Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.03.2023 do 17.04.2023


Zájmové období proběhlo v duchu teplejšího a vlhčího počasí, než je pro tuto dobu obvyklé. Vyšší teploty mohly urychlit růst a vývoj plodin. Některé země hlásí předstih o cca dva týdny. Na konci března a začátku dubna byly na mnohých místech zaznamenány mrazové události, které však na polních plodinách nezpůsobily škody (u řepky je na hodnocení příliš brzy). Postiženy mohou být ovocné stromy, které byly ve fenologické fázi kvetení (např. meruňky). Nadprůměrné množství srážkových úhrnů zlepšilo půdní vlhkost, a to hlavně v horních vrstvách půdy. V důsledku toho jsou zásoby vody v půdě pro vývoj plodin prozatím dostačující (až na sever Itálie). Na druhou stranu se kvůli častým a mnohdy i vydatným dešťům zpozdilo setí jarních a letních plodin. Stav ozimých plodin je v současné době dobrý. Prognózy výnosů prozatím odpovídají historickým trendům, s velkou mírou nejistoty, protože je stále začátek sezóny.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 4. 2023
pro
BG
Bulharsko
Teploty, které byly mírnější než obvykle, převládaly až do posledních březnových dnů, kdy vpád studeného vzduchu způsobil značné mrazové jevy (až -6°C). Od tohoto data převládaly teplotně podprůměrné denní teploty, a to až do 13. dubna. Srážkové úhrny byly až do konce března / začátku dubna mírné. Po té dorazily vydatné deště, které vedly k téměř až nadprůměrným srážkám. Nicméně, v jižních a centrálních oblastech (Yuzhen Tsentralen), zůstaly srážky 20 až 40 mm pod dlouhodobým průměrem. Chladné období na přelomu března a dubna zpomalilo postup setí slunečnice a odložilo začátek setí kukuřice. Mrazové jevy nezpůsobily škody na polních plodinách, ale mohly způsobit škody v rozkvetlých sadech. Půdní vlhkost v horních vrstvách je dobře doplňována, ale hlubší vrstvy půdy zůstávají sušší než obvykle, což by mohlo být později v sezóně problematické. Model ukazuje, že ozimé obiloviny pokročily v růstu a vývoji, pravděpodobně díky mírné zimě. Ve východním Bulharsku však byly některé regiony negativně ovlivněny dlouhodobým deficitem srážek hlášeným v březnu. Prognóza výnosu ozimých plodin byla s ohledem na všechny faktory revidována mírně nahoru.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 23. 4. 2024

    Ochlazení i mráz jsou v dubnu normální, příroda je ale o měsíc napřed

    Střídání teplot k dubnu patří stejně jako mráz. Ochlazení pomůže zadržet vláhu v půdě a zpomalit vývoj vegetace, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Pavel Zahradníček. Stále však podle něj platí, že se v Česku otepluje – za posledních šedesát let se průměrná teplota zvýšila o 2,2 stupně Celsia.

    „V dubnu se často mluví o „aprílovém“ počasí, takže je normální, že se střídají teplé a studené vlny, což se i letos zrovna děje. V dubnu k nám prakticky pravidelně začne proudit studený vzduch od severu, který přináší ochlazení a v noci často i mrazy. Není to výjimkou ani v květnu, kdy přichází známí ledoví muži,“ říká PavelZahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor pro novinky.cz k přečtení ZDE.
     

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít