Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 23.05.2022 do 20.06.2022

 

Mnohé ze zájmových zemí zaznamenaly v posledních týdnech sucho, případně nadprůměrné teploty. Ty často urychlily vývoj plodin, které byly v případě ozimých obilovin nejčastěji ve fenologické fázi kvetení či plnění zrna. Zrychlení vývoje v této fázi mohlo způsobit např. snížení počtu zrn v klase (Itálie). Jediné 2 země, kde je vývoj plodin v porovnání s historickými trendy opožděný, jsou Litva a Bělorusko. Nadprůměrné teploty s sebou mnohdy přinesly i bouřky a krupobití (např. v Německu, Slovinsku či Chorvatsku). V těchto případech je rozsah škod zatím těžko vyhodnotitelný. Obecně jsou plodiny v dobrém stavu. Prognózy výnosů převážně odpovídají pětiletým průměrům. K zachování pozitivních výnosových potenciálů by bylo zapotřebí srážkových úhrnů, které by byly v mnoha zemích potřebné pro doplnění půdní vody, a to zejména v orniční vrstvě.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 6. 2022
pro
DE
Německo
V průběhu tohoto zájmového období pokračoval dešťový deficit, který postihl velkou část Německa, a to nejvýrazněji východní a střední Německo (Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Hessen, Rheinland-Pfalz). Naopak dostatečné množství srážek (>80 mm) bylo zaznamenáno na severozápadním pobřeží, v jižním Bavorsku a Bádensku-Württembersku (ovšem také ve formě krupobití a bouřky). Střední a západní Německo zaznamenalo během května příznivé, i když rozptýlené přeháňky, které pomohly udržet dobrou úroveň půdní vlhkosti pro ozimé i jarní obiloviny. To bylo podpořeno i uspokojivou úrovní radiace. Ve východním Německu srážkové úhrny chyběly. Potenciál výnosu plodin tak byl negativně ovlivněn. Rostliny nebyly, díky mírným teplotám a téměř úplné absenci horkých dnů, vystaveny v průběhu fenofáze kvetení a plnění zrna tepelném stresu. Naměřené teploty se pohybují mírně nad průměrem s gradientem od jihu (teplejší) k severu (chladnější). Vývoj ozimých obilovin mírně pokročil. Prognózy výnosů jsou nad pětiletým průměrem a mírně nad loňským rokem. Ve srovnání s naším předcházející prognózou je většina předpovědí poněkud omezena, aby se zohlednily pokračující negativní podmínky růstu ve východním Německu a suché zóny, které se objevily ve východním Dolním Sasku, západním Severním Porýní-Vestfálsku a Hesensku. Prognóza výnosu ječmene ozimého je díky vhodným podmínkám (teplota, radiace) v průběhu kvetení pozitivní. Prognózy výnosu letních plodin odpovídají trendům.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.

2. června 2019 / 22. týden

předchozí další zavřít