Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

 • Intenzita sucha - 24. leden 2021

  24. leden 2021

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (17.1. – 23.1.2021) nejvíce srážek spadlo v pondělí, úterý a v sobotu. Na většině území to byly úhrny velmi malé a to jen do 5 mm za týden. Více srážek bylo na horách a také na hranicích se Slovenskem. Týdenní úhrny jsou zde většinou okolo 20-40 mm. Část srážek bylo ve formě sněžení, ale většinou napadlo jen okolo 2-4 cm za den a v nížinách se i postupně sníh rozpouštěl. K dnešnímu dni (25.1.2021) leží sníh většinou jen na horách, místy i ve středních polohách. Během týdne se celkem razantně oteplovalo. Počátkem týdne byly i velice chladné noci. Na většině území klesaly k -10°C a na severovýchodě republiky až pod -20°C.
  V dalších 10 dnech bychom se měli dočkat sněhu i v nižších polohách, i když může odtávat. Na přelom týdne je velká nejistota mezi modely a existují varianty od tuhých mrazů až po nadprůměrně teplé počasí. I taková může být bohužel předpověď počasí.

   

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 17. leden 2021

  17. leden 2021

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (10.1. – 16.1.2021) se k nám začal dostávat hlavně chladný vzduch od severu, což se projevilo v celkem razantním poklesu teplot vzduchu. Srážky byly vázány hlavně na úterní a středeční frontu. Poté následovaly přeháňky. Srážkové úhrny se pohybovaly nejčastěji mezi 3 až 10 mm za týden. Samozřejmě většina byla sněhového charakteru a aspoň malá vrstva sněhu leží i v nížinách a to nejčastěji do 5 cm, ve středních polohách pak do 20 cm a na horách mezi 30 až 70 cm. Maximální teploty vzduchu se většinou pohybovaly okolo bodu mrazu. V sobotu se pak výrazně ochladilo a během dne bylo mezi -2 až -5 °C.
  Po silnějších mrazech nás čeká slabší obleva, kdy budou během dne stoupat teploty až k 5 °C. Půdní vlhkost se bude pohybovat okolo obvyklých hodnot.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 10. leden 2021

  10. leden 2021

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (3.1. – 9.1.2021) jsme byli pod vlivem tlakové níže a ta přinesla spíše typičtější zimní počasí. Srážky byly zaznamenány prakticky každý den a nejvíce ve středu. Od úterý do soboty byly srážky často sněhové. Nejčastěji spadlo okolo 10–20 mm za týden. Na západním a východním okraji republiky bylo naměřeno většinou okolo jen 5 mm za týden. Ve středu spadlo nejčastěji mezi 2–8 cm nové sněhové pokrývky. K dnešnímu dni leží sníh většinou od 300 m výše, takže slabá vrstva je hlavně v nížinách na Moravě a v Polabí. Nejvyšší sněhová pokrývka je v Krkonoších a Jeseníkách (až 60 cm). Více sněhu leží také v jižních Čechách a na Vysočině (8–15 cm). Během týdne se kontinuálně ochlazovalo.
  Do republiky se vrátila typičtější zima, kdy tento týden čekáme nízké teploty, které budou v noci klesat i pod hranici -10 °C. Do toho se objeví i sněžení. Modely se liší na přelom týdne, kde momentálně očekávají dva zcela rozdílné scénáře.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 3. leden 2021

  3. leden 2021

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (27.12.2020 – 2.1.2021) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové níže. Předpověď srážek se velice dobře trefila, jak do prostorového rozložení, tak i do jejího množství. Nejvíce jich spadlo na východě Moravy a to mezi 15-30 mm za týden. Naopak v Čechách většinou buď nepršelo nebo jen v řádu několika milimetrů s výjimkou západního okraje, kdy byly úhrny od 5 do 10 mm za týden. Pokud se vyskytovaly sněhové srážky, tak většinou na horách. Tam stále leží jen malá vrstva sněhu, nejvíce v Krkonoších a to přes 30 cm. Teploty vzduchu nejdříve rostly a dosáhly svého maxima v úterý a to okolo 5-7 °C.
  V následujících 10 dnech se bude půdní vlhkost mírně zlepšovat a nečekáme významnou odchylku od normálu. Průběh dalších dnů by měl být již více zimní, kdy teploty spadnou pod bod mrazu a čeká se i občasné sněžení v nižších polohách.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 27. prosinec 2020

  27. prosinec 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (20.12 – 26.12.2020) nás ovlivňovalo hlavně dynamické počasí s častým přechodem front a výraznými teplotními změnami. Nejvíce pršelo od úterý do čtvrtka. Týdenní úhrn srážek se pohyboval nejčastěji mezi 10-20 mm. V Krkonoších, na Šumavě a v Krušných horách bylo naměřeno i více než 50 mm za týden a z toho část byla srážek sněhových. V neděli a pondělí byly denní maxima ještě mezi 1 až 4°C. Poté se výrazně oteplilo a od úterý do čtvrtka byly maxima často okolo 10°C. Na víkend se pak začalo ochlazovat a teplota se pohybovala okolo bodu mrazu.
  I za 10 dnů čekáme, že půdní vlhkost bude přibližně stejná jako nyní. Teploty vzduchu budou většinou průměrné a srážky v dalších dnech očekáváme převážně na Moravě.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 20. prosinec 2020

  20. prosinec 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (13.12 – 19.12.2020) převládal inverzní charakter počasí, což bylo reprezentováno často zataženou oblohou nízkou oblačností a velmi mírným mrholením. To znamenalo, že srážkové úhrny byly často pouze do 0,5 mm za týden, pouze na Brněnsku napršelo i 5 mm. Velmi nízké srážky kompenzovala vysoká vlhkost, takže lze konstatovat, že bylo stále velice vlhké počasí. Teploty vzduchu odpovídaly inverznímu charakteru počasí, kdy na horách bylo během dne často nad 6°C, ale ve zbytku republiky jen okolo 3°C.
  Po srážkově chudém listopadu a prosinci může v dalších 10 dnech přijít významnější déšť. Modely se zatím celkem dost liší v její celkové sumě. Předpokládáme, že vrchol prosincového sucha bude dosažen na v první polovině tohoto týdne, poté prakticky zmizí.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 13. prosinec 2020

  13. prosinec 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (6.12.–12.12.2020) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové níže. I přesto, že bylo většinou zataženo, tak nakonec jsme se příliš deště nedočkali. Nejvíce pršelo uprostřed týdne (úterý až čtvrtek). Nejvíce srážek spadlo na západě republiky a Vysočině. Většinou šlo o úhrny do 10 mm za týden. Naopak v severní polovině republiky a na Moravě většinou vůbec nepršelo anebo jen pár milimetrů. Během týdne se postupně ochlazovalo. Zpočátku byla maxima přes 10 °C, tak od středy jsme se dostávali pravidelně pod 5 °C.
  Stále pokračujeme v suchém prosinci, kdy v minulém týdnu příliš nepršelo a ani v dalších 10 dnech se nečekají výrazné srážkové úhrny. Do toho teploty vzduchu budou většinou do 5 °C a na Vánoce dokonce i vyšší.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 6. prosinec 2020

  6. prosinec 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (29.11 – 5.12.2020) opět spadlo pouze menší množství srážek. Na některých místech dokonce vůbec nepršelo. Většinou byly zaznamenány úhrny do 5 mm za týden. Nejvíce jich pak bylo v Krkonoších a v Jeseníkách. Během týdne se objevilo i slabší sněžení v nižších polohách, ale velice brzy to roztálo. Až do pátečního dne bylo dosti chladno s maximy jen do +2 °C. V pátek a pak hlavně o víkendu se nám výrazně oteplilo a to i nad 10 °C, dokonce lokálně nad 15 °C. Podobný průběh měly i minimální teploty vzduchu, kdy nejchladnější noc byla ve středu s průměrným minimem pod -5 °C. Větrné počasí bylo hlavně v pátek a o víkendu, kdy průměrné denní rychlosti stoupaly nad 5 m/s. Celkově se ale nárazy objevovaly i nad 20 m/s, což způsobilo četné škody hlavně v energetice.
  Na suchý listopad zatím navazuje i suchý prosinec a srážek je zatím velice málo. To má za následek, že i nadále v dalších 10 dnech bude klesat půdní vlhkost do 40 cm a ve vyšších nadmořských výškách bude rozdíl větší oproti obvyklým hodnotám. Naopak v nížinách stále bude odpovídat dlouhodobému průměru.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 29. listopad 2020

  29. listopad 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (22.11.–28.11.2020) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše a přílivu teplého vzduchu ve výšce, což znamenalo tvorbu inverzního charakteru počasí. Díky tomu bylo srážek velice málo, na většině území republiky jen do 1 mm za týden. Teplota byla značně prostorově rozdílná a to s ohledem na výskyt nízké oblačnosti. Dále díky inverzi bylo na horách často výrazněji tepleji než v nížinách. Celkově bylo tepleji na počátku týdne, kdy maxima byla do 5°C. Poté došlo k ochlazení a denní teploty se pohybovaly v rozmezí 0-3°C.
  Až do začátku příštího týdne bude pokračovat spíše sušší období s teplotami jako na houpačce. Nejdříve budou dosti podprůměrné a noci chladné, ale na víkend čekáme oteplení. Nejvíce srážek by pak mělo přijít počátkem příštího týdne. Půdní vlhkost bude klesat nadále ve vrstvě do 40 cm.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 22. listopad 2020

  22. listopad 2020

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (15.11 – 21.11.2020) přes nás přecházelo více frontálních systémů. Tak jak předpokládaly předpovědní modely, tak příliš srážek nám ale nepřinesly. Na většině území opravdu spadlo pouze do 5 mm za týden. Nejvíce jich spadlo v Krkonoších a na Šumavě a to i v podobě sněžení. Během týdne se nám i výrazně ochladilo. To přišlo hlavně během čtvrtečního a pátečního dne. Ve čtvrtek ještě na některých místech vyšplhaly teploty vzduchu i na 15 °C, ale jinde se už ochladilo na 6 °C a v sobotu byly nejčastěji maxima na 3-6 °C. Podobný vývoj měly i noční teploty.
  V dalších 10 dnech by mělo pokračovat spíše sušší počasí. Srážek by mohlo být relativně více na východě Moravy a Slovensku. Bude záležet, jak moc se nakonec fronta ke konci týdne posune. Dále tedy bude docházet spíše k úbytku půdní vlhkosti ve svrchní vrstvě půdy (do 40 cm).

  pokračovat >

Intenzita sucha

stáhnout zavřít
Intenzita sucha