Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2022 do 19.09.2022


Mnohé evropské státy zaznamenaly zejména v první polovině zájmového období nadprůměrné teploty a sucho, které bylo zmírněno několika významnými srážkovými úhrny až v druhé polovině srpna a začátkem září, kdy klesly i teploty vzduchu na téměř průměrné úrovně. Pro letní plodiny, které byly často v pokročilém stádiu vývoje, však přišly tyto srážky příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnily výnos. Na mnohých místech, navíc i kvůli vysokému výparu, ani nedoplnily úroveň půdní vlhkosti na optimum. Sklizeň ozimů a jařin je již dokončena. Prognózy výnosů letních plodin (kukuřice, slunečnice, brambory) jsou často pod 5letým průměrem. Probíhá setí ozimé řepky a ozimých obilnin. K dobrému vyklíčení a vzcházení by však bylo zapotřebí více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 9. 2022
pro
PL
Polsko
Horké a suché počasí během prvních dvou srpnových dekád mělo za následek zvýšený deficit půdní vlhkosti, který je nejvýrazněji patrný na západě a severovýchodě země (Warminsko-Mazurskie region). Během třetí srpnové dekády intenzivní srážky zmírnily suchou ornici na většině území země, s výjimkou východu, kde přetrvával deficit srážek i půdní vláhy. První dekáda v září byla chladnější než obvykle a spíše suchá. Na samém konci zájmového období byly opět zaznamenány výrazné srážky. Podmínky pro letní plodiny se v celé zemi velmi liší. Na západě snižovaly nepříznivé podmínky během květu kukuřice (v polovině července) výnosový potenciál, takže kukuřice na zrno byla, zejména na lehčích půdách, často sklízena v srpnu jako krmná plodina. V jiných regionech, kde byla během kritických vývojových fází kukuřice přítomna dostatečná zásoba půdní vláhy, jsou plodiny ve velmi dobrém stavu a prognóza výnosů je pozitivní. V případě cukrové řepy vedlo zlepšení půdní vlhkosti ke zvýšené akumulaci kořenové biomasy, avšak na úkor snížení cukernatosti a zvýšeného tlaku chorob. Horké a suché počasí na začátku srpna bylo nepříznivé pro růst brambor, zejména na nezavlažovaných polích. Přes brzkou sklizeň ozimých plodin bylo setí řepky regionálně zpožděno, a to buď příliš suchými, nebo příliš vlhkými podmínkami. Přestože srážky na konci srpna měly obecně pozitivní dopady na klíčení a raný vývoj řepky, po přívalových deštích byl nutný lokální dosev. Prognózy výnosů u brambor a kukuřice na zrno jsou mírně pod 5letým průměrem, u cukrové řepy se pohybují kolem průměru.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.