Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

 Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Piešťany: „Uplynulý týždeň bol bez zrážok. Pripravovala sa sejba repky, aby sa ešte rýchlo využil efekt predchádzajúcich zrážok.“

Spišská Nová Ves: „Momentálne sú trocha vyššie teploty ako by sme potrebovali, zrážkovo to ide tento mesiac vcelku dobre.“

Považská Bystrica: „Za uplynulý týždeň spadlo 31,5 mm zrážok, ktoré prevažne spadli v nárazových a krátkych búrkach, preto väčšina vody ostáva na povrchu, pôda ju zle vsakuje, v následku čoho sa tvoria silne mokré miesta, ktoré zhoršujú pohyb traktorov po poliach.“

Nové Mesto nad Váhom: „Zrážky, ktoré boli v predchádzajúcom týždni (14 mm) pomohli vzchádzaniu repky. Prejavy sucha na cukrovej repe stále pretrvávajú.“

Nitra: „Zrážky - doznievanie búrok (25.8.) 12 mm. Pôda mokrá.  Vysoké teploty vzduchu, veľký odpar z pôdy, dusno.  Pôda - tvorba prísušku, rýchle presýchanie vrchnej vrstvy.“

Kežmarok: „Napriek pretrvávajúcim horúčavám lokálne búrky podstatne zlepšili vodnú bilanciu v pôde. Pomôže to   už zasiatym oziminám. Na druhej strane narástol tlak plesne zemiakovej.“

Myjava: „K dátumu 02.09.2019 sme nezaznamenali zrážky. Zasiata repka ozimná už miestami začala klíčiť, ale vytvoril sa pôdny prísušok, ktorý spomaľuje vzchádzanie plodiny. Kukurica na siláž už skoro dozrela do zbernej zrelosti, listy začínajú schnúť.“

Topoľčany: „Aj keď nedeľa-pondelok popršalo, zem je suchá. Slivky opadli, padajú jablká aj hrušky , nedozreté a hnijú. Ešteže sa držia paradajky, tým suchšie počasie neprekáža, tekvice a paprika.  A ten dnešný vetrisko" sa postará o zvyšok úrody ovocia aj so škorcami na hroznách."

Prešov: „Okom pozorovateľné prejavy vädnutia a presýchania asimilačných orgánov rastlín na J svahoch a stanovištiach  bez, alebo so slabým pôdnym krytom, dominujú horizontálne zrážky.“

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 3. 2024

    V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné

    Na protestech zemědělců často nechybí transparent proti Zelené dohodě pro Evropu. Snaha dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 je podle mnoho z nich likvidační i přes to, že změny klimatu pociťují nejcitelněji. „Mezi lety 2014 a 2020 panovalo mimořádné období sucha a někteří zemědělci bojovali s tím, aby vůbec měli píci. Čelíme změnám, které lze přičíst na vrub zvyšujícím se koncentracím skleníkových plynů,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.
    Celý článek k přečtení pro irozhlas.cz ZDE

  • 4. 3. 2024

    Setkání reportérů Intersucha a Agrorisku ve Větrném Jeníkově

    Dne 29. 2. 2024 proběhl v KD Větrný Jeníkov seminář spolupracovníků portálů Intersucho a Agrorisk s názvem Agrometeorologické výzvy současnosti a budoucnosti.
    Úvodní část semináře byla zaměřena na vývoj a dopady změny klimatu v ČR, klimatologické zhodnocení roku 2023 a současné zimy. Druhá, odborná část, se soustředila na klimaticky šetrné zemědělství a přinesla témata jako je regenerativní zemědělství, agrolesnictví či precizní zemědělstí.
    Semináře se zúčastnilo 130 hostů z řad reportérů a uživatelů portálu Intersucho a také zástupci zemědělských organizací, státní správy a dalších organizací. Úvodní slovo přednesli
    doc. Ing. Dalibor Janouš, CSc. (Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.), prof. Dr. Ing. Jan Mareš (Mendelova univerzita v Brně), prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně), Ing. Jan Záměčník (Jihomoravský kraj), Ing. František Pavlík, Ph.D. (Státní pozemkový úřad), Ing. Aleš Kendík (Ministerstvo zemědělství), RNDr. Petr Kubala (Povodí Vltavy, s.p.) a Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D. (Ministerstvo zemědělství).

    Informace byly převzaty i do médií, např.: ČTK, ČT24, ČT24, Ekolist. Ekolist
     

    Prezentace ke zhlédnutí:
    Změna klimatu – vývoj a dopady (prof. Zdeněk Žalud)
    Jaké bylo počasí v roce 2023 a byla uplynulá zima tuhá či mírná? (Mgr. Pavel Zahradníček)
    Jaká může být role zemědělství a lesnictví při řešení příčin změn klimatu? (prof. Miroslav Trnka)
    Může být konvenční zemědělství klimaticky šetrné? (doc. Vladimír Smutný)
    Praktické aspekty přechodu na regenerativní zemědělství (Ing. Karel Klem)
    Agrolesnictví – produkční stromy v zemědělské krajině, VIDEO - © Profi Press, (Jiří Michalisko)
    Hospodaření na nevyrovnaných pozemcích metodami precizního zemědělství (doc. Vojtěch Lukas)