Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 27.08.2019 do 18.09.2019


Česká republika, Slovensko i Rakouskou zaznamenaly nejteplejší léto v historii. Výrazně teplé počasí převládalo ve všech zájmových zemích i v průběhu tohoto sledovaného období. Teplé počasí urychlilo fenologický vývoj letních plodin, které jsou nyní v pokročilém stádiu. Počet horkých dnů (Tmax> 30°C) často překračoval obvyklé množství. V poslední srpnové a první zářijové dekádě převládalo výrazně teplé počasí s pozitivní tepelnou anomálií (např. v Chorvatsku naměřili až 40°C). Výrazné vlny veder byly zaznamenány v Itálii, Německu, Polsku, Rumunsku, Bělorusku a na Ukrajině. Přetrvávající sucho hlásí Francie, Německo, Polsko, Česká republika (severozápad), Belgie, Nizozemí a Bělorusko. Srážky byly různorodé. Podstatně nadprůměrné srážkové úhrny napadly pouze v Dánsku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 9. 2019
pro
FR
Francie
V průběhu zájmového období se kumulativní srážky blížily průměru. Výjimkou byla území Bourgogne, Auvergne, Limousin a Provence-Alpes-Côte d´Azur, kde byl zaznamenán výrazný dešťový deficit (20 až 35% pod dlouhodobým průměrem). Většina srážek ve všech regionech napadla během první poloviny srpna. Kumulativní záření bylo nadprůměrné, a to zejména díky slunečnému počasí, které převládalo během poslední srpnové a první zářijové dekády. Během první a poslední srpnové dekády dosahovaly teploty nadprůměrných hodnot, čímž se zvýšila evapotranspirace, která omezila pozitivní efekt srážek první poloviny srpna. Kukuřice a slunečnice se ze suchých podmínek nezotavily, protože déšť přišel příliš pozdě, většinou po začátku kvetení. Ve všech regionech s výjimkou jihozápadu, Aquitaine a západní části Midi-Pyrénées, kde v červenci neprobíhala žádná zavlažovací omezení, se očekává, že výnosy kukuřice a slunečnice budou podprůměrné. Při setí kukuřice bylo sucho. Kukuřice byla zaseta brzy a její kvetení bylo ke konci července ovlivněno tepelnou vlnou. Cukrová řepa a brambory se díky dešti velmi mírně zotavily. Neočekávají se však žádné významné změny. Prognóza výnosu zůstává téměř nezměněna. U škrobových brambor se očekává výjimečně nízký výnos. Výnos konzumních brambor bude podstatně podprůměrný, ale s ohledem na malý tlak chorob se očekává vysoká kvalita.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 20. 1. 2021

  Loňské srážky byly jako na houpačce, střídaly se extrémy

  Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl pouze květen. Podle odborníků z projektu InterSucho srážková houpačka neuškodila krajině, avšak pro zemědělství znamenala řadu problémů. Celkový roční srážkový úhrn 761 milimetrů řadí rok 2020 mezi srážkově nadnormální, řekl ČTK Zdeněk Žalud, který v projektu zaštiťuje adaptaci na klimatickou změnu a sucho.
  Celý článek se zhodnocením roku 2020 k přečtení na ČTK ZDE.

  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  ekolist.cz
  enviweb.cz
  agris.cz.

 • 1. 1. 2021

  Pršelo nejvíc za deset let. A přece jenom lehce nad průměr, řekli vědci

  Česko zůstává ve vláhovém deficitu. Z dlouhodobého hlediska chybí v krajině asi 300 milimetrů srážek. Sucho zesilují především vzrůstající teploty.
  Nejdřív pětisetleté sucho, pak – s nadsázkou – šest propršených měsíců. V Česku se uzavírá nejdeštivější rok za poslední dekádu.

  V průměru napršelo mezi 700 a 800 milimetry srážek. Takové úhrny meteorologové zaznamenali naposledy v roce 2010. „Tehdy spadlo ještě minimálně o 100 milimetrů za rok více než letos,“ řekl pro Seznam Zprávy klimatolog Pavel Zahradníček z portálu intersucho.cz.

  Celý článek k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE.