16. únor 2020

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (9.2. - 15.2.2020) sice vypadávaly srážky prakticky každý den, ale významnější byly jen v pondělí. Modely se v predikci srážek na toto období lišily a blíže realitě byl ECMWF IFS. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno na jihozápadě a západě republiky, kde nejčastěji byly zaznamenány úhrny okolo 20-35 mm/týden. Ve zbytku Čech byly týdenní srážky mezi 10-15 mm a na Moravě jen pod 10 mm. Sněhové srážky byly zaznamenány v úterý a ve středu a to převážně na horách. K dnešnímu dni leží nejvíce sněhu v Krkonoších a to až 138 cm. Poté je vyšší sněhová pokrývka na Šumavě, Beskydech a Jeseníkách. Počátkem týdne nás zasáhla tlaková níže Sabina, která sebou přinesla extrémně vysoké rychlosti větru a to po celém území republiky. Na mnoha místech byly zaznamenány velké škody na majetku, ale i v lesích.
Srážky za uplynulý týden odpovídaly spíše pesimistické verzi předpovědních modelů a ani na dalších 10 dnů se nečekají vyšší úhrny, i když přeháněk bude větší množství. Sníh čekáme pouze na horách, i když zároveň bude odtávat. Půdní vlhkost se příliš měnit nebude.

Aktuální intenzita sucha: V uplynulém týdnu (9.2. - 15.2.2020) sice vypadávaly srážky prakticky každý den, ale významnější byly jen v pondělí. Modely se v predikci srážek na toto období lišily a blíže realitě byl ECMWF IFS. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno na jihozápadě a západě republiky, kde nejčastěji byly zaznamenány úhrny okolo 20-35 mm/týden. Ve zbytku Čech byly týdenní srážky mezi 10-15 mm a na Moravě jen pod 10 mm. Sněhové srážky byly zaznamenány v úterý a ve středu a to převážně na horách. K dnešnímu dni leží nejvíce sněhu v Krkonoších a to až 138 cm. Poté je vyšší sněhová pokrývka na Šumavě, Beskydech a Jeseníkách. Počátkem týdne nás zasáhla tlaková níže Sabina, která sebou přinesla extrémně vysoké rychlosti větru a to po celém území republiky. Na mnoha místech byly zaznamenány velké škody na majetku, ale i v lesích.
Srážky za uplynulý týden odpovídaly spíše pesimistické verzi předpovědních modelů a ani na dalších 10 dnů se nečekají vyšší úhrny, i když přeháněk bude větší množství. Sníh čekáme pouze na horách, i když zároveň bude odtávat. Půdní vlhkost se příliš měnit nebude.

Deficit: DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY se oproti předchozímu týdnu zlepšil. Největší rozdíl oproti minulému týdnu nastal v povrchové vrstvě (0–40 cm) v oblasti západně od Prahy.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) situace také po dlouhé době trochu zlepšila. Největší deficit pozorujeme i nadále v oblasti severních Čech, Třeboňska, Pardubicka.. Aktuální vývoj je nadále znepokojivý v kontextu uplynulých let, kdy byl půdní profil v některých oblastech pouze v jedné sezóně ze tří nasycen dostatečně.
Posilování dlouhodobějšího deficitu v hlubších vrstvách potvrzují i stavy podzemní vody dle zpráv kolegů z ČHMÚ. Normální stav je sledován převážně v Čechách. Nadnormální stav sledujeme v západních Čechách, Krkonoších a Orlických horách, na Moravě a ve Slezsku. Ojediněle se vyskytují místa s podnormálním stavem vč. kategorie „sucho“.
V celém profilu do 1 m se k 16. 02. vyskytuje deficit zhruba na 18 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 6 % území je deficit nejméně 20 mm.

Nasycení půdy: Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY se v porovnání s minulým týdnem mírně zlepšilo. V hlubších vrstvách se hodnoty také trochu zlepšily. Situace zůstává nadále méně příznivá v Podkrušnohoří a v oblasti středního toku Vltavy. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách a na východní Moravě.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Horské oblasti v Čechách jsou nasyceny velmi dobře. Nejhorší stav sledujeme v oblasti severozápadně od Prahy, na jižní a střední Moravě, na Krnovsku a v jižních Čechách.
Situace v celém profilu (0–100 cm): Dobrého nasycení je dosahováno na 99 % území, zatímco nasycení pod bodem snížené dostupnosti se aktuálně vyskytuje na 1 % území.

Dopady na zemědělství: Tato mapa zachycuje situaci v neděli 09. 02. Zprávy 283 zpravodajů ze 69 okresů dokládají pozorované/očekávané propady výnosu u všech sledovaných skupin plodin. Respondenti vnímají negativní vodní bilanci, která je za poslední měsíce hlášena větší částí zpravodajů. Situace se po dlouhé době trochu zlepšila a zhruba polovina okresů hlásí, že nesleduje vliv sucha. Reportéři však často uvádějí obavy z nadcházejících měsíců, kdy současné počasí neodpovídá roční době a to má vliv na vegetaci, doplňování spodní vody apod. V mnoha okresech jsou i nadále hlášeni hraboši a také konečně větší úhrn srážek

Dopady na lesy: Tato mapa zachycuje situaci v neděli 09. 02. V jihlavském, znojemském okrese a také v okrese Brno-venkov nesledují projevy sucha.

Index půdní vláhy ve střední Evropě: Nejnižší hodnoty indexu pozorujeme na Balkáně, na pobřeží Černého a Jadranského moře. Aktuálně se vyskytující sněhová pokrývka zhoršuje v některých oblastech vypovídací schopnost mikrovlnného radaru.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území Čech vlhkosti půdy v povrchové vrstvě mírně stouply, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm, v 10 až 50 cm je na 13 % stanic a v 50-100 cm na 18 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 39 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm a 50-100 cm na 11 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severovýchodní Moravě a Čechách, nižší především v nížinách v jižních a středních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (9.2. - 15.2.2020) sice vypadávaly srážky prakticky každý den, ale významnější byly jen v pondělí. Modely se v predikci srážek na toto období lišily a blíže realitě byl ECMWF IFS. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno na jihozápadě a západě republiky, kde nejčastěji byly zaznamenány úhrny okolo 20-35 mm/týden. Ve zbytku Čech byly týdenní srážky mezi 10-15 mm a na Moravě jen pod 10 mm. Sněhové srážky byly zaznamenány v úterý a ve středu a to převážně na horách. K dnešnímu dni leží nejvíce sněhu v Krkonoších a to až 138 cm. Poté je vyšší sněhová pokrývka na Šumavě, Beskydech a Jeseníkách. Nejvyšší teploty vzduchu byly minulé pondělí, kdy maxima šplhala nad 10°C, dokonce byly naměřeny i teploty okolo 15°C. Poté se ochlazovalo a ve středu byly naopak nejnižší maximální teploty a to pod hranicí 5°C. Ke konci týdne se začalo zase oteplovat k maximům mezi 6-9°C. Noční a ranní teploty dosti kolísaly s ohledem na oblačnost. Nejčastěji se pohybovaly okolo bodu mrazu. Počátkem týdne nás zasáhla tlaková níže Sabina, která sebou přinesla extrémně vysoké rychlosti větru a to po celém území republiky. Na mnoha místech byly zaznamenány velké škody na majetku, ale i v lesích.

Předpověď a prognóza sucha: V následujícím období (od 17.2.2020) sice bude přes nás přecházet více frontálních systémů od západu. Ty budou přinášet většinou přeháňky, ale nějak významné srážky se příliš nečekají. Více by jich mohlo být na přelomu příštího týdne. V místech s častějším deštěm se může objevit v dalších 10 dnech 10-15 mm, jinde pod 10 mm. Tentokrát je více pesimistický model GFS. Nový sníh se předpokládá vesměs jen na horách a to v rozmezí 10-20 cm, ale zároveň bude i odtávat. Tento týden se mírně ochladí, kdy v noci a ráno budou klesat teploty lehce pod bod mrazu. Denní maxima pak budou od 6-9°C. Koncem týdne by mělo dojít opět k teplotnímu skoku, kdy maxima mohou jít až k 15°C a noční teploty mezi 7-10°C. Rozsah půdního sucha se příliš měnit nebude. V povrchové vrstvě nebudeme pozorovat významnou odchylku od dlouhodobých hodnot pro toto období a v hlubších vrstvách bude pokračovat setrvalý stav.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 4. března se očekávají většinou průměrné hodnoty pro dané období. Výjimku bude tvořit období 22-26. února, kdy bude teplota významně nadprůměrná.
Srážky za uplynulý týden odpovídaly spíše pesimistické verzi předpovědních modelů a ani na dalších 10 dnů se nečekají vyšší úhrny, i když přeháněk bude větší množství. Sníh čekáme pouze na horách, i když zároveň bude odtávat. Půdní vlhkost se příliš měnit nebude.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.

16. únor 2020

stáhnout zavřít
16. únor 2020