Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 18.11.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 11.11.2018 do neděle 18.11.2018 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (11.11.2018 – 17.11.2018) se počasí pomalu vracelo ke svému typičtějšímu podzimnímu stavu. Často se na našem území tvořily mlhy a inverzní nízká oblačnost. Srážkově byl tento týden podle předpokladů velmi suchý. Na většině území vůbec nepršelo a jen drobné srážky do 5 mm/týden byly zaznamenány v severních okrajových horách. Do středy včetně panovalo na našem území ještě relativně teplé počasí s maximální teplotou od 10-14 °C. Poté se začalo postupně ochlazovat a v sobotu se pohybovaly maxima již jen okolo 5 °C. Noční a ranní teploty měly velmi podobný průběh. Do poloviny týdne se ještě držely nad bodem mrazu, ale pak se výrazněji ochladilo a v sobotu byly minima často okolo -3 °C. Větrné počasí příliš nebylo, v průměru se udržovaly rychlosti okolo 2 m/s.
 

JAK PRACOVAT S MAPAMI?:
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi léty 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

HLAVNÍ TEXT ISSS
Intenzita sucha se v podzimním období i nadále prohlubuje a to jak v povrchové vrstvě (0-40 cm), tak i v hlubší vrstvě (40-100 cm).
Nejhůře postižené oblasti jsou v povodí řeky Labe a Lužnice, Šluknovský a Frýdlantský výběžek, Plzeňsko a také jihovýchodní Morava. Na jižní Moravě je pozorováno počínající sucho až mírné sucho a je tam stav obvyklý pro dané období. Celkově na území republiky je sucho pozorováno již na 95 % území. Na 25 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což je zhoršení oproti předchozímu týdnu o 10 %. Jedná se o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území pokračoval mírný pokles vlhkosti půdy ve vrstvě 0-10 cm, v hlubších vrstvách vlhkost stagnovala. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 21 % stanic, v 10 až 50 cm je na 43 % stanic a v 50-100 cm na 58 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 10 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 4 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na východní Moravě a na jihu Čech, nižší především v nížinách v severních a východních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (11. 11. 2018 – 18. 11. 2018) se počasí pomalu vracelo ke svému typičtějšímu podzimnímu stavu. Často se na našem území tvořily mlhy a inverzní nízká oblačnost. Srážkově byl tento týden podle předpokladů velmi suchý. Na většině území vůbec nepršelo a jen drobné srážky do 5 mm/týden byly zaznamenány v severních okrajových horách. Do středy včetně panovalo na našem území ještě relativně teplé počasí s maximální teplotou od 10-14 °C. Poté se začalo postupně ochlazovat a v sobotu se pohybovaly maxima již jen okolo 5 °C. Noční a ranní teploty měly velmi podobný průběh. Do poloviny týdne se ještě držely nad bodem mrazu, ale pak se výrazněji ochladilo a v sobotu byly minima často okolo -3 °C. Větrné počasí příliš nebylo, v průměru se udržovaly rychlosti okolo 2 m/s.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 23. 4. 2024

    Ochlazení i mráz jsou v dubnu normální, příroda je ale o měsíc napřed

    Střídání teplot k dubnu patří stejně jako mráz. Ochlazení pomůže zadržet vláhu v půdě a zpomalit vývoj vegetace, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Pavel Zahradníček. Stále však podle něj platí, že se v Česku otepluje – za posledních šedesát let se průměrná teplota zvýšila o 2,2 stupně Celsia.

    „V dubnu se často mluví o „aprílovém“ počasí, takže je normální, že se střídají teplé a studené vlny, což se i letos zrovna děje. V dubnu k nám prakticky pravidelně začne proudit studený vzduch od severu, který přináší ochlazení a v noci často i mrazy. Není to výjimkou ani v květnu, kdy přichází známí ledoví muži,“ říká PavelZahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor pro novinky.cz k přečtení ZDE.
     

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

18. listopadu 2018 / 46. týden

předchozí další stáhnout zavřít