Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2023 do 12.06.2023

 

Zájmové období bylo charakteristické teplotními i srážkovými anomáliemi a nadprůměrnou úrovní radiace. První polovina května, v některých zemích první (případně druhá i třetí) květnová dekáda, byla chladnější než obvykle, např. Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko – to zaznamenalo jedno z nejchladnějších období od roku 1991 (od 1. do 20. května). V důsledku toho bylo vzcházení letních plodin, které již byly ovlivněny pozdním výsevem, nepříznivě pomalé. Srážky byly prostorově velmi variabilní. Některé země hlásí jejich velký nadbytek, a to např. Maďarsko či Itálie, kde naměřili rekordně vysoké srážkové úhrny (od roku 1979) či zaznamenali přívalové a lokálně ničivé srážky doprovázené kroupami a s tím spojené lokální povodně a velký tlak chorob – zejména u ozimů. Jiné země (např. Dánsko, Litva, Bělorusko, Ukrajina) hlásí srážkový deficit s rekordně nízkými úhrny a s tím spojený zhoršující se deficit půdní vláhy. Často je zmiňováno, že velikosti výnosů se budou hodně odvíjet od toho, kolik srážek napadne v následujících týdnech.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 6. 2023
pro
RO
Rumunsko
Během první poloviny května vládlo v Rumunsku mnohem chladnější počasí než obvykle, zejména v jižních a východních oblastech; v důsledku toho bylo vzcházení letních plodin v těchto regionech nepříznivě pomalé a dlouhodobé. Později převládaly téměř průměrné teploty, ale letní plodiny nedokázaly zpoždění výrazně dohnat. Denní maximální teploty (mírně a jen párkrát) překročeny 30°C pouze v jihovýchodních oblastech. Srážky v západních a jižních oblastech byly v rozmezí 50 až 120 mm, což je blízko nebo mírně pod průměrem. Střední a severní regiony však zaznamenaly deficit srážek 40 až 80 mm. Reprodukční fáze ozimů, která je klíčová pro tvorbu výnosu, byla díky celkově mírným teplotám příznivě prodloužena. Obsahy půdní vody byly většinou přiměřené, ale v některých severozápadních, středních a severovýchodních oblastech vyčerpané na podprůměrnou úroveň. Akumulace biomasy výrazně převyšuje průměr na národní úrovni, ale zůstává pod průměrem v Centru a Nord-Est kvůli omezenému zásobování vodou. Nevýhodou nízkých teplot a častých srážek letošního jara je zvýšený tlak škůdců, rozšířené virové infekce a potenciální snížení kvality zrna. S ohledem na výše uvedené negativní dopadové faktory se naše prognóza výnosu ozimých plodin mírně snížila, ale zůstává nad 5letým průměrem. Letní plodiny zaostávají v růstu a vývoji, ale obsahy půdní vlhkosti jsou na příznivé úrovni, proto je jejich prognóza výnosů udržována v souladu s historickým trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 23. 4. 2024

    Ochlazení i mráz jsou v dubnu normální, příroda je ale o měsíc napřed

    Střídání teplot k dubnu patří stejně jako mráz. Ochlazení pomůže zadržet vláhu v půdě a zpomalit vývoj vegetace, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Pavel Zahradníček. Stále však podle něj platí, že se v Česku otepluje – za posledních šedesát let se průměrná teplota zvýšila o 2,2 stupně Celsia.

    „V dubnu se často mluví o „aprílovém“ počasí, takže je normální, že se střídají teplé a studené vlny, což se i letos zrovna děje. V dubnu k nám prakticky pravidelně začne proudit studený vzduch od severu, který přináší ochlazení a v noci často i mrazy. Není to výjimkou ani v květnu, kdy přichází známí ledoví muži,“ říká PavelZahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor pro novinky.cz k přečtení ZDE.
     

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).