Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

 • Intenzita sucha - 30. prosinec 2018

  30. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (23.12.2018 – 29.12.2018) bylo nad republikou dynamické počasí, kdy přecházelo několik frontálních systémů. Nejvíce ale pršelo z neděle na pondělí, v ostatních dnech se vyskytovaly hlavně přeháňky. Nejvíce srážek spadlo v jižních Čechách a to okolo 30 mm/týden. Na Moravě a v Polabí to bylo většinou jen okolo 10 mm/týden. Sněhových srážek příliš nebylo a většinou se rychle rozpustily. K dnešnímu dni leží sníh jen na horách.
  I v posledním týdnu v roce tak pokračuje epizoda sucha, ale deficit zásob půdní vláhy byl již potřetí v řadě viditelně snížen. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení vrstvy půdy do 1 metru, nicméně v nížinách stále zůstáváme hluboko pod hodnotami, které by zaručovali dosycování vrstvev podzemních vod.
  Snižování deficitu jde zatím na úkor akumulace sněhové pokrývky, která se díky nadprůměrným teplotám neformuje. Tím sice dochází k dosycování půdního profilu, ale nesnižuje se celkový deficit vláhy v krajině protože chybí zásoby vody ve sněhu. Jistou naději skrývá aktuální předpověď. V tomto týdnu se vrátí zima. Teploty budou většinou s občasnou výjimkou pod normálem až do půlky ledna. Srážkově by mohlo být období bohatší. V krátkodobém horizontu se stav sucha měnit příliš nebude, k tomu by mohl začít docházet případně až ke konci měsíce.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 23. prosinec 2018

  23. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (16.12.2018 – 22.12.2018) byla republika pod vlivem studené zvlněné fronty a ke konci týdne se k nám začal dostávat teplý vzduch. Ten ale doprovázel i vlhký vzduch, takže byly srážkové úhrny ke konci týdne největší. Nejvíce srážek spadlo hlavně v horkých oblastech a to dokonce více než 60 mm/týden. Ve středních polohách v Čechách byly zaznamenány úhrny nejčastěji od 10-15 mm/týden, ale na Moravě jen do 5 mm/týden.
  Nadále bohužel pokračuje epizoda sucha, ale deficit zásob půdní vláhy byl již potřetí v řadě viditelně snížen. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení povrchové vrstvy, nicméně očekávané srážky nejsou dostatečné pro úpravu celkového kumulovaného deficitu.
  Sucho se v následujícím týdnu příliš měnit od aktuálního stavu nebude. Nejvíce srážek spadlo pravděpodobně v pondělí v noci a v následujících dnech nás budou trápit lokální přeháňky. Pokud nasněží ve středních a nižších polohách, tak bude i sníh rychle roztávat.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 16. prosinec 2018

  16. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (9.12.2018 – 15.12.2018) jsme byli pod vlivem nevýrazné tlakové níže. Ta způsobila spíše zataženou oblohu s občasnými srážkami či sněžením. Hlavní srážky byly od neděle do středy. Po zbytek týdne se pak vyskytovaly srážky spíše ojediněle. Nejvíce srážek spadlo na horách a v západní části Vysočiny. Zde byly zaznamenány úhrny okolo 25 mm/týden. Na horách pak většinou přes 50 mm/týden. Ve zbytku republiky nakonec příliš srážek nespadlo (5 mm/týden).
  Protože srážky zmírnili deficit půdní vláhy epizoda sucha pokračuje, byť chladné počasí celkově přispělo k zlepšení situace snížením výparu. Díky nevýrazné tlakové níže se k nám stále dostával chladnější vzduch a vytvářel se nad republikou bazén studeného vzduchu. V neděli byly maxima ještě okolo 7 °C, ale ve čtvrtek na většině území republiky nepřesáhly bod mrazu a nastal ledový den. Minimální teploty kopírovaly stejný vývoj. V neděli byly ještě mezi 1-5 °C, ale ve čtvrtek již pod hranící -5 °C. Větrné počasí bylo od neděle do úterý včetně, pak se vítr výrazně uklidnil.
  Čeká nás klasické vánoční oteplení, kdy dokonce Štědrý den může být ten nejteplejší za dané období. Zpočátku bude sněžit, ale o víkendu převládne déšť a Vánoce budou opět na blátě. Díky tomu se aspoň rozsah sucha bude zmenšovat.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 9. prosinec 2018

  9. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (2.12.2018 – 8.12.2018) přes naše území přecházely frontální systémy, počasí bylo hodně dynamické a tedy se i často měnilo. I podle předpokladu byl tento typ počasí doprovázen vyššími úhrny srážek, než jsme byli v minulých týdnech zvyklí. Déšť byl zaznamenán na celém území republiky a to nejčastěji v rozsahu mezi 10-20 mm/týden, což je trochu méně než slibovaly předpovědi. Na jižní a střední Moravě byly srážky dokonce pod 10 mm/týden. Naopak v horských oblastech byly úhrny i nad 50 mm, na Šumavě dokonce i nad 100 mm/týden.
  Protože výskyt výrazných srážek byl spíše lokálního charakteru pokračuje i nadále epizoda sucha a nicméně deficit zásob půdní vláhy byl v řadě regionů výrazně snížen. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení povrchové vrstvy, nicméně očekávané srážky nejsou dostatečné pro úpravu celkového kumulovaného deficitu.
  Tento týden bude postupně ve znamení chladnějších teplot vzduchu a sněhových přeháněk. Příští týden se bude zas oteplovat a období kolem Vánoc čekáme teplotně nadprůměrné. Sucho se bude dále udržovat v hlubších vrstvách bez velké změny.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 2. prosinec 2018

  2. prosinec 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (25.11.2018 – 2.12.2018) se k nám postupně dostával již zimní charakter počasí. Během týdne se objevovaly přeháňky, vytrvalejší srážky se pak objevily během pátečního dne a to na západě republiky. Srážky za uplynulý týden byly prostorově dosti rozdílné a odpovídaly vesměs týdenní předpovědi podle modelů. Mezi 20-30 mm za týden spadlo v oblasti jižních Čech. Na západě republiky bylo zaznamenáno okolo 10 mm/týden. Ale ve zbytku republiky buď nepršelo anebo byly úhrny jen do 2 mm/týden. Během týdne docházelo k postupnému ochlazování. V neděli a pondělí byly maxima ještě okolo 5 °C, ale pak spadly k bodu mrazu a ve čtvrtek a pátek jsme zažily na mnoha místech tzv. ledový den, kdy teplota vzduchu se nedostane do kladných hodnot.

  Až do poloviny příštího týdne čekáme srážkově bohatší (20-30 mm/týden) a teplotně nadprůměrné období. Poté by mělo dojít ke zlomu a celkem výrazněji se ochladit na denní teploty pod bod mrazu. Do konce týdne se výrazně zlepší situace v povrchové vrstvě do 40 cm, kdy většina republiky bude mít normální stav. V hlubších vrstvách bude situace stále špatná, i když v jižní polovině republiky se nám stav sucha zlepší i v této vrstvě.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 25. listopad 2018

  25. listopad 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (18.11.2018 – 25.11.2018) nás doprovázelo hlavně zatažené počasí. Přesto příliš srážek na území republiky nespadlo. Nejčastěji se týdenní úhrny pohybovaly od 0-10 mm. Pršelo většinou na Vysočině a v jižních Čechách. Naopak jen do 2 mm/týden napršelo na severozápadě, jihozápadě Čech a na severovýchodě Moravy. Maximální teploty vzduchu se nejčastěji pohybovaly od 0-5 °C, ale ke konci týdne se mírně oteplilo a teploty se vyšplhaly až místy na 7 °C.
  V důsledku tohoto vývoje pokračuje i nadále výrazná epizoda sucha a deficit zásob půdní vláhy se dále prohlubuje. V krátkodobém výhledu očekáváme zlepšení nasycení povrchové vrstvy, nicméně očekávané srážky nejsou dostatečné pro úpravu celkového kumulovaného deficitu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 18. listopad 2018

  18. listopad 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (11.11.2018 – 17.11.2018) se počasí pomalu vracelo ke svému typičtějšímu podzimnímu stavu. Často se na našem území tvořily mlhy a inverzní nízká oblačnost. Srážkově byl tento týden podle předpokladů velmi suchý. Na většině území vůbec nepršelo a jen drobné srážky do 5 mm/týden byly zaznamenány v severních okrajových horách. Do středy včetně panovalo na našem území ještě relativně teplé počasí s maximální teplotou od 10-14 °C. Poté se začalo postupně ochlazovat a v sobotu se pohybovaly maxima již jen okolo 5 °C. Noční a ranní teploty měly velmi podobný průběh. Do poloviny týdne se ještě držely nad bodem mrazu, ale pak se výrazněji ochladilo a v sobotu byly minima často okolo -3 °C. Větrné počasí příliš nebylo, v průměru se udržovaly rychlosti okolo 2 m/s.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 11. listopad 2018

  11. listopad 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (4.11.2018 – 11.11.2018) pokračovalo nadále nadprůměrně teplé a suché počasí. V týdnu se objevovalo jen slabé místní mrholení. Na většině území nebyly naměřeny žádné srážky. Tam kde se mrholení nebo slabé přeháňky objevily, tak týdenní úhrny byly do 2 mm. Maximální teploty vzduchu se pohybovaly do středy dokonce i nad 20 °C. Od středy se pak začalo ochlazovat.
  I nadále je více jak 4/5 území postiženou sníženou zásobou vody v půdě, zhruba 15 % území je zasaženo extrémním či výjimečným suchem. Tato plocha se oproti minulému týdnu rozšířila o cca 10 %. V hlubších vrstvách stav zůstává i nadále znepokojivý.

   

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 4. listopad 2018

  4. listopad 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (29.10.2018 – 04.11.2018) byly srážky převážně v neděli a poté v pátek. V neděli pršelo převážně v Čechách. V pátek se soustředila fronta hlavně nad vysočinu.
  Srážky v minulém týdnu přispěly ke snížení intenzity sucha zvláště v povrchové vrstvě. Aktuálně sníženou zásobou vody v půdě sice nadále trpí 4/5 území, ale rozsah zasažení extrémním či výjimečným suchem klesl z 21 na 5 %.V hlubších vrstvách se tyto pozitivní změny však zatím neprojevují.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 28. říjen 2018

  28. říjen 2018

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (21.10.2018 – 27.10.2018) se na území republiky střídaly tlakové útvary a počasí včetně její předpovědi se dost dynamicky měnilo. Srážky v minulém týdnu zvláště o víkendu a v pondělí 29.10. přispěly ke snížení intenzity sucha zvláště v povrchové vrstvě. Aktuálně sníženou zásobou vody v půdě sice nadále trpí 4/5 území, ale rozsah zasažení extrémním či výjimečným suchem klesl z 48 na 21 %. Naplnila se tak předpověď z předchozího týdne včetně odhadu, že v hlubších vrstvách se tyto pozitivní změny prozatím neprojeví.

  pokračovat >