Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2023 do 16.07.2023


Během prvních dvou červnových dekád se teploty pohybovaly kolem průměru nebo bylo chladněji než obvykle. V červenci začaly být teploty nadprůměrné. V mnoha zemích byly průměrné a maximální teploty historicky nejvyšší. I počet tropických dnů (Tmax >30 °C) mnohdy překročil dlouhodobý průměr. Na některých místech byly zaznamenány výrazné srážkové deficity (např. Německo, ČR, Rakousko, Polsko, Dánsko), které navazovaly na srážkový deficit trvající od poloviny května. Jinde byly hlášeny bouřky, které způsobily lokální škody na úrodě. Omezený přísun vody a vysoké teploty spojené s vlnou veder mohly nepříznivě ovlivnit ozimé plodiny během období plnění zrna. Jinde vedly příliš vlhké podmínky (např. jih Francie, Ukrajina) ke zvýšenému tlaku škůdců a poléhání ozimých obilovin, což také negativně ovlivnilo kvalitu zrna a zvýšilo ztráty. Radiace byla nadprůměrná. Sklizeň ozimých plodin, počínaje ozimým ječmenem, začala včas a nyní stále probíhá. Na hodnocení výnosů letních plodin je ještě brzy. Často ale jejich opožděný výsev spojený s nedostatkem srážek a vysokými teplotami vede k obavám o jejich vývoj a ke snížení výnosových prognóz.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 


 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

24. 7. 2023
pro
PL
Polsko
Po teplotně zhruba průměrných prvních dvou červnových dekádách následovalo ve třetí červnové dekádě nadprůměrné období s teplotními maximy přesahujícími 28 °C. První dekáda července byla mírně teplejší než průměr. Srážky byly během zájmového období na většině území země pod průměrné; pouze třetí dekáda června byla na západě a jihu deštivější než obvykle. Značný deficit srážek (až 50 mm za celé zájmové období) po již suchém květnu vedl ke kriticky nízkým úrovním půdní vlhkosti. Ojedinělé srážky kolem poloviny července, převážně ve formě bouřek, lokálně zmírnily suché podmínky ornice. Globální radiace byla nadprůměrná. Kromě jihovýchodu, který měl dostatečnou zásobu vody, byly suché podmínky na většině území Polska v kombinaci s nadprůměrnými teplotami pro plnění ozimých plodin suboptimální, přičemž potenciál výnosu mohl být v závěrečných fázích plnění zrna ohrožen. V jižním Polsku právě začíná sklizeň ozimé pšenice a řepky, zatímco sklizeň ozimého ječmene je v plném proudu s původně hlášenými uspokojivými výsledky. Letním plodinám prospěl déšť na konci června a rozptýlené srážky v červenci. Po opožděném startu v důsledku chladného května se vývoj letních plodin zrychlil a nyní se blíží sezónnímu průměru. V suchých oblastech severozápadního a středního Polska však nebyly příznivé podmínky pro akumulaci a kvetení kukuřičné biomasy optimální ani pro vývoj a růst cukrové řepy a brambor. Vzhledem k celkově negativnímu dopadu deficitu srážek baly prognóza výnosů ozimých, jarních a letních plodin snížena; prognóza je nyní výrazně pod předchozími rekordně vysokými roky, ale stále nad pětiletým průměrem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.