Odhadované dopady sucha na výnos hlavných plodín


  • bez dát
  • bez vplyvu sucha
  • sucho ovplyvnilo porasty, strata výnosov do 10%
  • stredné poškodenie suchom, strata výnosov 10 - 30 %
  • ťažké poškodenie suchom, strata výnosov 30 - 40 %
  • extrémne poškodenie suchom, strata výnosov nad 40%
  • bez vplyvu sucha
  • sucho bez vplyvu na výnos
  • sucho znižuje výnos
  • sucho zásadne znižuje výnos
  • jačmeň, pšenica, repka
  • cukrová repa, zemiaky
  • kukurica
  • ovocné stromy
  • vínna réva

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 22.07.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 15.07.2018 do neděle 22.07.2018 ráno)

 

Tato mapa zachycuje situaci v období 16.-19.7. Zprávy 192 zpravodajů z 61 okresů (viz. mapa níže) ukazuje celkově nepříznivou situaci se zásobou půdní vláhy a potvrzující se zhoršování kondice vegetace. Dokládá také, že obavy o dopady na produkci obilnin a řepky, ale i okopanin a kukuřice se v některých okresech bohužel naplnily. Respondenti vnímají negativní vodní bilanci, která je hlášena většinou zpravodajů, z nichž cca polovina považuje průběh posledních 3 měsíců z pohledu vodní bilance za výrazně anomální. Dopady na výnosy jařin, ale i pšenice a řepky, okopanin a kukuřice jsou hlášeny z většiny okresů. Projevy sucha se ale objevují i u ovocných stromů a lesních porostů, byť s ohledem na relativně nižší počet zpravodajů nejde o hlášení reprezentativní. Zprávy o extrémním poškození porostů se objevily v 6 okresech a v dalších 25 odhadují někteří zpravodajové škody jako těžké, tj. s poklesem pod 30 %. Ve 20 okresech alespoň jeden z respondentů odhaduje, že sucho může způsobit propad výnosu o 10-30 % a pouze 8 okresů udává relativně mírné škody. Zaznamenali jsme tak potvrzení výrazně negativní prognózy výnosů podle stavu, jak jej vnímají agronomové, což potvrzuje i naše nezávislé odhady výnosů na webu www.výnosy-plodin.cz.

INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH REPORTÉRŮ (neodráží stav v celém okrese ale pouze v konkrétním katastrálním území):

BRNO VENKOV, 19. 7. 2018: Sklizeň ozimých i jarních obilovin skončena 8.7.2017 poškození suchem 30-60% .

TŘEBÍČ, 18. 7. 2018: Všechny obilniny a řepka zcela ideální ke sklizni, žádné srážky nepotřebují Srážky v současné době nutně potřebuje kukuřice a brambory.

JIČÍN, 18. 7. 2018: Srážky byly út. 4 mm, st. 8 mm a čt. 2 mm, celkem tedy 14 mm. Tyto srážky nijak neovlivnily situaci se suchem, které nám komplikuje život a práci čím dál více. Máme doma řepky i ječmeny se ztrátami na výnosech 25%, u pšenic počítáme se stejným výsledkem. Porost kukuřice je nevyrovnaný, je na něm poznat kde jsou mokřejší místa tam je kukuřice narostlá do 2 m, ale jinak nám kvete na 1 m zcela běžně.

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU, 18. 7. 2018: Minulý týden přinesl ochlazení a srážky (úhrnem cca 20 mm). Srážky však byly spíše přeháňkové, nijak intenzivní, spíše pouze vedly k ovlhčení rostlin na povrchu, k zasakování do půdy vůbec nedošlo. Takže sucho se u nás stále zhoršuje. Obecně začíná být nedostatek krmení, druhé seče prakticky nejsou, kukuřice strádá. K plodinám: 1. řepka-výnosy v naší oblasti jsou na úrovni 3-3,5 t/ha, takže lehce pod průměrem 2. obilí-ozimé ječmeny 5-6 t/ha, pšenice jak kde-někde 8 t/ha, někde 5 t/ha, uvidíme, obecně je málo slámy 3. brambory ještě vypadají slušně, uvidíme jaké budou srážky 4. kukuřice-koncem června zastavila růst, kvete, bohužel kukuřice později seté jsou již nízké, otázkou bude jaké budou palice, srážky které dosud byly nijak nezásobily půdu vodou, na kukuřici je vidět že je světlá a chybí příjem živin 5. louky a pastviny-nic neobrůstá, druhé seče se výnosově pohybují kolem 15 t/ha zavadlé hmoty. Jinak dováží se všude voda, potoky jsou vyschlé. Nic pěkného to letos není.

ZNOJMO, 18. 7. 2018: Srážky 1 mm, ukončena sklizeň pšenice - snížení výnosů různé od 10 procent do 50 procent dle kvality půdy, na písčitých a kamenitých půdách výnos cca 2t/ha. Začala sklizeň jarního ječmene - očekávaná ztrata výnosu 30 procent, velmi nevyrovnaně dozrává.

KUTNÁ HORA, 18. 7. 2018: Velký srážkový deficit. Výnosy ozimé pšenice do 1 t/ha. Nízká hladina spodní vody. Stav zhoršuje i lehká písčitá půda a mělčí vrstva ornice.

PÍSEK, 18. 7. 2018: I když na začátku týdne spadlo 18 + 17 + 2 mm srážek pořád je značný deficit.

NYMBURK, 18. 7. 2018: Za uplynulý týden spadlo cca 11 mm srážek ve dvou dnech, ale  bez jakéhokoliv efektu pro plodiny.

PŘÍBRAM, 17. 7. 2018: Minulý týden spadlo 9,7 mm. To oživilo porosty pouze na dva dny a poté opět začaly viditelně strádat. Zatím porosty ještě dokáží reagovat na srážky, ale zásoba spodní vody se neustále zhoršuje. A výhled počasí zatím nevěští žádné zlepšení.

FRÝDEK-MÍSTEK, 17. 17. 2018: Od rána prší a vypadá to na počínající povodně. V potoce teče kalná voda.

LOUNY, 17. 7. 2018: Cukrovka je během dne zvadlá a na horších místech se nezlepší ani během noci. Kukuřice je na plynovodu, kde je poškozená půdní struktura a rostliny jsou na poloviční velikosti a listy již začínají hnědnout V uplynulém týdnu napršelo 13,8 mm srážek.

OPAVA, 17. 7. 2018: Žně pokračují. Výnosy řepek jsou průměrné a pšenice jsou asi o 15% nižší oproti minulému roku. Celkově jsem čekal ještě vyšší propad. Horší to asi bude u jarních ječmenů a cukrovky.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ, 17. 7. 2018: TTP se dostane na hranici ztráty výnosů 30-40% . Pastviny jsou vyprahlé i přes mírné srážky. Stav vody v potocích klesá.

ZNOJMO, 17. 7. 2018: Ke ztrátám dochází i přes využití kapkové závlahy. Nestačí k vykrytí deficitu. U jabloní malé plody.

DĚČÍN, 17. 7. 2018: V minulém týdnu spadlo po dlouhé době více jak 10 mm srážek z mírného deště, celkově 13 mm. Situaci to pomohlo, ale zlepšení bylo jen krátkodobé a z hlediska dosycení hlubších vrstev zanedbatelné.

 

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality