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se aktuálně nevyskytují.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu pokračoval mírný vzestup půdní vlhkosti ve vrstvě 0-10 cm, v 10-100 cm vlhkosti stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na žádné stanici, v 10 až 50 cm je na 9 % stanic a v 50-100 cm na 27 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 45 % stanic, v 10-50 cm na 20 % stanic a v 50-100 cm na 14 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severu území, nižší v nížinách na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.


Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (31. 12. 2017 – 6. 1. 2018) přes republiku přecházely frontální systémy, které vyvrcholily přílivem teplého vzduchu od jihu ke konci týdne. V uplynulém týdnu spadlo nejvíce srážek v neděli na Silvestra a ve středu. V neděli převažovaly srážky hlavně na Moravě a v severních Čechách. Ve středu bylo nejvíce srážek hlavně v horských oblastech. Celkový týdenní úhrn srážek byl vyšší v Čechách než na Moravě. Nejdeštivější oblastí s výjimkou horských oblastí bylo Polabí. Zde byly srážkové úhrny okolo 20 mm/týden. Naopak nejméně srážek spadlo v moravských nížinách a to většinou do 7 mm/týden. Sníh padal v uplynulém týdnu většinou jen v horských oblastech republiky. Momentálně nejvíce sněhu leží v Krkonoších a na Šumavě. Teploty vzduchu byly nadprůměrné. Jako nejteplejší dny se dá počítat Silvestr a na Tři krále. Během týdne často teplota stoupala i nad hranici 10°C. Nejchladnějším dnem bylo úterý s maximem jen od 3-6°C. Minimální teploty vzduchu klesaly pod bod mrazu v úterý a ve středu, v ostatní dny se držely často v rozmezí 0-4°C. Uplynulý týden byl větrnější. Průměrné rychlosti větru stoupaly nejčastěji až k 4 m/s. Ve středu byl vítr nejintenzivnější s nárazy až přes 25 m/s.

Více informací

7. January 2018 / 01. week

previous next stáhnout close