12. leden 2020

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (5.1. - 11.1.2020) převažovalo spíše sušší počasí. Srážky byly sice zaznamenány převážně od středy do pátku, ale velmi malé množství, i přesto, že přes nás přecházelo několik frontálních systémů. Prakticky na celém území republiky napršelo jen do 3 mm za týden. Výjimku tvořily horské oblasti a to hlavně Krkonoše, kde spadlo okolo 15 mm za týden. Nová sněhová pokrývka prakticky nepřibyla, naopak došlo k jejímu mírnému úbytku v místech, kde se vůbec nacházela (hlavně Krkonoše, Beskydy a Jeseníky). V první polovině týdne byly teploty vzduchu nižší, v denních maximech se pohybovaly okolo 2-4 °C. Od středy se oteplilo na průměrné hodnoty mez 4-6 °C. Od čtvrtka zde panovaly významné prostorové rozdíly, kdy v Čechách byly maxima i okolo 10 °C, ale na Moravě jen kolem bodu mrazu.
Předpověď počasí není stále příliš pozitivní a to hlavně s ohledem na sněhovou pokrývku, která je klíčová pro správné přezimování rostlin a hlavně doplnění podzemních vod, tak i půdní vláhy před jarní sezónou. Nadále by mělo pokračovat suché a teplotně nadprůměrné či průměrné počasí.

Aktuální intenzita sucha: INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden mírně zlepšila severozápadně od Prahy. Počínající až mírné sucho sledujeme v jihozápadních, severozápadních a severovýchodních Čechách a poté v menších enklávách v rámci České republiky.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se mírně prohloubila především v Čechách. Na většině území republiky zasažené suchem převažuje počínající až mírné sucho. Nadále výrazné až extrémní sucho zůstává v oblasti vedoucí od severní Šumavy, přes Táborsko, Třeboňsko až po Novohradské hory. Oblast Čech je zasažena mnohem více než Morava a Slezsko.
Sucho se i nadále vyskytuje na téměř 42 % území České republiky. V hlubší vrstvě vidíme dlouhodobě problém zejména v oblasti severozápadně od Prahy a v jihozápadních Čechách.

Deficit: DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY se oproti předchozímu týdnu mírně zhoršil. Největší rozdíl oproti minulému týdnu sledujeme v povrchové vrstvě (0–40 cm) na jihovýchodní Moravě, kde se stav zhoršil..
V hlubší vrstvě (40–100 cm) situace spíše stagnovala. Největší deficit pozorujeme i nadále v oblasti severních Čech, Třeboňska, Pardubicka.. Aktuální vývoj je nadále znepokojivý v kontextu uplynulých let, kdy byl půdní profil v některých oblastech pouze v jedné sezóně ze tří nasycen dostatečně.
Posilování dlouhodobějšího deficitu v hlubších vrstvách potvrzují i stavy podzemní vody dle zpráv kolegů z ČHMÚ. Normální stav je sledován převážně na Moravě, v Krkonoších a v západních Čechách. Na zbytku území je však sledována převážně podnormální vodnost, případně kategorie „sucho“.
V celém profilu do 1 m se k 5. 1. vyskytuje deficit zhruba na 48 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 24 % území je deficit nejméně 20 mm.

Nasycení půdy: Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY se v porovnání s minulým týdnem mírně zhoršilo. V hlubších vrstvách se hodnoty nijak výrazně nezměnily. Situace zůstává nadále méně příznivá v Podkrušnohoří a v oblasti středního toku Vltavy. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách a na východní Moravě.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Horské oblasti v Čechách jsou nasyceny relativně dobře. Nejhorší stav sledujeme v oblasti severozápadně od Prahy a v jižních Čechách.
Situace v celém profilu (0–100 cm): Dobrého nasycení je dosahováno na 99 % území, zatímco nasycení pod bodem snížené dostupnosti se aktuálně vyskytuje na 1 % území.

Dopady na zemědělství: Tato mapa zachycuje situaci v neděli 05. 01. Zprávy 253 zpravodajů z 63 okresů dokládají pozorované/očekávané propady výnosu u všech sledovaných skupin plodin. Respondenti vnímají negativní vodní bilanci, která je za poslední měsíce hlášena větší částí zpravodajů. Situace se po dlouhé době trochu zlepšila a zhruba polovina okresů hlásí, že nesleduje vliv sucha

Dopady na lesy: Tato mapa zachycuje situaci v neděli 05. 01. Okres Vsetín hlásí počínající projevy sucha, v jihlavském okrese, okrese Rychnov nad Kněžnou a Praha-západ nesledují projevy sucha.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území Čech vlhkosti půdy v povrchové vrstvě mírně stouply, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 5 % stanic, v 10 až 50 cm je na 18 % stanic a v 50-100 cm na 22 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 24 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm a 50-100 cm na 10 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severovýchodní Moravě a Čechách, nižší především v nížinách na jižní Moravě a v jižních a středních Čechách

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (5.1. - 11.1.2020) převažovalo spíše sušší počasí. Srážky byly sice zaznamenány převážně od středy do pátku, ale velmi malé množství, i přesto, že přes nás přecházelo několik frontálních systémů. Prakticky na celém území republiky napršelo jen do 3 mm za týden. Výjimku tvořily horské oblasti a to hlavně Krkonoše, kde spadlo okolo 15 mm za týden. Nová sněhová pokrývka prakticky nepřibyla, naopak došlo k jejímu mírnému úbytku v místech, kde se vůbec nacházela (hlavně Krkonoše, Beskydy a Jeseníky). V první polovině týdne byly teploty vzduchu nižší, v denních maximech se pohybovaly okolo 2-4 °C. Od středy se oteplilo na průměrné hodnoty mez 4-6 °C. Od čtvrtka zde panovaly významné prostorové rozdíly, kdy v Čechách byly maxima i okolo 10 °C, ale na Moravě jen kolem bodu mrazu. Noční a ranní teploty klesaly ze začátku týdne až pod -5°C. Od středy pak většinou se ochladilo na hodnoty kolem bodu mrazu. Větrnější počasí bylo spíše ke konci týdne, ale i tak se pohybovaly průměrné rychlosti nejčastěji okolo 2 m/s.

Předpověď a prognóza sucha: V následujícím období (od 13.1.2020) čekáme hlavně příliv teplého vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry. V sobotu pak bude přecházet studená fronta, která přinese slabý déšť nebo sněžení na horách. Celkově to budou velice malé úhrny a v dalších 10 dnech čekáme srážky řádově v několika milimetrech, výjimečně kolem 10-15 mm. V tomto období by mohlo napadnout jen kolem 10 cm nového sněhu na horách a celková výška se příliš nezmění. Maximální teploty vzduchu se budou pohybovat nejčastěji mezi 4-6 °C a v noci okolo bodu mrazu. Půdní vlhkost se nám celkově příliš měnit nebude a nižší než obvykle bude zhruba na 40 % území. Mírné sucho pak budeme pozorovat do 20 % území republiky a to prakticky jen v Čechách.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 29. ledna, se očekávají nadprůměrné teploty do 18. ledna. Po průchodu studené fronty by se mělo mírně ochladit a teploty se vrátí k obvyklým hodnotám. Nejvíce srážek se čeká na tuto sobotu, což není příliš pozitivní, protože by nemělo jít o žádné větší úhrny.
Předpověď počasí není stále příliš pozitivní a to hlavně s ohledem na sněhovou pokrývku, která je klíčová pro správné přezimování rostlin a hlavně doplnění podzemních vod, tak i půdní vláhy před jarní sezónou. Nadále by mělo pokračovat suché a teplotně nadprůměrné či průměrné počasí.

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné. Výrazně teplejší by měl být tento týden, další týdny budou pravděpodobně spíše průměrné. Srážkově by v ČR měly být toto období průměrné až podprůměrné. Do konce ledna je cca 10% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na většině území nejprodukčnějších regionů (tj. řepařské a kukuřičné oblasti) Čech. O něco lepší je situace na jihovýchodě území a na střední Moravě. Deficit v části střední Moravy, severních Čech a v oblasti mezi středem Čech a Poohřím a také v některých regionech jižních Čech přetrvá s velkou pravděpodobností do začátku března. Do konce května pak je jen přibližně 50% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy v již jmenovaných regionech a pro některé lokality čekáme přetrvávání deficitu až do června letošního roku.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště v severních Čechách v Poohří, na Třeboňsku i podél toku Labe.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.