Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 21.03.2022 do 26.04.2022

 

Zájmové období bylo charakteristické chladnějšími podmínkami s častými mrazy. Některé země však zaznamenaly nejsušší a nejslunečnější březen od roku 1979 (Německo, Rumunsko, Dánsko, Belgie a Nizozemí). V březnu byl také zaznamenán výrazný srážkový deficit. Duben přinesl proměnlivější počasí, kdy teploty silně kolísaly a mnohdy lokálně spadly až k -8 °C. V první dubnové dekádě napadlo nejvíce srážkových úhrnů, díky čemuž se částečně podařilo snížit deficit půdní vláhy v orniční vrstvě. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu. Studené období na začátku dubna na chvíli zpomalilo jejich vývoj a růst. Pro zachování výnosového potenciálu by bylo zapotřebí deště. Aktuální prognózy výnosů plodin většinou odpovídají historickým trendům. Nutno ale brát v potaz, že sezóna je teprve na začátku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 4. 2022
pro
BG
Bulharsko
Po mírné zimě se březen vyznačoval suchým a chladnějším počasím než obvykle, s podprůměrnými denními teplotami od 2 °C do 4 °C. Nejnižší hodnoty byly zaznamenány ve východních oblastech, kde teploty kolem 10. března klesly až k -8 °C. Teploty se ke konci měsíce zvýšily na sezónní úrovně, ale suché podmínky pokračovaly až do druhé dubnové dekády. Následné dva vydatné deště však vedly ke kumulativním úrovním srážek – za zájmové období jako celek – se přiblížily dlouhodobému průměru. Chladné březnové počasí zpomalilo růst a vývoj ozimých plodin, ale akumulaci biomasy prospěly vyšší teploty a výrazné deštivé dny v dubnu. Prognóza výnosu měkké pšenice byla revidována mírně směrem dolů, ale zůstává v souladu s historickými trendy. Výsev jarních a letních plodin začal s mírným zpožděním kvůli nízkým teplotám a suchým půdám, ale v současné době rychle postupuje. Chladné počasí mohlo poškodit ovocné stromy, hlavně peckoviny, které byly již ve fázi květu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE