Relativní kondice polních plodin (PP) a travních porostů (TP)


                  
65758595105115125135
horší kondice vegetacenormální stavlepší kondice vegetace

Aktuální stav sucha ve střední Evropě

v neděli 19.05.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 12.05.2019 do neděle 19.05.2019 ráno)
 

Lepší než obvyklou kondicí vegetace nacházíme nyní již jen v málo oblastech ve sledovaném území a její rozsah se výrazně zmenšil. Mezi-týdně se kondice vegetace nepatrně zlepšila na západě domény (Belgie, východní Francie) a v pásu zasahujícím od Běloruska, přes západní Ukrajinu po střed Balkánu. Na druhé straně ke zhoršení oproti minulému týdnu došlo na většině sledovaného území a absolutně je horší zvláště na severu, východě a také v centru domény včetně území ČR. V případě zhoršení kondice vegetace na pobřeží Černého moře a také v ČR a Německu se již jedná o reálné dopady nedostatku vláhy. Projevy poklesu půdní vlhkosti v Německu a zvláště v Braniborsku a také v některých regionech Polska se počínají projevovat zjevně i v mapě kondice vegetace.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.

28. dubna 2019 / 17. týden

předchozí další stáhnout zavřít