Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 7. 2. 2020

  Pavel Zahradníček hostem Událostí komentářů ČT24

  Loňský rok byl v České republice druhý nejteplejší v historii měření. Nadprůměrné teplo pokračuje také letos. Teplo a nedostatek srážek znamená také málo sněhu – na horách je ho proti předchozí zimě podstatně méně. Suchem jsou zasaženy především Čechy, na Moravě je situace o něco lepší.

  Co tato situace znamená? Jedním z hostů pořadu Události komentáře, který komentoval současnou situaci s vyhlídkami do dalších měsíců, byl Dr. Pavel Zahradníček z CzechGlobe.

  Pořad je ke zhlédnutí ZDE.

 • 7. 2. 2020

  Pavel Zahradníček hostem Radiofóra ČRo

  Leden byl podle meteorologů nejteplejší od roku 1981 jak v Evropě, tak globálně. Tento týden sice napadl sníh ve vyšších polohách, ale podle zemědělců je to stále málo. Sníh leží prakticky jen na horách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat.

  Hostem Radiofóra k aktuálnímu tématu byl dr. Pavel Zahradníček.
  Pořad je k poslechnutí ZDE.

 • 6. 2. 2020

  Deště v Česku téměř zažehnaly sucho v půdě, sníh bude chybět

  Deště v posledních dnech sice téměř zažehnaly v Česku sucho v půdě v hloubce do jednoho metru. Zemědělce ale znepokojuje chybějící sníh. Leží prakticky jen na horách ve vyšších polohách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat. Zima sice ještě neskončila a stále může sníh napadnout, předpovědní modely už však velkou šanci sněhovým srážkám nedávají, řekl ČTK Miroslav Trnka z projektu InterSucho.
  Článek na ČTK k přečtení ZDE.
  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  aktualne.cz,
  denik.cz,
  blesk.cz.

 • 6. 2. 2020

  Seminář spolupracovníků portálu intersucho.cz

  Dne 3. 2. 2020 proběhl ve Větrném Jeníkově seminář spolupracovníků portálu Intersucho s názvem "Omezování dopadů a předpověď zemědělského a lesnického sucha v České republice". Setkání bylo zaměřeno na aktuální stav sucha v České republice, historický vývoj sucha s důrazem na jeho výskyt v posledních 5 letech a také možnosti jeho předpovědi. Představena byla také současná podoba portálu Intersucho a plánované novinky.

  Semináře se zúčastnilo 180 hostů z řad reportérů a uživatelů portálu Intersucho, zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Agrární komory, Zemědělského svazu ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, četných médií a dalších organizací.

  Součástí semináře byl také křest knihy Zemědělské sucho v České republice – vývoj, dopady a adaptace. Kniha byla vydána ve spolupráci s Agrární komorou ČR a je zaměřena na problematiku sucha a možných adaptací v praxi. Jednotlivé kapitoly knihy přehledně popisují jak historii a příčiny zemědělského sucha tak samotný portál Intersucho jako nástroj pro jeho monitoring a předpověď. Závěrečné kapitoly knihy jsou věnovány adaptacím v oblastech agrotechniky, plodin, závlah a dalších.
  Fotografie ZDE a také ZDE.

 • 6. 2. 2020

  Mediální ohlas na setkání uživatelů intersucho.cz ve Větrném Jeníkově

  Na semináři konaném dne 3. 2. 2020 ve Větrném Jeníkově pro uživatele portálu intersucho.cz, které bylo na téma "Omezování dopadů a předpověď zemědělského a lesnického sucha v České republice", byli i zástupci tisku.
  Na ČTK byla vydána zpráva týkající se přednášky prof. Zdeňka Žaludu, k přečtení ZDE. Zpráva dále byla převzala i portálem novinky.czagris.cz, radio.cz.

  Tvůrci portálu intersucho brzy spustí nový web, který bude varovat před rizikem škůdců a chorob. Portál bude spuštěn v polovině roku 2020. Podrobnosti byly uveřejněny na portále zemedelec.cz, asz.cz, agris.cz.

 • 5. 2. 2020

  O letošní zimě mluví Pavel Zahradníček na ČRo

  Letošní zima dosud v Česku přinesla jednu z nejmenších sněhových nadílek za poslední dobu. Zatímco loni provozovatelé lyžařských areálů hlásili dobré podmínky, letos se bez technického sněhu neobejdou a počasí komplikuje třeba i přípravu běžkařské Jizerské padesátky o tomto víkendu. Jak výjimečná letošní zima je? Jde o trend, nebo o výjimku? A co bude málo sněhu znamenat pro boj se suchem v Česku?
  Hovoří klimatolog Pavel Zahradníček pro Český rozhlas, rozhovor k poslechnutí ZDE.

 • 5. 2. 2020

  Nejtepleší leden od roku 1981

  Bioklimatolog Miroslav Trnka hovoří pro Studio ČT24 o velmi teplém začátku roku 2020 a také o programu COPERNICUS.
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 18:30).

 • 5. 2. 2020

  Intersucho: Sucho postihlo v posledních letech i sousedy Česka

  Sucho v posledních letech trápí nejen Česko, ale i další státy střední Evropy. Loňský rok jeho dopad tvrdě pocítili Němci, Poláci, částečně i Rakušané a Slováci. Jak jsou na tom okolní státy, sledují vědci z portálu InterSucho. Vysoké kompenzace loni vyplácel zemědělcům za ztráty nejen český stát, ale v rekordní výši i Němci. Primárním hybatelem problémů je podle jednoho z členů týmu InterSucha Petra Hlavinky klimatická změna.

  Článek je k přečtení ZDE.

 • 31. 1. 2020

  Mapa sněhu: letos je ho extrémně málo. Klimatické modely ukazují, že bude čím dál vzácnější

  Lyžařská sezona v Krkonoších se v příštích dvaceti letech zkrátí o pětinu. A jak ukazují prognózy, v pesimističtějších předpovědích se mohou s bílými zimami pomalu rozloučit například obyvatelé rozsáhlých níže položených oblastí jižních, středních, západních a severozápadních Čech. Co dále lze vyčíst z modelů klimatologů do roku 2040?
  O zimním období hovoří dr. Pavel Zahradníček pro irozhlas.cz, článek k přečtení ZDE.

 • 31. 1. 2020

  Teplá zima zmátla přírodu

  Mírné zimy bez sněhových závějí začínají být v Česku v posledních letech tradicí. Jak se s tou letošní vyrovnává příroda, rozebíráme v následující analýze.
  Pro denikn.cz hovoří Pavel Zahradníček, článek k přečtení ZDE.