Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 25. 11. 2020

    Dlouhodobé sucho v Česku je dočasně zažehnané

    Sucho, s nímž se Česká republika v posledních letech dlouhodobě potýkala, je momentálně minulostí. Srážkově nebývale bohatý říjen i celkové rozložení srážek v průběhu letošního roku zapříčinily, že v posledních dvou měsících je situace normální.
    Celý článek vycházející z dat portálu intersucho.cz k přečtení na novinky.cz ZDE.

  • 10. 11. 2020

    Co může za barevnou krásu podzimního listí

    „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

    Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

  • 9. 11. 2020

    Déšť pomohl, ustoupil kůrovec i sucho. Ale rozhodnou až příští měsíce, říkají experti

    "Hodně nadprůměrné srážky dokázaly tu aktuální situaci natolik zlepšit, že z pohledu meteorologa rozhodně již není možné mluvit o suchu, i když z dlouhodobého hlediska klimatologie jsme stále v sušším období," říká klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho.

    Po pěti letech dramatického sucha se chýlí ke konci deštivější rok, shnující článek k přečtení na aktualne.cz ZDE.

  • 2. 11. 2020

    On-line školení pro zemědělské poradce

    Dne 5. 10. a 23. 10. 2020 proběhlo on-line školení  pro zemědělské poradce na téma Zemědělské sucho – vývoj, dopady a adaptace vedené prof. Zdeňkem Žaludem. Školení organizoval Ústav zemědělské ekonomiky a informací a zúčastnilo se ho celkem 110 posluchačů.

  • 23. 10. 2020

    Animace map ke stažení

    Animace map Intenzity sucha, Dopadů na vegetaci a Dopadů na zemědělství za rok 2020 ve formátu .gif je ke stažení ZDE.

  • 21. 10. 2020

    Klimatolog: Půda je nasycená a už nedokáže přijímat další vodu, takže odtéká do řek

    Deště z uplynulých dní nasytily povrchovou vrstvu půdy v České republice až do hloubky 40 centimetrů. Na Moravě a Českomoravské vrchovině je zcela nasycena dokonce i hlubší vrstva. Takto nasycená půda je velkým rizikem pro vznik povodní, řekl klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.
    Článek sdílí i náš tweet, kde jsou pravidelně přinášeny nové informace. Odkaz do Twitteru ZDE.

    Tématu se věnovala také další média:
    Novinky.cz,
    Seznam Zprávy.cz,
    Zemědělský svaz ČR,
    CNN Prima News,
    MoneyMAG.cz,
    Naše voda.
     

  • 8. 10. 2020

    Webseminář pro Agrární komoru ČR

    Dne 08. 10. 2020 se uskutečnil webseminář pro Agrární komoru s názvem „Rozvoj zemědělství a venkova, dopady sucha na krajinu“, kde jako lektoři vystoupili Ing. Lenka Bartošová, Ph.D., doc. Petr Hlavinka a prof. Zdeněk Žalud. Jejich prezentace budou umístěny na webu AK ČR (http://www.akcr.cz/) a abstrakt semináře uveřejněn v časopisu Zemědělec a Agrobáze.

  • 28. 9. 2020

    Současné teplo mělo podle historických modelů Česko zažít až po roce 2040, tvrdí klimatolog. Extrémů prý přibude

    Jako lidstvo jsme překonali všechny statistiky, které vědci zabývající se suchem a globálním oteplováním v minulých letech vytvořili. Teplo, které se stalo součástí našich každodenních životů, historické modely předpokládaly až po roce 2040, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Pavel Zahradníček, klimatolog z týmu CzechGlobe zabývající se klimatickou změnou v České republice.
    Celý článek pro lidovky.cz k přečtení ZDE.

  • 24. 9. 2020

    Pavel Zahradníček v Odpoledním Plusu na ČRo

    Klimatolog Pavel Zahradníček mluvil o současném létě a stavu sucha pro Český rozhlas.
    Celý rozhovor k poslechnutí  ZDE (stopáž od 17:54).

  • 18. 9. 2020

    Méně veder a nejdeštivější prázdniny za šest let. V čem bylo letošní léto jiné

    Výjimečné letošní léto bylo samozřejmě ve srovnání s minulými roky, kdy jsme byli opravdu zvyklí na úplně jiné teploty a i srážky. V dlouhodobém kontextu bych to výjimečným nenazýval, i když těch srážek bylo opravdu nadprůměrné množství říká klimatolog Pavel Zahradníček.
    Celé zhodnocení letošního léta k přečtení na aktualne.cz ZDE.