Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 2. 2. 2021

  Na mnoha místech Česka je půda nasycená vodou. Vyhovuje jí sníh i obleva

  Nasycenost půdy vodou do jednoho metru v Česku se v lednu zvýšila, půdě vyhovuje střídání deště, mrazu a oblevy. Především na Moravě je až na výjimky nasycenost půdy stoprocentní, informace zveřejnili vědci na portálu InterSucho.
  Celý článek na idnes.cz k přečtení ZDE.

 • 25. 1. 2021

  Mezinárodní projekt Interreg, Dyje

  Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. se podílí na mezinárodním projektu Interreg "Vlivy změny klimatu na povodí řeky Dyje". Do tohotu projektu jsou zapojeni i další partneři a to Český hydrometeorologický ústav, Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i., Povodí Moravy,s.p., Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik, Technische Universität Wien a Amt der Niederösterreichischen Landesregierung.

  Cílem projektu je prozkoumat dopady klimatické změny na vodní bilanci v povodí řeky Dyje do roku 2050. Výzkum je zaměřen na porovnání bilance vody současné doby vůči klimatickým scénářům v budoucnu. Rakousko a Česká republika propojují své odborné znalosti a pracují na společném hraničním regionu.
  Na základě výsledků dojde ke zpracování manipulačních opatření pro suchá období ve vzájemné shodě obou států.

 • 20. 1. 2021

  Loňské srážky byly jako na houpačce, střídaly se extrémy

  Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl pouze květen. Podle odborníků z projektu InterSucho srážková houpačka neuškodila krajině, avšak pro zemědělství znamenala řadu problémů. Celkový roční srážkový úhrn 761 milimetrů řadí rok 2020 mezi srážkově nadnormální, řekl ČTK Zdeněk Žalud, který v projektu zaštiťuje adaptaci na klimatickou změnu a sucho.
  Celý článek se zhodnocením roku 2020 k přečtení na ČTK ZDE.

  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  ekolist.cz
  enviweb.cz
  agris.cz.

 • 1. 1. 2021

  Pršelo nejvíc za deset let. A přece jenom lehce nad průměr, řekli vědci

  Česko zůstává ve vláhovém deficitu. Z dlouhodobého hlediska chybí v krajině asi 300 milimetrů srážek. Sucho zesilují především vzrůstající teploty.
  Nejdřív pětisetleté sucho, pak – s nadsázkou – šest propršených měsíců. V Česku se uzavírá nejdeštivější rok za poslední dekádu.

  V průměru napršelo mezi 700 a 800 milimetry srážek. Takové úhrny meteorologové zaznamenali naposledy v roce 2010. „Tehdy spadlo ještě minimálně o 100 milimetrů za rok více než letos,“ řekl pro Seznam Zprávy klimatolog Pavel Zahradníček z portálu intersucho.cz.

  Celý článek k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE.

   

 • 30. 12. 2020

  Sucho i povodně, horko i chladno. Rok 2020 provázely pro Česko typické výkyvy

  Letošní rok byl podle klimatologa Pavla Zahradníčka další, kdy se objevily oba extrémy tradiční pro Českou republiku – tedy sucho a povodně. Zima přinesla málo srážek a na jaře následovalo sucho. Léto bylo sice chladnější v porovnání s posledními roky, avšak stále nadprůměrné. A v říjnu přišly srážky, které překonaly více než dvojnásobně dlouhodobý průměr.
  Celý článek pro idnes.cz k přečtení ZDE.

 • 28. 12. 2020

  Data z Intersucha ve Vědě 24

  V pořadu ČT24 "Věda 24 - souhrn 2020", který se věnoval mj. i  celosvětovému klimatu (teploty, požáry, hurikány), byly zařazeny informace o ústupu sucha v ČR vč. dat z Intersucha.
  Ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (stopáž 51:20).

 • 18. 12. 2020

  O zimě a bílých Vánocích pro ČRo

  Klimatolog Pavel Zahradníček mluvil pro Český rozhlas o zimě, sněhu a bílých Vánocích. Jak budou vypadat české zimy v budoucnosti?
  Celý rozhovor k poslechnutí ZDE (čas v 8:40).

 • 14. 12. 2020

  Planeta v nouzi

  V klimatickém speciálu Planeta v nouzi portál aktualne.cz prezentuje vývoj sucha v České republice.
  Ke zhlédnutí Palmerův index intenzity sucha více informací ZDE (vpravo dole kliknout na MENU a poté na "Sucho v Česku".

 • 8. 12. 2020

  Pavel Zahradníček hostem v Horizontu ČT24

  Nejteplejší listopad za historii měření, v Evropě bylo průměrně tepleji skoro 1 °C než v posledních dekádách. Klimatolog Pavel Zahradníček hovoří o klimatických extrémech - o suchu a povodních.
  Rozhovor ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (stopáž od 19:28).

 • 7. 12. 2020

  Nejteplejší listopad v historii měření

  Listopad byl globálně nejteplejším měsícem v historii měření, vyplývá to ze zprávy COPERNICUS pro klimatické změny. Celosvětově byl listopad o 0,8 °C teplejší než průměr za roky 1981-2010.

  Aleš Farda, Ph.D, člen týmu Intersucho, hovořil pro Studio ČT24 mj. o datech služby COPERNICUS, globálním oteplování, jevu La Niňa, požárech či poklesu emisí v letošním roce. Jak se to projeví v budocím vývoji?
  Celý rozhovor pro ČT24 k dispozici ZDE (stopáž od 18:20).