Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 5. 11. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 29. 10. do neděle 5. 11. ráno)

 

Tato mapa zachycuje situaci v pondělí 5.11. Zprávy 116 zpravodajů z 53 okresů (viz. mapa níže) ukazují, že vnímání důsledků letošního sucha na zemědělskou produkci s se výrazně liší mezi regiony. Na počátku minulého týdne bylo na větší části lokalit vidět mírně vlhkou až velmi vlhkou povrchovou vrstvu půdy. Velkou většinou pozorovatelů je období posledních 3 měsíců hodnoceno jako normální až mírně sušší, nicméně v uplynulých 6 týdnech došlo k podstatnému zlepšení a řada respondentů považuje toto období v souhrnu za normální. Pokud jde o povrchovou vlhkost odhadovanou našimi zpravodaji, shoduje se dobře jak s měřením ČHMÚ, tak modelovým odhadem www.intersucho.cz.
Předpokládané dopady sucha odráží celkový vývoj v této sezóně. Dopady sucha jsou hodnoceny jako negativní až velmi negativní pro obilniny a řepku, což potvrdily i výnosové údaje SZIF, ale v řadě okresů i pro okopaniny a kukuřici. Mezi nejvíce postižené patří nadále okresy krajů Jihomoravského,, Zlínského, Olomouckého, Středočeského, Jihočeského a Plzeňského. U 8 okresů je hlášen významný a u 7 okresů zásadní dopad na výnosy. Nejvýrazněji je postižena oblast okresů Znojmo, Břeclav, Brno a Hodonín, ale s nimi i další okresy krajů Jihomoravského a Zlínského a jižní poloviny kraje Olomouckého. V Čechách přicházejí nadále nejhorší zprávy z oblasti okresů Příbram, Plzeň-sever a jih a z Rokycan a Klatov a nově i Tábora. V dalších 15 okresech bylo pozorováno sucho, které snížilo výnos a ve 8 sucho, které bylo bez dopadů. Celkem 12 ze 53 okresů nehlásí aktuálně výskyt dopadů sucha.
 

Mapa s počty respondentů z jednotlivých okresů pro poslední hlášení dopadů na zemědělství:

INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH ZPRAVODAJŮ (neodráží stav v celém okrese, ale popisují situaci na vybraných katastrech):

ÚSTÍ NAD ORLICÍ, 9. 11. 2017: v týdnu do 5. 11. srážky 10,5 mm. U jednotlivých srážkových událostí (v tomto týdnu ve čtyřech dnech) dochází opakovaně k rozbahnění povrchu půdy, což omezuje podzimní polní práce

UHERSKÉ HRADIŠTĚ, 7. 11. 2017: uplynulý týden téměř beze srážek. Na začátku týdne spadlo do 1 mm srážek. Vršek půdy (cca do 3-4 cm) suchý, nižší vrstva vlhká.

PŘÍBRAM, 7. 11. 2017: minulý týden nespadly žádné srážky, přesto se půda udržela vlhká díky nízkým teplotám. Toto prospívá dobrému zvládání polních prací. Také v potocích je již stabilní průtok.

PLZEŇ SEVER, 7. 11. 2017: žádné sucho, vláhy v současnosti dostatek.

OPAVA, 7. 11. 2017: v posledním týdnu nespadly téměř žádné srážky, ale díky nižším teplotám půda nevysychá. Projevy sucha nejsou pozorovány. Specifický příznak sucha se projevil u jablek odrůdy Matčino (syn. Nonetit) - nedostatek vápníku, kdy část plodu zhnědne, zkašovatí a je nepoživatelná. Pravděpodobně je to způsobeno nedostatkem vody ve spodních vrstvách půdy. Příznak je specifický pro tuto odrůdu, u jiných odrůd se nedostatek Ca projevuje hořkou pihovitostí ev. sklovitostí.

BŘECLAV, 7. 11. 2017: současná situace se dá charakterizovat jako setrvalý stav, kde je dostatek vláhy do hloubky 20 - 25 cm. V další hloubce se již znatelně vláhy nedostává. V září byly srážky kolem 90 mm a v říjnu kolem 60 mm, což vzhledem k nižším teplotám vyhovuje na přípravu půdy a velmi dobře vyhovuje ozimům. Jelikož ještě nebyl žádný mrazík, tak i trvalé kultury ovocné stromy i vinice velmi pěkně ukončují vegetaci.

STRAKONICE, 7. 11. 2017: konečně po přízemním mrazíku zaznamenáno 20 mm srážek za uplynulý týden.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 3. 2024

    V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné

    Na protestech zemědělců často nechybí transparent proti Zelené dohodě pro Evropu. Snaha dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 je podle mnoho z nich likvidační i přes to, že změny klimatu pociťují nejcitelněji. „Mezi lety 2014 a 2020 panovalo mimořádné období sucha a někteří zemědělci bojovali s tím, aby vůbec měli píci. Čelíme změnám, které lze přičíst na vrub zvyšujícím se koncentracím skleníkových plynů,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.
    Celý článek k přečtení pro irozhlas.cz ZDE

  • 4. 3. 2024

    Setkání reportérů Intersucha a Agrorisku ve Větrném Jeníkově

    Dne 29. 2. 2024 proběhl v KD Větrný Jeníkov seminář spolupracovníků portálů Intersucho a Agrorisk s názvem Agrometeorologické výzvy současnosti a budoucnosti.
    Úvodní část semináře byla zaměřena na vývoj a dopady změny klimatu v ČR, klimatologické zhodnocení roku 2023 a současné zimy. Druhá, odborná část, se soustředila na klimaticky šetrné zemědělství a přinesla témata jako je regenerativní zemědělství, agrolesnictví či precizní zemědělstí.
    Semináře se zúčastnilo 130 hostů z řad reportérů a uživatelů portálu Intersucho a také zástupci zemědělských organizací, státní správy a dalších organizací. Úvodní slovo přednesli
    doc. Ing. Dalibor Janouš, CSc. (Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.), prof. Dr. Ing. Jan Mareš (Mendelova univerzita v Brně), prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně), Ing. Jan Záměčník (Jihomoravský kraj), Ing. František Pavlík, Ph.D. (Státní pozemkový úřad), Ing. Aleš Kendík (Ministerstvo zemědělství), RNDr. Petr Kubala (Povodí Vltavy, s.p.) a Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D. (Ministerstvo zemědělství).

    Informace byly převzaty i do médií, např.: ČTK, ČT24, ČT24, Ekolist. Ekolist
     

    Prezentace ke zhlédnutí:
    Změna klimatu – vývoj a dopady (prof. Zdeněk Žalud)
    Jaké bylo počasí v roce 2023 a byla uplynulá zima tuhá či mírná? (Mgr. Pavel Zahradníček)
    Jaká může být role zemědělství a lesnictví při řešení příčin změn klimatu? (prof. Miroslav Trnka)
    Může být konvenční zemědělství klimaticky šetrné? (doc. Vladimír Smutný)
    Praktické aspekty přechodu na regenerativní zemědělství (Ing. Karel Klem)
    Agrolesnictví – produkční stromy v zemědělské krajině, VIDEO - © Profi Press, (Jiří Michalisko)
    Hospodaření na nevyrovnaných pozemcích metodami precizního zemědělství (doc. Vojtěch Lukas)

26. října 2017 / 43. týden

předchozí další stáhnout zavřít