Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Dunajská Streda: „Za minulý týždeň celkové zrážky v našej oblasti hospodárenia od 32 do 40 mm. Počasie v máji sa dá charakterizovať ako optimálne pre všetky hustosiate obilniny, repku, strukoviny (aj ozimné i jarné). Výrazne sa zlepšila kondícia porastov, ale problémy môže pôsobiť fakt, že po extrémnom suchu prišlo extrémne vlhké počasie, neumožňujúce vykonať včas chemickú ochranu porastov.“         

Sabinov : „Za 21. týždeň spadlo 26,5 mm zrážok. Pôda je už nasýtená vodou, čo takmer úplne zastavilo práce na poli. Je problém s chemickou ochranou porastov a mechanické zásahy sú pre zamokrenie nemožné.“

Topoľčany: „Stále prší. Zrážky 52,5mm.“

Piešťany: „Nateraz sucho pominulo (za minulý týždeň 41 mm), ale pre časté dažde nemožno ísť do pôdy a meškajú práce.“

Senica: „Málo zimných zrážok, porasty nepravidelne zídené, dopad na odnože, teraz veľa zrážok pôda je na povrchu veľmi mokrá, optimálne sa nedá aplikovať chemická ochrana.“

Považská Bystrica: „Za posledný týždeň spadlo až 66,5mm zrážok, bohužiaľ boli veľmi zle rozložené, keďže 22.5.2019 spadlo 45 mm zrážok, toto enormné množstvo nedokázala pôda vsiaknuť a na poliach sa tvorili močiare, ktoré poškodili porasty slnečnice.“

Nitra: „Zrážky 25,9 mm.“

Piešťany: „Za uplynulý týždeň napršalo 22,8 mm. Tri teplé dni po zrážkach prospeli kukurici, sóji aj TTP. Na niektorých pozemkoch sa tvorí prísušok.“

Zlaté Moravce: „Uplynulý týždeň sa zrážkové pomery oproti suchému aprílu výrazne polepšili čo sa prejavilo aj na stave porastov.“

Vranov nad Topľou: „Za uplynulý týždeň napršalo 16,7 mm zrážok. Pôdny profil je vlhký až presýtený vlahou a stále pretrváva daždivé počasie.“

Zvolen: „V 21. týždni bola suma zrážok 29,1 mm. V strede týždňa bola pôda plne nasýtená vlahou, na povrchu pôdy stála voda. V závere týždňa sa oteplilo a pôda čiastočne preschla. Viac sa šíria hubové choroby a v blízkom okolí je poľahnutá raž. Bolo by žiadúce oteplenie a pokles intenzity zrážok.“

Púchov: „Ostatné zrážkové úhrny (21. týždeň: zrážky 47,8 mm,  v 20-tom týždni 25,0 mm) zlepšili vlahovú bilanciu v celom pôdnom profile.  Pôdna vlhkosť dostatočná. Zrážky boli veľmi žiadúce, avšak oddialili poľné práce.“ 

Trnava: „Slnečnica zachutila poľným zajacom a kukurica ťažko znáša studené počasie.“

Veľký Krtíš: „Prvé kosby lucerien a TTP dosiahli len 60 % z priemeru. Vďaka dostatočným zrážkam v posledných týždňoch je šanca na dobré druhé kosby, úrody pšeníc a repiek môže zachrániť vysoká HTS.“

Prešov: „Po výdatných a dlhšie trvajúcich zrážkach je pôda bez kapacity na zadržanie vlahy z dôvodu max. nasýtenia, vo svahoch lesných porastov prudký odtok a prejavy vodnej erózie predovšetkým u nespevnených lesných ciest.“ 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 3. 2024

    V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné

    Na protestech zemědělců často nechybí transparent proti Zelené dohodě pro Evropu. Snaha dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 je podle mnoho z nich likvidační i přes to, že změny klimatu pociťují nejcitelněji. „Mezi lety 2014 a 2020 panovalo mimořádné období sucha a někteří zemědělci bojovali s tím, aby vůbec měli píci. Čelíme změnám, které lze přičíst na vrub zvyšujícím se koncentracím skleníkových plynů,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.
    Celý článek k přečtení pro irozhlas.cz ZDE

  • 4. 3. 2024

    Setkání reportérů Intersucha a Agrorisku ve Větrném Jeníkově

    Dne 29. 2. 2024 proběhl v KD Větrný Jeníkov seminář spolupracovníků portálů Intersucho a Agrorisk s názvem Agrometeorologické výzvy současnosti a budoucnosti.
    Úvodní část semináře byla zaměřena na vývoj a dopady změny klimatu v ČR, klimatologické zhodnocení roku 2023 a současné zimy. Druhá, odborná část, se soustředila na klimaticky šetrné zemědělství a přinesla témata jako je regenerativní zemědělství, agrolesnictví či precizní zemědělstí.
    Semináře se zúčastnilo 130 hostů z řad reportérů a uživatelů portálu Intersucho a také zástupci zemědělských organizací, státní správy a dalších organizací. Úvodní slovo přednesli
    doc. Ing. Dalibor Janouš, CSc. (Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.), prof. Dr. Ing. Jan Mareš (Mendelova univerzita v Brně), prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně), Ing. Jan Záměčník (Jihomoravský kraj), Ing. František Pavlík, Ph.D. (Státní pozemkový úřad), Ing. Aleš Kendík (Ministerstvo zemědělství), RNDr. Petr Kubala (Povodí Vltavy, s.p.) a Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D. (Ministerstvo zemědělství).

    Informace byly převzaty i do médií, např.: ČTK, ČT24, ČT24, Ekolist. Ekolist
     

    Prezentace ke zhlédnutí:
    Změna klimatu – vývoj a dopady (prof. Zdeněk Žalud)
    Jaké bylo počasí v roce 2023 a byla uplynulá zima tuhá či mírná? (Mgr. Pavel Zahradníček)
    Jaká může být role zemědělství a lesnictví při řešení příčin změn klimatu? (prof. Miroslav Trnka)
    Může být konvenční zemědělství klimaticky šetrné? (doc. Vladimír Smutný)
    Praktické aspekty přechodu na regenerativní zemědělství (Ing. Karel Klem)
    Agrolesnictví – produkční stromy v zemědělské krajině, VIDEO - © Profi Press, (Jiří Michalisko)
    Hospodaření na nevyrovnaných pozemcích metodami precizního zemědělství (doc. Vojtěch Lukas)

19. května 2019 / 20. týden

předchozí další zavřít