Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 29. 4. 2019

  Sucho trápí Česko už pátým rokem. Lépe hospodařit s vodou budeme muset všichni

  Tři desítky zástupců devíti institucí zabývajících se problematikou sucha a nedostatkem vody se sešly dne  24. 4. 2019 v sídle Státního pozemkového úřadu, aby společně zhodnotily dosavadní vývoj včetně možných dopadů klimatických změn a navrhly opatření pro zmírnění zejména zemědělského sucha očekávaného v letošním roce. Suché epizody posledních let ale nelze primárně přičítat jen zemědělské činnosti, jsou důsledkem měnícího se klimatu a jeho přirozené variability. Proto je třeba, aby se do lepšího hospodaření s vodou zapojil každý z nás.
  Komentáře prof. Zdeňka Žaluda a prof. Miroslava Trnky vč. závěrů ze setkání jsou k přečtení ZDE.

 • 26. 4. 2019

  Prof. Miroslav Trnka hostem v Interview na ČT24

  V Česku je víc sucho než experti pro tuto dobu odhadovali. Alespoň nízký stupeň sucha je na 99 % území České republiky a pokud se něco nezmění zemědělcům uschne většina toho, co teď na jaře zaseli. 
  Přijde Česko o úrodu? Už zemědělci udělali něco, aby voda v krajině zůstávala, a také lesníci?
  V pořadu interview ČT24 o stále větším suchu hovořil prof. Miroslav Trnka.
  Pořad ke zhlédnutí ZDE.

 • 26. 4. 2019

  Jak předejít nejhoršímu. Evropské státy řeší extrémní sucho

  Zástupci akademické sféry, státní správy a obchodu diskutovali o aktuální hrozbě čím dál většího sucha. Setkání se konalo v Praze v rámci mezinárodního projektu DriDanube, na kterém se podílí 10 evropských států a spolufinancuje ho Evropská unie.

  Dunajskou oblast, která zahrnuje také Českou republiku, často postihuje sucho a nedostatek vody. To má velký dopad na hospodářství a život obyvatelstva. Nedávná sucha v tomto regionu ukázala, že tyto extrémní výkyvy nabývají na pravidelnosti. Přesto se této hrozbě stále nedostává dostatečné pozornosti. Sdílení informací o výskytu a dopadech sucha mezi jednotlivými státy v povodí Dunaje je hlavním cílem projektu DriDanube, jehož součástí jsou i odborné semináře v účastnických státech. Výsledky těchto diskusí představí závěrečná konference ve Vídni, která se bude konat ve dnech 7. až 8. května 2019. Česko v tomto výzkumu zastupují i vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

  Článek je k přečtení ZDE.

 • 25. 4. 2019

  Sucho letos přišlo o měsíc dříve, spásu může přinést víkendový déšť

  Mezi zemědělci vládne nervozita. I když situace s vlhkostí půdy nebyla dobrá už od začátku dubna, v minulém týdnu se mapy projektu Intersucho nad Českou republikou zbarvily do ruda. Sucho zasáhlo 99 procent území. Pomoci by mohla studená fronta, která by se bude směřovat přes Českou republiku k východu.
  Celý článek na idnes.cz, kde jsou převzaty informace i z portálu intersucho.cz, k přečtení ZDE.

 • 25. 4. 2019

  Sucho? Extrémnější než loni. Voda v půdě může dojít už v květnu, varují experti

  Jihomoravští zemědělci vyhlíží déšť. Už nyní panuje na několika místech kraje extrémní sucho.
  Podle Miroslava Trnky z portálu Intersucho je na tom jižní Morava daleko hůř než loni touto dobou. „Zima byla teplá, voda nevydržela do března nebo dubna, kdy se má ideálně nasytit půda,“ uvedl odborník.
  Článek k přečtení ZDE.
  Mapa intenzity sucha v okresech Jihomoravského kraje ke zhlédnutí ZDE.

 • 25. 4. 2019

  Sucho na východní Moravě nepolevuje. Bude až 28 stupňů. Déšť a ochlazení přijde až o víkendu

  Zlínský kraj v dalších dnech podle bioklimatologů zasáhnou extrémní teploty. Na některých místech vystoupá rtuť teploměru v pátek až na 28 stupňů Celsia. Sucho se tak bude prohlubovat, už teď je horší než vloni, pokračuje Pavel Zahradníček z Ústavu globální změny Akademie věd.

  „Vlhkost nám bude čím dál více klesat a sucho se nám bude rozšiřovat na čím dál větší území. Máme sucho v kategorii výrazné sucho až extrémní sucho na většině území České republiky, což nebývá v dubnu příliš časté a není to určitě dobrá vyhlídka do dalších týdnů,“ uvedl Zahradníček.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 25. 4. 2019

  Letošní sucho se podobá roku 2012, říká klimatolog Zahradníček. Výnosy plodin tehdy byly nejnižší za 50 let

  Extrémní sucho, požáry a nedostatek vody ve studních zasáhly Česko oproti loňsku o několik týdnů dříve. Rok 2018 byl přitom velmi suchý. Nejhorší situace je podle vědeckého portálu Intersucho na střední a jižní Moravě, také v části Moravskoslezského kraje, v Polabí a Poohří. Sucho ale vadí i na jiných místech České republiky. O současné situaci mluvil v pořadu Radiožurnálu klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 25. 4. 2019

  Národní seminář k projektu DriDanube

  Praha, 24. 4. 2019
  Na Státním pozemkovém úřadu v Praze se včera v rámci pracovního setkání „Aktuální stav sucha a jeho výhled“ uskutečnil také národní seminář projektu DriDanube (Drought Risk in the Danube Region). V rámci zasedání se sešli zástupci z akademické sféry, státní správy a z firemního prostředí. Tato akce zapadá do série seminářů konaných v těchto dnech ve všech deseti státech zapojených do projektu DriDanube financovaného z Danube Transnational Programme.
  Projekt DriDanube je spolufinancovám Evropskou uníí (ERDF, IPA). Více informací o projektu naleznete ZDE. Praktické výstupy projektu naleznete v aplikaci DroughtWatch.

  Informace o suchu a jeho dopadech v celé oblasti Střední Evropy poskytují kontext pro zvládání sucha - tisková zpráva k přečtení ZDE.

 • 24. 4. 2019

  Zemědělci jsou stále pesimističtější, sucho se stupňuje

  Zemědělci, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho, začínají být ve svých krátkých zprávách velmi pesimističtí a někteří až zoufalí. Na většině území republiky kvůli extrémnímu nedostatku srážek za posledních pět týdnů nevzcházejí jařiny, ozimy zasychají a neodnožují se, neroste ani tráva či vojtěška, vyplývá z desítek hlášení.

  Hlavní vegetační sezona je přitom teprve na začátku.
  Celý článek na ČTK je k přečtení ZDE.

  Zprávu převzala i další média:
  ct24.cz,
  aktualne.cz,
  novinky.cz.

 • 24. 4. 2019

  Sucho se stupňuje a voda dochází. Situace je výjimečná

  Sucho přišlo o měsíc dříve než loni. Ve třetině Česka je už teď extrémní, nebo výjimečné. Alespoň nejmírnějším stupněm sucha je postiženo 99 % území republiky.
  V pořadu Události, komentáře na ČT24 byla prezentována aktuální situace sucha na mapách z portálu intersucho.cz (stopáž od 14:17).
  Článek a pořad ke zhlédnutí ZDE.