Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 27. 06. 2021 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 20. 06. 2021 do neděle 27. 06. 2021 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (20.6. – 26.6.2021) nás doprovázelo větší množstvích silných bouřek, což se projevilo ve velkých lokálních rozdílech v úhrnu srážek. Například v oblasti Jeseníků a na východním okraji Moravy (např. Vsetínsko) byly úhrny slabé a to okolo 10 mm za týden. Naopak na Strakonicku to bylo i okolo 140 mm za týden. Celkově více pršelo v jižní polovině republiky než v severní. Během týdne se nám prakticky skokově ochlazovalo. V neděli a pondělí byla maxima na většině území republiky nad hranicí 30 °C a dosahovaly i 35 °C. V úterý až ve čtvrtek převládalo teplotní rozhraní nad republikou. V Čechách byly maxima do 25 °C, na Moravě i stále okolo 30 °C.
V dalších 10 dnech bude pokračovat letní počasí. Tedy čekáme většinou maxima teplot okolo klimatického průměru, i když s tendencí k mírně vyšším. Srážky budou hlavně skrz bouřkovou činnost, tedy prostorově velmi rozmanité. Nejvíce by mělo pršet z úterý na středu, kdy mohou být vysoké intenzity srážek. Za 10 dnů bude půda většinou na svých obvyklých hodnotách.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se v minulém týdnu výrazně zlepšila. Ze stavu, kdy byla v podstatě celá republika zasažena suchem, jsou nyní sledovány pouze dvě výraznější oblasti zasažené suchem. Jedná se o oblast Jesenicka a Bílých Karpat. Zde je evidováno počínající až výjimečné sucho. Na zbytku území nyní nesledujeme riziko sucha.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) zůstává i nadále v dobrém stavu a oproti minulému týdnu se v podstatě nezměnila. Hlavní sledované lokality se nachází v Krkonoších a jeho podhůří a na severní Moravě. Poté se vyskytují místa s počínajícím suchem.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 5 % území (půdní profil 0–100 cm), zatímco minulý týden se sucho rozprostíralo na 64 % plochy republiky.. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území vlivem místy vydatných srážek k růstu vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti stagnovali. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 7 % stanic, v 10 až 50 cm je na 14 % stanic a v 50-100 cm na 9 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 35 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 19 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v nížinách na jihu Moravy a v severozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (20.6. – 26.6.2021) nás doprovázelo větší množstvích silných bouřek, což se projevilo ve velkých lokálních rozdílech v úhrnu srážek. Například v oblasti Jeseníků a na východním okraji Moravy (např. Vsetínsko) byly úhrny slabé a to okolo 10 mm za týden. Naopak na Strakonicku to bylo i okolo 140 mm za týden. Celkově více pršelo v jižní polovině republiky než v severní. Během týdne se nám prakticky skokově ochlazovalo. V neděli a pondělí byla maxima na většině území republiky nad hranicí 30 °C a dosahovaly i 35 °C. V úterý až ve čtvrtek převládalo teplotní rozhraní nad republikou. V Čechách byly maxima do 25 °C, na Moravě i stále okolo 30 °C. V pátek a sobotu se začalo rozhraní zmenšovat a ochlazovalo se i na Moravě a maxima byla nejčastěji mezi 20-25 °C. Noční teploty přesahovaly hodnoty 15 °C a nebyla ani výjimkou tropická noc (nad 20 °C). Vítr byl většinou v průměrných denních hodnotách okolo 1-3 m/s, ale při bouřkových situacích výrazně stoupal a způsoboval značné lokální škody, které vyvrcholily až tornádem na jihu Moravy.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 23. 4. 2024

    Ochlazení i mráz jsou v dubnu normální, příroda je ale o měsíc napřed

    Střídání teplot k dubnu patří stejně jako mráz. Ochlazení pomůže zadržet vláhu v půdě a zpomalit vývoj vegetace, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Pavel Zahradníček. Stále však podle něj platí, že se v Česku otepluje – za posledních šedesát let se průměrná teplota zvýšila o 2,2 stupně Celsia.

    „V dubnu se často mluví o „aprílovém“ počasí, takže je normální, že se střídají teplé a studené vlny, což se i letos zrovna děje. V dubnu k nám prakticky pravidelně začne proudit studený vzduch od severu, který přináší ochlazení a v noci často i mrazy. Není to výjimkou ani v květnu, kdy přichází známí ledoví muži,“ říká PavelZahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor pro novinky.cz k přečtení ZDE.
     

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).