5. září 2021

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (29.8. – 4.9.2021) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové níže, ale tu postupně vytlačil vliv tlakové výše a začalo krásné podzimní počasí. Pršelo hlavně v první polovině týdne a dominantně v Beskydech, kde spadlo i více než 160 mm za týden. Vyšší úhrny nad 50 mm byly také v Jeseníkách a Krkonoších. Naopak na většině území republiky napršelo jen do 10 mm za týden. Do úterý včetně bylo celkem chladno s maximem do 20 °C. Poté se začalo postupně oteplovat a maxima o víkendu se šplhaly lokálně i nad 25 °C.
Tento týden nás čeká krásné podzimní počasí s nadprůměrnými teplotami a srážkami až o víkendu v Čechách. Půdní vlhkost bude klesat pod obvyklé hodnoty ve svrchní vrstvě do 40 cm.

Aktuální intenzita sucha: INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) není nyní v této vrstvě sledována.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) zůstává i nadále ve velmi dobrém stavu a v minulém týdnu nedošlo k žádné významné změně. Zůstává i nadále jedna drobná lokalita na Jesenicku, kde je sledováno počínající až mírné sucho.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na max. 1 % území (půdní profil 0–100 cm).

Deficit: STAV PŮDNÍ VLÁHY se minulý týden mírně zhoršil. V povrchové vrstvě (0–40 cm) se stav z mírného přebytku změnil na většině území na stav neutrální. Na několika menších lokalitách je sledován menší deficit. Lepší stav než je obvyklé je sledován na jižní Moravě, ojediněle v Čechách a ve Slezsku.
Stav půdní vláhy v hlubší vrstvě (40–100 cm) se oproti předchozímu týdnu v podstatě nezměnil a na většině území je v lepším stavu než je pro tuto dobu obvyklé. Výjimkou jsou Jeseníky a menší drobné oblasti ve východních Čechách, jedná se však o velmi drobná místa, kde je sledován mírný deficit.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚhttp://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho# převažuje na většině území Čech stav normální vodnosti. Zřídka se vyskytuje i podnormální vodnosti. Na Moravě a v Polabí je sledován spíše stav normální až podnormální vodnosti. Ve Slezsku a místy v pohraničních horách je sledována nadnormální vodnost.
V celém profilu do 1 m se k 05. 09. vyskytuje deficit na cca 6 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 36 % území je kladná odchylka o více jak 20 mm, na více než 5 % území je kladný deficit dokonce o více jak 40 mm.

Nasycení půdy: Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY se v porovnání s minulým týdnem mírně snížilo na většině území.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Na většině území převažuje relativní nasycení na úrovni 60–90 %. V Polabí, v podhůří Jeseníků, v severozápadních Čechách a na jižní Moravě je stav mírně nižší.
Situace v celém profilu (0–100 cm): Vyšší vlhkosti půdy jsou sledovány v pohraničních horách. Nižší stav je sledován na jižní a střední Moravě, Jesenicku, Polabí a v severozápadních Čechách.

Dopady na vegetaci: Na počátku vegetační sezóny byla vegetace v příznivém stavu. V druhé polovině března a v dubnu se stav začal zhoršovat. Situace se nezlepšila ani v květnu, kdy na většině území byla sledována horší RELATIVNÍ KONDICE VEGETACE než je pro tuto dobu obvyklé. Chladnější počasí neumožnovalo rychlý vývoj vegetace a ona i nadále zůstávala zpožděná cca o 14 až 21 dní. Na konci května byl sledován nejhorší stav od počátku letošní sezóny. Relativní stav kondice vegetace byla cca o 25–30 % horší než bylo pro tuto dobu obvyklé.
V červnu se vegetace díky vzestupu teplot začala zlepšovat. Byl sledován stav mírně lepší než je pro tuto dobu obvyklé. V průběhu letních prázdnin zůstála vegetace v dobrém stavu a na většině míst bylo cca o 15 % biomasy více. V současnosti je lepší stav sledován ve středních Čechách a na jižní Moravě (cca 125–135 %), na zbytku území je stav mírně nižší, ale i tak v lepší kondici. Tento fakt potvrzuje i aktuální vývoj fenologických fází více např. www.fenofaze.cz.

Dopady na zemědělství: Tato mapa zachycuje situaci v neděli 29. 08. Zprávy 256 zpravodajů z 67 okresů dokládají pozorované/očekávané dopady na výnos u všech sledovaných skupin plodin.
Převažují hlášené ztráty do 10 %, šest okresů očekává ztráty na výnosech do 30 %. Zbytek okresů nesleduje projevy sucha na plodiny.
Co se týče vodní bilance za poslední tři měsíce, převažuje hlášený stav - normální spíše vlhčí (52 % hlášení) až stav „velmi vlhko“ 38 % hlášení). Vrchní stav půdy je vnímán jako vlhký (cca 56 % hlášení) až velmi vlhký 24 % hlášení).
V současné době probíhají žně a v některých místech jsou již ukončeny, ale na mnoha místech se sklízení oddaluje na základě počasí a celková doba žní se prodlužuje. Tím, že nemůže být sklizeno, dochází ke snižování výnosů a také kvality. Deštivé počasí v minulém týdnu situaci nezlepšilo a na většině míst nemohlo pokračovat ani setí řepky v rámci podzimních prací.

Dopady na lesy: Tato mapa zachycuje situaci v neděli 29. 08. V deseti hlášených okresech nejsou sledovány projevy sucha na dřeviny.

Situace ve střední Evropě: Nejnižší hodnoty INDEXU PŮDNÍ VLÁHY pozorujeme i nadále spíše v jižní části sledovaného území - v Itálii, Maďarsku, a na Balkáně. Všeobecně lze říci, že severní polovina území má stav lepší než ta jižní. Situace východně a severovýchodně od naší republiky je výrazněji lepší než na zbytku sledovaného území. Lepší stav je také jihozápadně od ČR. Oproti předchozímu týdnu se stav zhoršil spíše v jižní části území.
V České republice sledujeme nižší stav v Jeseníkách než na zbytku republiky.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území k mírnému poklesu vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm, v 40-100 cm vlhkosti stagnovali. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 7 % stanic, v 10 až 50 cm je na 8 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 38 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 39 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v nížinách na Moravě a v Čechách v Polabí, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (29.8. – 4.9.2021) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové níže, ale tu postupně vytlačil vliv tlakové výše a začalo krásné podzimní počasí. Pršelo hlavně v první polovině týdne a dominantně v Beskydech, kde spadlo i více než 160 mm za týden. Vyšší úhrny nad 50 mm byly také v Jeseníkách a Krkonoších. Naopak na většině území republiky napršelo jen do 10 mm za týden. Do úterý včetně bylo celkem chladno s maximem do 20 °C. Poté se začalo postupně oteplovat a maxima o víkendu se šplhaly lokálně i nad 25 °C. Noci během minulého týdne už byly chladné a často minima klesala pod 10 °C. Větrné počasí bylo v úterý a ve středu.

Předpověď a prognóza sucha: V následujícím období (od 6.9.2021) budeme stále pod vlivem tlakové výše, kterou by o víkendu měla nahradit brázda nízkého tlaku vzduchu, což znamená mírné zhoršení počasí a také větší nejistotu do předpovědi. O víkendu čekáme srážky a to hlavně v Čechách, kde může spadnout do 25 mm srážek za týden. Naopak na Moravě může spadnout jen pár milimetrů anebo nebude pršet vůbec. Teploty vzduchu předpokládáme podle modelů, že budou vyšší a to okolo letních 23-25 °C. V noci nám budou naopak klesat místy i pod hranici 10 °C. Půdním vlhkost díky suššímu a teplému počasí bude klesat hlavně ve svrchní vrstvě do 40 cm a bude se dostávat pod obvyklé hodnoty. To bude znamenat, že se začnou objevovat místy kategorie počínajícího či mírného sucha, ale nebude to mít negativní vliv na krajinu a první deště by měly tuto situaci rychle zvrátit. Lze tedy konstatovat, že nepůjde o neobvyklou či varující situaci.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 22. září se předpokládá, že teploty budou hodně nadprůměrné (až o 6°C) do 13. září, poté se začnou více přibližovat obvyklým hodnotám (okolo 20°C). Srážky budou častější po 12. září.
Tento týden nás čeká krásné podzimní počasí s nadprůměrnými teplotami a srážkami až o víkendu v Čechách. Půdní vlhkost bude klesat pod obvyklé hodnoty ve svrchní vrstvě do 40 cm.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.

5. září 2021

stáhnout zavřít
5. září 2021