Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

 • Intenzita sucha - 4. březen 2018

  4. březen 2018

  Shrnutí
  V uplynulém týdnu (25. 2. 2018 – 3. 3. 2018) byla naše republika převážně pod vlivem mohutné tlakové výše nad Skandinávií a dostával se k nám mrazivý vzduch ze Sibiře. Ke konci týdne tlaková výše zeslábla a začala se prosazovat tlaková níže. Podle předpokladu byl minulý týden suchý, na většině území nebyly zaznamenány žádné srážky. Vláhový deficit v půdě je zvláště patrný v v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a nově také Moravskoslezského kraje ačkoliv se zatím nejedná o deficit dramatický. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy nevýrazná až chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální nejen na některých přítocích Dyje, ale také v povodí Odry a nově i na většině území Čech. Situace v povrchových je mírně horší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje a lokálně i v povodí Labe se objevují vodní toky s výskytem hydrologického sucha. V následujících dnech očekáváme ovšem zlepšení nasycení půdního profilu.
   

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 25. únor 2018

  25. únor 2018

  Shrnutí
  V uplynulém týdnu (18. 2 .2018 – 24. 2. 2018) se postupně začala prosazovat tlaková výše nad Skandinávii a k nám začal proudit velice chladný vzduch postupně od severu a ke konci týdne od severovýchodu a východu. Tak jak slibovaly modely ve své týdenní předpovědi, tak se stalo a srážek bylo jen velmi málo. Na většině území nebyly dokonce zaznamenány žádné. Vláhový deficit v půdě je zvláště patrný v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého, ale i Středočeského a Jihomoravského. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy nevýrazná až chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje a také v Moravskoslezském kraji. Situace v povrchových je mírně horší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje a lokálně i v povodí Labe se objevují vodní toky s výskytem hydrologického sucha. V následujících dnech neočekáváme výraznou změnu tohoto stavu spíše pokračující zhoršování, které ale díky vegetačnímu klidu nemusí mít negativní dopady.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 18. únor 2018

  18. únor 2018

  Shrnutí 

  V uplynulém týdnu (11. 2. 2018 – 17. 2. 2018) jsme byli hlavně v nevýrazném tlakovém poli. To se změnilo ke konci týdne, kdy nás začala ovlivňovat tlaková níže. Množství srážek odpovídalo pesimističtější verzi, kterou předpovídaly modely IFS a CMC (viz. předpověď z minulého týdne). Prostorově významnější srážky byly od čtvrtka do pátku, ale celkové množství bylo malé. Od středních poloh níže se přes sněžení minulý týden vyskytuje sněhová pokrývka nadále jen v omezené míře. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy se zvětšila ale prozatím se nejedná až na enklávy na jihu Čech a v Olomouckém kraji o zásadní problém. Vláhový deficit v půdě je zvláště patrný v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, Libereckého, Pardubického a Moravskoslezského. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy nevýrazná až chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální v oblasti dolní toku Moravy a Dyje a také v Moravskoslezském kraji. Situace v povrchových je normální nebo mírně lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje a lokálně i v povodí Labe se objevují vodní toky s podnormální stavy. V následujících dnech neočekáváme výraznou změnu tohoto stavu spíše pokračující zhoršování, které ale díky vegetačnímu klidu nemusí mít negativní dopady.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 11. únor 2018

  11. únor 2018

  Shrnutí
  V uplynulém týdnu (4. 2. 2018 – 10. 2. 2018) se oblast České republiky většinou nacházela v nevýrazném tlakovém poli. Zpočátku týdne spíše převládalo slunečnější počasí, naopak v druhé polovině oblačno či zataženo. V západní části Čech nebyly zaznamenány srážky vůbec, směrem na východ většinou jejich množství rostlo. I tak nejčastěji se pohybovaly mezi 3-7 mm/týden, jen lokálně se dostávaly nad 10 mm/týden. Od středních poloh níže se přes sněžení minulý týden vyskytuje sněhová pokrývka jen v omezené míře. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy se zvětšila a nacházíme ale nejedná se až na enklávy na jihu Čech a v Olomouckém kraji o zásadní problém. Epizoda sucha z loňského roku sice vymizela a pozůstatky jsou zmíněné enklávy ale nadále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého, Jihomoravského a nově i Středočeského a Moravskoslezského. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy téměř chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální v oblasti dolní toku Moravy a Dyje a nově i v Moravskoslezském kraji. Situace v povrchových je normální nebo mírně lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje a lokálně i v povodí Labe se objevují vodní toky s podnormální stavy. V následujících dnech neočekáváme výraznou změnu tohoto stavu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 4. únor 2018

  4. únor 2018

  Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:

  V uplynulém týdnu (28. 1. 2018 – 3. 2. 2018) přes nás přecházelo více frontálních systémů, takže počasí bylo většinou dosti proměnlivé, doprovázeno přeháňkami, ale zároveň teplé. Plošně rozsáhlejší srážky byly v úterý a ve čtvrtek, ale většinou šlo o úhrny jen do 3 mm/den. K dnešnímu dni leží nejvíce sněhu v Krkonoších (až 200 cm), na Šumavě a v Jeseníkách. Od středních poloh níže se vyskytuje sněhová pokrývka jen výjimečně. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy zaujímá stale jen male území na jihu Čech a Moravy a v Olomouckém kraji. Epizoda sucha z loňského roku sice vymizela a pozůstatky jsou zmíněné enklávy ale nadále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého a Jihomoravského. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy téměř chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální v oblasti dolní toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje lokálně přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech neočekáváme výraznou změnu tohoto stavu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 28. leden 2018

  28. leden 2018

  Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:

  V uplynulém týdnu (21.1.2018 – 27.1.2018) nás zpočátku ovlivnil přechod frontálních systémů, ale za nimi k nám začal proudit teplý vzduch od jihozápadu, což způsobovalo většinou inverzní charakter počasí. Nejvíce srážek spadlo v neděli 21.1.2018, jinak byla většina týdne bez deště. Výjimku tvořily horské oblasti, kde spadlo do 20 mm/týden. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy zaujímá stále jen malé území na jihu Čech a Moravy a v Olomouckém kraji. Epizoda sucha z loňského roku vymizela, pozůstatky jsou zmíněné enklávy a dále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v kraji Jihočeském, Olomouckém a Jihomoravském. Předchozí nedostatek vláhy se však nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolní toku Moravy a Dyje. Situace povrchových vod je lepší než normál na většině toků, nicméně v povodí Dyje lokálně přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech neočekáváme výraznou změnu tohoto stavu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 21. leden 2018

  21. leden 2018

  Shrnutí: V uplynulém týdnu (14. 1. 2018 – 20. 1. 2018) jsme byli pod vlivem dynamického počasí, které přinášelo většinou zataženou oblohu a i sněhové srážky, které místy způsobily značnou kalamitu. Srážky byly prakticky zaznamenány každý den. Nejvíce srážek za minulý týden spadlo v horských oblastech (Šumava, Krkonoše), v nižších polohách to bylo na Vysočině a v jižních Čechách. Na Šumavě byly srážkové úhrny mezi 50-100 mm za týden. Jinak se většinou pohybovaly od 10-20 mm/týden. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy zaujímá již jen male území na jihu Čech a Moravy a v Olomouckém kraji. Epizoda sucha vymizela a pozůstatky jsou jednak zmíněné enklávy a dále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v kraji Jihočeském, Olomouckém a Jihomoravském. Předchozí nedostatek vláhy se však nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje lokálně přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech očekáváme spíše zlepšení stavu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 14. leden 2018

  14. leden 2018

  Shrnutí: V uplynulém týdnu (7. 1. 2018 – 13. 1. 2018) nás nejvíce ovlivňovala studená fronta vlnící se východně od naší republiky a zároveň mohutná tlaková výše nad Ruskem. To se projevilo v převažující zatažené či oblačné obloze. Během celého týdne byly spíše malé ojedinělé přeháňky, až na středu, kdy přes nás přecházela studená fronta a přinesla na Moravu výrazné srážky a take výrazným sněžením v úerý 16.1. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy zaujímá relativně male území na jihu Čech a Moravy a v Olomouckém kraji. Epizoda sucha prakticky vymizela a pozůstatky jsou jednak zmíněné enklávy a dále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v kraji Jihočeském, Olomouckém a Jihomoravském. Předchozí nedostatek vláhy se však nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální v oblasti dolní toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje lokálně přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech očekáváme spíše zlepšení stavu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 7. leden 2018

  7. leden 2018

  Shrnutí: V uplynulém týdnu (31. 12. 2017 – 6. 1. 2018) přes republiku přecházely frontální systémy, které vyvrcholily přílivem teplého vzduchu z jihu ke konci týdne. V uplynulém týdnu spadlo nejvíce srážek v neděli na Silvestra a ve středu. Teploty vzduchu byly nadprůměrné. Jako nejteplejší dny se dá počítat Silvestr a na Tři krále.Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy se opět zmenšila a zaujímá relativně male území na jihu Čech a Moravy a v Olomouckém kraji. Epizoda sucha z roku 2017 prakticky vymizela a pozůstatky jsou jednak zmíněné enklávy a dále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v kraji Jihočeském, Olomouckém a Jihomoravském. Předchozí nedostatek vláhy se však nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává silně podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje nadále přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech očekáváme spíše zlepšení stavu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 31. prosinec 2017

  31. prosinec 2017

  Shrnutí: V uplynulém týdnu (24.12. – 30.12.2017) k nám většinou proudil teplý vzduch. V druhé polovině týdne bylo počasí dosti dynamické a přecházelo přes naši republiku několik frontálních systémů. Nejvíce srážek bylo ve čtvrtek a v sobotu. Celkově ale nešlo o výrazné úhrny. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy zaujímá jen enklávy v relativně malé části území na jihu Čech a Moravy a v Olomouckém kraji. Epizoda sucha z roku 2017 prakticky vymizela a pozůstatky jsou jednak zmíněné enklávy a dále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v kraji Jihočeském, Olomouckém a Jihomoravském. Předchozí nedostatek vláhy se však nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje nadále přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech očekáváme spíše zlepšení stavu.

  pokračovat >