Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Púchov: „Za ostatný týždeň spadlo 31,8 mm zrážok. Zdvihnuté hladiny potokov, na niektorých úsekoch aj vybreženie. Pôda blatistá miestami rozbahnená. Teploty skôr predjarné ako zimné, mínusové len v noci. Dni teplé až veľmi teplé. Počasie ozimné plodiny zatiaľ viditeľne nepoškodilo. Problémom v porastoch a ich poškodzovanie spôsobujú drobné hlodavce, ktoré sa zrejme nekontrolovane množia celú zimu“.

Levice: „Zrážky za posledné sledované obdobie boli vo výške 21 mm. Časť z týchto zrážok vplyvom zamrznutej pôdy odtiekla z polí do vodných tokov“.

Zvolen: V 6. týždni sme na našej stanici zaznamenali 22,6 mm zrážok. Pôda je už dosť presýtená pôdnou vlahou“.

Piešťany: „Zrážky prekonali minulotýždňový rekord, napršalo 24 mm. Zároveň to bol aj najteplejší týždeň v tomto roku“.

Bardejov: „20,4 mm zrážok za minulý týždeň“.

Nové Mesto nad Váhom: „Uplynulý týždeň zrážky 14 mm“.

Myjava: „Minulý týždeň sme zaznamenali 18,8 mm zrážok. Pôda je rozmrznutá do hĺbky 20 cm. Je plne nasýtená vodou, na tienistých miestach ešte trochu primrznutá“.

Komárno: „Napršalo 8,8 mm spolu 25,2 mm. Silný vietor všetko vlahu vyfúka“.

Spišská Nová Ves: „Zrážky skoro žiadne 1,2 mm. Porasty ozimín sú v dobrom stave - akurát jedna francúzska odroda pšenice je dosť spálená (máme 60 odrôd) a to neboli zvlášť silné holomrazy. Vrchná vrstva je stále dosť v dobrom vlahovom zásobení, ale zrážok je málo“.

Levice: „11 mm“

Šaľa: „4.2.2020 - 10 mm zrážok.“

Partizánske: „Za posledný týždeň spadlo konečne 43 mm zrážok“.

Senica: „Úhrn zrážok za uplynulý týždeň 14,6 mm, silne veterno“.

Nové Zámky: „Množstvo zrážok v 6.týždni - 12,9 mm“.

Lučenec: „6. týždeň bol výrazne vlhkejší, najmä jeho prvé tri dni keď napršalo až 22 mm tekutých zrážok. Najviac to bolo 4.2.2020 až 19 mm. Zvyšné dni do konca týždňa nepršalo, teploty boli väčšinou kladné z hodnotou Tmax  +13°C dňa 2.2.2020. V druhej polovici týždňa nočné teploty klesali na hodnotu Tmin -6°C. Snehová pokrývka sa stále nevytvorila“.

Prievidza: „V 6 týždni spadlo 44,6 mm zrážok, vrch pôdy je mokrý, zvýšil sa prietok miestnych potokov, zvýšila sa aj hladina vody v studniach. Plusové teploty dosiahli až 9°C, mráz nebol. Vietor v ovocnom sade nespôsobil žiadne škody“.

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.