Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 18.09.2019 do 29.10.2019

 

Během zájmového období probíhalo setí zimních plodin a sklizeň slunečnice, silážní kukuřice i kukuřice na zrno, brambor a cukrové řepy. Práce na poli byly často přerušovány nebo zpomalovány kvůli dešťovým srážkám, které ale byly prostorově a časově velmi různorodé. Srážkový deficit společně s obavou špatného klíčení, vzcházení a časného vývoje plodin stále hlásí mnoho zemí (např. Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bělorusko a Ukrajina). Výjimkou je Dánsko, kde byl pro změnu zaznamenán srážkový přebytek, který však v mnoha oblastech znemožnil výsev.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

29. 10. 2019
pro
FR
Francie
Sklizeň slunečnice skončila za příznivých podmínek. V současné době probíhá sklizeň cukrové řepy a brambor. Časté deště mohou mírně zpomalit průběh sklizně, ale neočekávají se žádné velké problémy. Prognóza výnosu brambor byla, díky celosezónnímu zavlažování, mírně upravena směrem nahoru. Sklizeň kukuřice na zrno začala, byla sklizena třetina pěstované plochy. Silné srážky v jižní Francii (21. a 22. října) sklizeň mírně zpozdily. Prognóza výnosu kukuřice na zrno zůstává pod úrovní loňského roku a výrazně pod průměrem posledních pěti let. Ve srovnání s minulým měsícem, po přehodnocení dopadu přetrvávajících zavlažovacích omezení letos v létě, však byla revidována mírně nahoru. Výsev zimních plodin ztěžovaly suché půdy. V případě řepky ozimé na některých místech k plánovanému setí nedošlo. Navíc pozdní vzcházení již zasetého řepky ohrožují škůdci. Výsev zimní pšenice byl zpožděn asi o dva týdny. Srážky na konci září a začátkem října zpoždění zmírnily. Ječmen ozimý byl zaset včas a současné srážky zajišťují dobré podmínky pro vzcházení.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 8. 3. 2021

  Rozhovor s klimatologem Pavlem Zahradníčkem

  Zima už má na kahánku, jaká byla? Napadlo na jižní Moravě hodně sněhu nebo málo? Jak silné mrazy v porovnání s historií letos vlastně udeřily?
  Rozhovor k poslechnutí na mujrozhlas.cz ZDE.