Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
BY
Bělorusko
Červen byl teplejší než obvykle s kladnými denními teplotními anomáliemi přesahujícími 2 °C. Ve třetí dekádě června byla pozorována několikadenní vedra s maximálními teplotami nad 30 °C. Počet horkých dnů byl zvláště vysoký v jižních oblastech. V červenci se teploty vrátily k průměru či podprůměru. Kumulace srážek se v červnu pohybovala od nadnormálního (+ 20 %) v Grodnu a Vitebsku na severu až po výrazně podnormální (- 30 %) na jihu, kde deficit srážek ve spojení s vysokými teplotami vedl k vyčerpání vlhkosti ornice. Bohaté srážky v první polovině července s kumulací + 30 až +70 % výrazně zlepšily podmínky půdní vlhkosti pro plodiny. Ozimé plodiny se blíží zralosti za obecně dostatečných vlhkostních a teplotních podmínek pro plnění zrna. Vyšší červnové teploty urychlily vývoj kukuřice a podpořily akumulaci biomasy, která se nyní blíží sezónním průměrným hodnotám. Červencový déšť dorazil před květem kukuřice na zrno. V nadcházejících týdnech by bylo zapotřebí více srážek, aby se udržely v současnosti dobré prognózy výnosů kukuřice na zrno. Prognóza výnosů ozimých plodin zůstává pozitivní.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 7. 2024

  Kam s uhlíkem?

  Stále víc jihomoravských zemědělců se inspiruje principy regenerativního zemědělství z USA – neorají, zeminu nikdy nenechávají holou a zapojují býložravce. Kromě zdravější půdy, a tím i potravin, má šetrný přístup pomoct také klimatu, a to ukládáním oxidu uhličitého. Propagátorem postoje je i Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny.
  Celý článek pro deník Mladá Fronta DNES je k dispozici ZDE.

 • 9. 7. 2024

  Změna klimatu je příležitost

  Letošní jaro, přesněji období od začátku března do konce května, bylo v Brně nejteplejší od roku 1800, kdy tam meteorologové měří. Oproti třicetiletému průměru za léta 1961 až 1990 teploměr ukazoval o 3,9 stupně Celsia více. Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd popisuje extrémy počasí i to, na co se připravit v Česku.

  Celý rozhovor pro deník Mladá fronta Dnes je k dispozici ZDE.