Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01. 03. 2019 do 08. 04. 2019

.
V průběhu zájmového období bylo počasí teplejší než obvykle cca o 2 až 4℃ (Polsko, Itálie, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Dánsko, Litva, Belgie, Nizozemí, Chorvatsko, Slovinsko, Bělorusko). Dešťové srážky spadly hlavně v první poloviny března. V některých zemích se díky nim podařilo doplnit deficit vody v půdě a tím zlepšit podmínky pro ozimy (Francie, Německo, Dánsko), v jiných úhrny srážek na přetrvávající sucho spojené s vyšší teplotou nestačily (Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Chorvatsko). Díky výrazné teplotní anomálii jsou ozimy ve srovnání s průměrným rokem ve fenologickém vývoji o 2 až 3 týdny napřed (Itálie, Německo, Dánsko, Litva, Chorvatsko, Slovinsko). Akumulace biomasy je, kromě Maďarska, Bulharska a Chorvatska, které hlásí špatný stav, nadprůměrná (Itálie, Dánsko, Litva). K udržení dobrého výnosového potenciálu je zapotřebí více srážek. Na některých místech stále probíhá výsev jarních plodin. Prognózy výnosů u ozimů převážně odpovídají historickému trendu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 24. 5. 2019

  Klíčem k úspěšnému zemědělství je starost o půdu

  Dne 22. 5. 2019 věnovaly Hospodářské noviny Speciální přílohu Udržitelnému zemědělství. V příloze měl komentár prof. Zdeněk Žalud, který sděluje, že klíčem k úspěšnému zemědělství je starost o půdu.
  Článek k přečtení ZDE (1. str dole), na 2. str. jsou další komentáře k současné situaci.

 • 23. 5. 2019

  Sucho vydatný déšť snížil, Česku by ale prospěly dlouhé a pomalé srážky, říká Trnka pro Český rozhlas

  Na řadě míst Česka stouply kvůli dešťům hladiny řek, zejména ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Přestože vydatné srážky trápí tamní obyvatele, zmenšuje se tím nedostatek vody v krajině. Dopady sucha se tak nyní oproti dubnu trochu zmírnily, popsal pro Radiožurnál prof. Miroslav Trnka, koordinátor projektu InterSucho. Podle něj ale ještě nemáme zdaleka vyhráno. Česku by pomohl spíš pomalý a dlouhodobý déšť.
  Současný stav komentuje profesor Miroslav Trnka v Dopoledním Radiožurnálu.
  Rozhovor k poslechnutí v Dopoledním Radiožurnálu ZDE (stopáž od 10:10:44).
  Rozhovor k přečtení ZDE.