Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 10.03.2020 do 27.04.2020

 

Zájmové období bylo z hlediska celkového hodnocení nadprůměrně teplé. Srážky byly v prvních březnových dnech hojné. Tento stav skončil v polovině března. V mnoha zemích totiž od poloviny března výrazněji nepršelo. Tyto podmínky sice umožnily práci na poli (hnojení, výsev jarních plodin, který začal kvůli studené a někde suché půdě později), ale také způsobily vysychání ornice, špatné podmínky pro vzcházení a přijímání hnojiv, kde lze očekávat snížení dostupnosti dusíku. Během druhé a třetí březnové dekády a na začátku dubna se objevilo i několik mrazových vln s minimálními teplotami pod -6 až -10 ° C. Mráz zpomalil fenologický vývoj, mohl nepříznivě ovlivnit kvetoucí řepku a pravděpodobně poškodil ovocné stromy, které byly také ve fázi kvetení. Zimní obiloviny jsou obecně v dobrém stavu. K optimálnímu klíčení a včasnému vývoji plodin by bylo zapotřebí více deště.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 4. 2020
pro
FR
Francie
Dlouhé období bez výrazných srážek trvá od poloviny března. Vzhledem k tomu, že před tím bylo počasí deštivé, vyvolala tahle změna atypickou situaci. Horní část půdy se velmi rychle vysušila, zatímco nejhlubší půdní vrstvy jsou stále vlhké. Dopady na plodiny závisí do značné míry na stádiu fenologického vývoje a vývoji kořenů. Zimní obiloviny stále těží půdní vlhkost, zatímco pozdně zaseté jarní plodiny (např. jarní ječmen) a nedávno zaseté letní plodiny měly kvůli povrchovému suchu problém vzejít. Tlak chorob na zimní plodiny je stále mimořádně vysoký. Sucho umožnilo zemědělcům aplikovat fytosanitární produkty a hnojiva. Účinnost je ale sporná. Na konci zájmového období napadlo několik srážkových úhrnů, které byly pro vzejití letních plodin důležité. Lokální intenzivní srážky však částečně odtekly a způsobily zhoršení povrchové půdní struktury, zejména na jihozápadě. Začátek sezóny není příliš příznivý. Prognózy výnosu pro zimní plodiny zatím odpovídají normálu. Následující týdny, pokud nenapadnou srážky, mohou prognózy výnosů negativně ovlivnit. Pro řepku ozimou nemusí být, i v případě zlepšení podmínek, plodiny schopny se plně zotavit z obtíží, s nimiž se od začátku sezóny setkaly.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.