The soil saturation deviation of average condition in 1961-2010


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 07. 10. 2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 30. 09. 2018 do neděle 07. 10. 2018 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu se situace opět zhoršila a celkově ubylo vláhy, nicméně s ohledem na celkově nižší potřebu vody nešlo o změny zásadní. Sníženou zásobou vody trpí 8/10 území a plocha extrémního sucha přesáhla 10%. Nepředpokládáme, že by se stav sucha v nejbližším období týdne až měsíce výrazně zlepšoval, spíše naopak, jelikož modely předpokládají spíše nižší srážkové úhrny. Proto i nadále nelze očekávat změnu v případě dopadů sucha v zemědělství a lesnictví zvláště nadále silně zasažené severním území, a to díky délce a intenzitě letošního sucha a výši akumulovaných deficitů.

 

JAK PRACOVAT S MAPAMI?:
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi léty 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Například ačkoliv v letošním roce měla jižní Morava po většinu léta v půdě relativně málo vody, je to pro tento region typické, a proto v roce 20118 nepatřila mezi oblasti s největší intenzitou sucha. Mapa Kumulovaný stres ukazuje, jak dlouho byly rostliny vystaveny nedostatku vody v dané sezóně a z tohoto pohledu patřila jižní Morava mezi oblasti v ČR, kde bylo nasycení půdy nejnižší. V tomto regionu jde však v letním období o běžný stav.. Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady jsou důsledkem jak absolutního stavu půdní vláhy tak její anomálnosti.

30. September 2018 / 39. week

previous next stáhnout close