Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.02.2022 do 21.03.2022


Zima byla, s výjimkou Polska, sušší a teplejší než obvykle, např. v Itálii a Rumunsku napadlo na některých místech v porovnání s dlouhodobým průměrem dokonce o 80% srážkových úhrnů méně. Ozimy tedy nebyly poškozeny mrazem. Obecně jsou v dobrém stavu a dohání zpožděný vývoj z podzimu, kdy podmínky pro setí nebyly mnohdy ideální. Díky mírným teplotám se však zvýšilo riziko výskytu škůdců a plísní. Nyní probíhají přípravné jarní polní práce. Výsev jarních plodin je už v plném proudu např. ve Francii. Prognóza výnosů ozimých plodin je na začátku sezóny zatím celkově pozitivní a v souladu s historickými trendy. Aby tento stav vydřel, bylo by potřeba více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

21. 3. 2022
pro
HR
Chorvatsko
Teploty v průběhu zájmového období byly mírně nad sezónním průměrem. Počet velmi chladných dnů (< -8 °C) byl výrazně nižší než obvykle a nedošlo k žádnému úhynu mrazem. Průměrné zimní teploty v prosinci a lednu byly přerušeny mírným obdobím kolem konce roku s denními průměry nad 10 °C. Únor byl převážně o 2 až 4 °C teplejší než sezónní hodnoty, zatímco na začátku března teploty klesly k podprůměrným podmínkám. Během zájmového období byl pozorován značný deficit srážek, přičemž úhrny srážek byly přibližně 50 %. Zejména leden a únor zůstaly suché, s výjimkou jediného srážkového úhrnu kolem 5. ledna. Kvůli nedostatku srážek nebyla doplňována půdní vláha, což se mohlo stát limitujícím faktorem pro jarní dorůstání ozimů. Současný výhled výnosů nicméně odpovídá trendům, ale pokud v příštích týdnech převládne sucho, jsou pravděpodobné negativní dopady na plodiny.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).