Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

 

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Púchov: „Cez víkend napršalo cca 25 mm zrážok.“

Piešťany: „Nedeľné 4 mm nič nezmenili, aj keď sa nepatrne ochladilo, je stále sucho.“

Bardejov: „19,2 mm zrážok za minulý týždeň, prvé kombajny začínajú vychádzať do polí.“

Šaľa: „18.7.-15 mm, 25.7.-3,5 mm.“

Zvolen: „Za minulý týždeň napršalo 13,0 mm zrážok.“

Komárno: „29. týždeň napršalo 3,2 mm. Búrky nás obchádzajú.“

Nitra: „Uplynulý týždeň mal lokálnu búrku (18.7.) - 28 mm/1 hodinu. Týždeň bol horúci, začala žatva a pozberové práce. Horúco a veterno, bez dažďa. Posledná zrážka v nedeľu 25.7. o 04:00 - napršalo 3,5 mm. Za reportované obdobie teda sú zrážky s úhrnom 31,5 mm.“

Partizánske: „“Za posledný týždeň spadlo 0 mm zrážok.“

Zvolen: „V nedeľu (18.07.) popoludní napršalo cca 18 mm.“       

Nové Zámky: „Množstvo zrážok v 29.týždni - 4,0 mm.“  

Nové Mesto nad Váhom: „V sledovanom období spadlo len 2,3 mm zrážok, sucho v júli pokračuje, čo je na druhej strane výhodou pre dokončenie žatevných prác.“      

Piešťany: „Počas hodnoteného obdobia bolo namerané 5 mm zrážok.“ 

Nitra: „V nedeľu spadlo cca 12 mm zrážok a nejaké prehánky sa vyskytli aj v týždni aj keď nijako výrazné.  Sucho aj v súčte predchádzajúceho týždňa so značnými zrážkami v povrchovej vrstve nie je. Plodiny nateraz prosperujú.“       

Topoľčany: „V sobotu po polnoci trochu popršalo, ale do večera nebolo ani poznať. Hromy a blesky v sobotu robili väčší rachot a dažďa celkom málo.  Ani na Duchonke nespadlo viac. Noci sú konečne studenšie, ľahšie sa znášajú denné horúčavy.“          

Senica: „Zrážky za 29.týždeň 18 mm (spadli v noci z nedele na pondelok).“          

Lučenec: „V 29. týždni došlo k zmierneniu teplôt, Tmax +29°C. Sucho sa naďalej prehlbuje, zrážky boli minimálne v dňoch 19., 20. a 25. júla pri krátkej búrke a pri prehánkach spolu napršalo len 3,6 mm. Lokálne sa v blízkom okolí pri búrkach vyskytli aj vyššie zrážkové úhrny.“           

Prievidza: „Za sledované obdobie zrážky 0,2 mm. Málo zrážok sa prejavuje na raste zeleniny, kukurice, ovocia plody sú malé, slivky skoro všetky opadli.“

Levice: „Zrážky za posledné sledované obdobie boli vo výške 3 mm. Vysoké teploty mali zrejme v čase dozrievania negatívny vplyv na objemové hmotnosti obilnín.“       

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.