Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.12.2020 do 08.03.2021

 

Zájmové období od 1. prosince 2020 do 8. března 2021 bylo charakteristické mírnými povětrnostními podmínkami s průměrnými teplotami vzduchu, které překračovaly dlouhodobý průměr o 1°C až 4°C. K nadprůměrným teplotním sumám přispěly hlavně mírné teploty na konci února. Mírnou zimu přerušily dvě vlny chladného počasí, které se objevily v lednu a v únoru. Během druhé lednové dekády a v polovině února teploty lokálně klesaly až na -20 ⁰C. Na většině území předcházelo chladnému období sněžení, které zajišťovalo dostatečnou sněhovou pokrývku a zabraňovalo vážnému poškození plodin. Následné tání v důsledku výrazného oteplení pomohlo obnovit půdní vlhkost. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Pomalu začínají jarní práce.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 3. 2021
pro
IT
Itálie
Prosincové a lednové teploty byly nadprůměrné (<2 ° C). V únoru se teploty dále zvyšovaly a anomálie vyústily v porovnání s dlouhodobým průměrem mezi +2 °C až +4 °C. Zimní srážky (prosinec až únor) byly hojné. V severních, středních a jihozápadních oblastech napadl více než dvojnásobek průměrných srážek. Více než 500 mm srážek bylo naměřeno v Lombardii, Emilii Romagně, Toscaně, Friuli Venezia Giulia a částech Lazia a Kampánie. Regiony podél pobřeží Jaderského moře (Marche, Abruzzo, Puglia) zaznamenaly pouze mírný přebytkem srážek. Naopak suchá zima byla na Sicílii, kde lokálně napadla pouze polovina průměrného množství srážek. Zimní plodiny těžily ze zimních povětrnostních podmínek, což způsobilo dřívější objevení porostu. V tuto chvíli není hlášen žádný tlak škůdců nebo chorob, jak by se dalo vzhledem k mírným zimním povětrnostním podmínkám očekávat.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).