Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 29. 4. 2020

  Základem obrany proti suchu je starost o půdu. Klíč od krize má agrární sektor, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

  V Česku je aktuálně podle vědeckého výzkumu a sledování největší sucho za posledních pět stovek let. Odborníci navíc hovoří o tom, že může být ještě hůř. „Platíme daň za neuvěřitelný rozvoj, který přírodu, půdu, lesy i klima těžce poznamenal,“ říká profesor Zdeněk Žalud, z brněnské Mendelovy univerzity.

  Celý článek pro e15.cz k přečtení ZDE.

 • 29. 4. 2020

  Expert: V budoucnosti nás může čekat víc než 20 let dlouhé megasucho

  Množství vody, které nyní proudí v řekách, odpovídá létu. Podobná situace nemá v měsíci dubnu obdoby. Sucho je horší než v předchozích letech, a to proto, že se akumuluje. Deficit srážek dlouhodobě narůstá. „Když k tomu připočítáte, o kolik stoupl výpar, pak na našem území chybí celkem 800 litrů vody na metr čtvereční,“ líčí v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
  Celý rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.

 • 29. 4. 2020

  Reportáž v Události v regionech

  Dr. Pavel Zahradníček komentuje situaci na jižní Moravě v pořadu Události v regionech na ČT24.
  Reportáž o suchu ke zhlédnutí ZDE (začíná v 0:39, Pavel Zahradnáček mluví od 1:22)

 • 29. 4. 2020

  Michal V. Marek hostem Událostí komentářů ČT24

  Pět let stará předpověď profesora Michala V. Marka, ředitele CzechGlobe, o vysychání lesů a úrodě na jižní Moravě tzv. na nic se vyplnila. Co předpovídá pro další léta? Poslechněte si rozhovor pro Události komentáře ČT24, který se týká současného kritického sucha.
  Rozhovor na ČT24 ke zhlédnutí ZDE.

 • 28. 4. 2020

  Zdeněk Žalud: Proč je sucho a jak se mu bránit?

  A už je tu sucho zase! Vždyť dříve to nebývalo a kdo za to vlastně může? Proč s tím něco nedělají (v lepším případě neděláme)? A jak to bude se suchem dál? Čtyři věty, které v různých obměnách rezonují v té části společnosti, které není příroda lhostejná. Čtyři věty, které tvoří základ čtyř hlavních bodů tohoto příspěvku a odborněji by se daly nazvat: monitoring sucha, příčiny suchých epizod, adaptace na nedostatek vláhy a výskyt sucha v budoucnu. Jak to tedy je?
  Profesor Zdeněk Žalud odpovídá pro ekolist.cz, k přečtení ZDE.

 • 28. 4. 2020

  Současná epizoda sucha v ČR od roku 2015 je nejhorší za 500 let

  Současná suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015 a stále nekončí, je nejhorší za posledních 500 let, vyplývá z údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho. Prof. Miroslav Trnka komentuje současnou suchou epizodu.
  Celý článek na ČTK k přečtení ZDE.
  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  ČT24,
  aktualne.cz,
  idnes.cz
  seznamzpravy.cz.

 • 27. 4. 2020

  Hostem Studia ČT24 klimatolog Pavel Zahradníček

  Tématem večerního Studia ČT24  v neděli 26. 4. 2020 byla "Krajina zasažená suchem". V pořadu byly prezentovány mapy Intersucha, vystoupil také klimatolog a člen týmu Intersucho dr. Pavel Zahradníček.
  Pořad ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (Pavel Zahradníček, stopáž: 44:45)

 • 26. 4. 2020

  Zdeněk Žalud hostem Hlavních zpráv na Rozhlas Plus

  Prof. Zdeněk Žalud v pořadu Hlavní zprávy - rozhovory, komentáře na Rozhlas Plus komentuje aktuální stav sucha. Jaké bude léto? Jaká opatření je nutná přijmout, aby se daly dopady sucha na krajinu snížit? Sucho v době koronaviru?
  Celý rozhovor k poslechnutí ZDE (počátek od 18:10 hod).

 • 25. 4. 2020

  Sucho se prohlubuje prognóza není příznivá. Letošní zima byla extrémně chudá na sníh

  „V posledních šesti suchých letech přicházelo sucho v různých částech roku, převážně v létě; jaro bývalo relativně normální. Kdežto loni jsme výrazné sucho měli už na jaře a letošek se vyvíjí dost podobně. Začíná nezvykle brzy, navíc máme horší výchozí pozici,“ řekl pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd (CzechGlobe).
  Článek pro lidovky.cz k přečtení ZDE.

 • 24. 4. 2020

  Mapy intersucha v Událostech ČT24

  Jaký je aktuální stav sucha a jaká je prognóza na polovinu června? Jak vypadá vodní bilance od roku 2015?
  Reportáž odpovídající na tyto otázky ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 50:07).