Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.02.2023 do 17.03.2023

 

V průběhu zájmového období bylo zaznamenáno velmi proměnlivé počasí, jak u teplot vzduchu, tak u srážkových úhrnů. Na zimu vysoké teploty často střídaly krátké mrazy. Srážky byly na mnohých místech bohaté a naopak jinde ani zdaleka nedosahovaly průměru. I přesto jsou plodiny po zimě obecně v dobrém stavu. Žádná z monitorovaných zemí nezaznamenala poškození mrazem a ani větší výskyt chorob či škůdců. V mnohých zemích však rostou obavy z nízkého obsahu půdní vlhkosti a dostupnosti potřebného množství vody pro správný růst a vývoj plodin. Téměř všude začalo setí jařin. Prognózy výnosů zatím odpovídají historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

21. 3. 2023
pro
HU
Maďarsko
Od začátku prosince je v zemi teplejší a deštivější počasí než obvykle. Teploty se mezi 1. prosincem a 10. březnem pohybovaly o 2 °C až 5 °C nad průměrem. Výjimkou bylo krátké chladné období na začátku února. Dešťové srážky překročily dlouhodobý průměr až o 100 %, pouze na dalekém západě a jihovýchodě byly zaznamenány průměrné srážky. Vlhkost půdy se do ledna vrátila na vyšší úroveň, a to díky srážkám na začátku podzimu a zimy, které pomohly zotavit se z extrémně suchého léta 2022. Od února jsou srážky v celé zemi podprůměrné, a to asi o 20 mm. Podmínky byly od prosince příznivé, tj. bez hlášených škod způsobených mrazem. Ozimy skončily do února dormance. Začal výsev jarních plodin. Vegetační index dálkového průzkumu Země ukazuje, že biomasa na konci zimy je vyšší než obvykle, zejména ve východní části země, v důsledku vyšších srážek a kumulativní teploty naměřené od podzimu. Nastartování obnovy vyžaduje vodu, kterou lze v současné době dodat doplněnými zásobami půdní vláhy. Přesto by bylo v nadcházejícím měsíci žádoucí, kdyby napadlo více srážek, aby byl zachován dobrý výnosový potenciál, zejména v severní části země. Jarní výsev obilovin těží od začátku února z dostatečné zásoby vody v půdě. Předpověď počasí na nadcházející týden však žádný déšť nepředpovídá. Prognóza výnosů má pozitivní trend.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 23. 4. 2024

    Ochlazení i mráz jsou v dubnu normální, příroda je ale o měsíc napřed

    Střídání teplot k dubnu patří stejně jako mráz. Ochlazení pomůže zadržet vláhu v půdě a zpomalit vývoj vegetace, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Pavel Zahradníček. Stále však podle něj platí, že se v Česku otepluje – za posledních šedesát let se průměrná teplota zvýšila o 2,2 stupně Celsia.

    „V dubnu se často mluví o „aprílovém“ počasí, takže je normální, že se střídají teplé a studené vlny, což se i letos zrovna děje. V dubnu k nám prakticky pravidelně začne proudit studený vzduch od severu, který přináší ochlazení a v noci často i mrazy. Není to výjimkou ani v květnu, kdy přichází známí ledoví muži,“ říká PavelZahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor pro novinky.cz k přečtení ZDE.
     

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).