Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

 Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

  

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Topoľčany: „Výrazná redukcia odnoží,  23mm zrážky.“

Zvolen: „V 18. týždni spadlo 18 mm zrážok, vodná bilancia v pôde sa zlepšila. V závere týždňa sa výrazne ochladilo, zaznamenali sme aj prízemný mráz, čo neprospelo kvitnúcim porastom repky ozimnej.“

Nové Mesto nad Váhom: „Zrážky 36 mm doplnili zásobu vody v koreňovej zóne rastlín a zmiernili prejavy sucha.“

Piešťany: „Zrážky 26,5 mm. Situácia sa mierne zlepšila, ale vlahy v pôde stále nie je dostatok.“

Veľký Krtíš: „Zrážky 8 mm. Vzchádzanie sóje a kukurice spomalené chladom, pšenica dopĺňa listovú plochu.“

Kežmarok: „V poslednom období výdatnejšie napršalo, čo pomohlo oziminám i jarinám.  Jarné obilniny začali odnožovať, u ozimín evidujeme intenzívny predlžovací rast.“

Nitra: „Sucho pokračovalo celý týždeň, kedy až na pár takmer nemerateľných prehánok náš kataster obchádzali všetky dažde. Pšenica trpí suchom, avšak chladnejšie počasie jej trochu pomohlo. V noci zo soboty na nedeľu začalo konečne pršať (predpovede hlásili od piatku) a spadlo (do pondelku 6:00) približne 23 mm, čo je slušná dávka. Dážď bol pozvoľný so studeným počasím, takže všetko bolo vsiaknuté a zatiaľ bez odparu. Je to výrazné doplnenie vlahy pre jariny. Pre pšenicu vzhľadom na to, že je suchý celý profil, tak je to stále ešte málo.“

Zlaté Moravce: „Od nedele 28.5.2019 07:00 hod. do 5.5.2019 07:00 hod  v katastrálnom území Nevidzany napršalo 8mm zrážok, čo v minimálnej miere znížilo deficit zrážok. Pod mohutnejšími stromami zostáva sucho. Začal opad čerešní, čo je spôsobené pravdepodobne suchom a zlým opelením - nedostatok včiel. Zrážky mierne zlepšili schádzanie semien zeleniny.“

Prievidza: „Rastliny su male,slabe, plody opadavaju zo stromov vo vačšom mnozstve, viniče sú slabo rozpucane s malým počtom strapcov, zrážky dosiahli hodnotu 11,52 mm, čo sucho nezmiernilo k tomu sa pridalo aj chladne počasie.“

Prešov: „Po 3 dni trvajúcom miernom daždi sa situácia v zásobení lesnej pôdy vodou zlepšuje. Stále veľa vody po silnejšom daždi uniká odtokom po eróznych ryhách, vietor vysušuje povrch otvorených plôch.“

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.