Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2023 do 16.07.2023


Během prvních dvou červnových dekád se teploty pohybovaly kolem průměru nebo bylo chladněji než obvykle. V červenci začaly být teploty nadprůměrné. V mnoha zemích byly průměrné a maximální teploty historicky nejvyšší. I počet tropických dnů (Tmax >30 °C) mnohdy překročil dlouhodobý průměr. Na některých místech byly zaznamenány výrazné srážkové deficity (např. Německo, ČR, Rakousko, Polsko, Dánsko), které navazovaly na srážkový deficit trvající od poloviny května. Jinde byly hlášeny bouřky, které způsobily lokální škody na úrodě. Omezený přísun vody a vysoké teploty spojené s vlnou veder mohly nepříznivě ovlivnit ozimé plodiny během období plnění zrna. Jinde vedly příliš vlhké podmínky (např. jih Francie, Ukrajina) ke zvýšenému tlaku škůdců a poléhání ozimých obilovin, což také negativně ovlivnilo kvalitu zrna a zvýšilo ztráty. Radiace byla nadprůměrná. Sklizeň ozimých plodin, počínaje ozimým ječmenem, začala včas a nyní stále probíhá. Na hodnocení výnosů letních plodin je ještě brzy. Často ale jejich opožděný výsev spojený s nedostatkem srážek a vysokými teplotami vede k obavám o jejich vývoj a ke snížení výnosových prognóz.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 


 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

24. 7. 2023
pro
RO
Rumunsko
Během prvních dvou červnových dekád zažilo Rumunsko mírně chladnější teploty. Poté následovalo až do konce zájmového období (s krátkými přestávkami) teplejší období, které podle předpovědi bude pokračovat dalších 10 dní. Počet tropických dnů (Tmax >30 °C) překročil dlouhodobý průměr o 5 až 12 dnů, s nejvyššími anomáliemi v jihovýchodních oblastech. Teploty v nejteplejších dnech lokálně dosahovaly 35-39 °C. Srážky byly časté, intenzivní a hojné v západním a středním Rumunsku. Mezitím ve východních oblastech pokračovalo sušší počasí, které začalo na začátku května. Kumulovaný deficit srážek od 1. května dosáhl v těchto regionech 20–50 % (25–95 mm). Omezený přísun vody a vysoké teploty ve východních oblastech nepříznivě ovlivnily ozimé plodiny během období plnění zrna. Příliš vlhké podmínky na západní straně Rumunska vedly ke zvýšenému tlaku škůdců a poléhání ozimých obilovin, což negativně ovlivnilo kvalitu zrna a zvýšilo ztráty na sklizni. S ohledem na tyto celkově nepříznivé podmínky byla prognóza výnosů ozimých plodin revidována směrem dolů. Silné deště doplnily úroveň půdní vlhkosti pod letními plodinami v západních oblastech a následně usnadnily expanzi listové plochy a akumulaci biomasy během vegetativní fáze těchto plodin. Naproti tomu v důležitých oblastech produkce obilí ve východním Rumunsku je zásoba vody pro letní plodiny omezená, což má negativní dopad na růst plodin. Celkově vzato se prognóza výnosů kukuřice na zrno a slunečnice stala pesimističtějším. Prognózy výnosů byly sníženy pod 5letý průměr.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 23. 4. 2024

    Ochlazení i mráz jsou v dubnu normální, příroda je ale o měsíc napřed

    Střídání teplot k dubnu patří stejně jako mráz. Ochlazení pomůže zadržet vláhu v půdě a zpomalit vývoj vegetace, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Pavel Zahradníček. Stále však podle něj platí, že se v Česku otepluje – za posledních šedesát let se průměrná teplota zvýšila o 2,2 stupně Celsia.

    „V dubnu se často mluví o „aprílovém“ počasí, takže je normální, že se střídají teplé a studené vlny, což se i letos zrovna děje. V dubnu k nám prakticky pravidelně začne proudit studený vzduch od severu, který přináší ochlazení a v noci často i mrazy. Není to výjimkou ani v květnu, kdy přichází známí ledoví muži,“ říká PavelZahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor pro novinky.cz k přečtení ZDE.
     

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

19. května 2019 / 20. týden

předchozí další zavřít