Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 11. 1. 2019

  Půdní sucho pomine v Čechách, na Moravě potrvá

  Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace však zůstává a očekává se, že zůstane na Moravě, především střední a východní, a v části jižní Moravy. ČTK to dnes řekl bioklimatolog z vědeckého týmu projektu InterSucho Miroslav Trnka.
  Článek k přečtení ZDE (ČTK).

  Informace byly převzaty i dalšími médii:
  Novinky.cz
  Enwiweb
  E15

   

 • 10. 1. 2019

  Rok 2018 nejteplejší český rok

  Rok 2018 byl nejteplejším českým rokem. Průměrná teplota stále roste, extrémů je více. Jaké jsou prognózy a jak se společnost musí přizpůsobit změně klimatu?
  Článek k přečtení ZDE.

 • 7. 1. 2019

  Evropská pšenice není odolná vůči změnám klimatu. Výkyvy počasí sníží její úrodu

  Díky probíhající změně klimatu dochází nejen k postupnému oteplování, ale počasí se stává mnohem variabilnější a extrémnější. Nepředvídatelné počasí může oslabit celosvětovou bezpečnost potravin, pokud hlavní plodiny, mezi které patří pšenice, nejsou dostatečně odolné.

  Skupina evropských vědců, mezi kterými jsou také Miroslav Trnka a Jan Balek z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. v. v. i. zjistila, že současné šlechtitelské programy a postupy výběru kultivarů neposkytují potřebnou odolnost vůči změně klimatu a navíc se v posledních pěti až patnácti letech na polích zemědělců ve většině evropských zemí zhoršila reakční rozmanitost pšenice. Toto zjištění bylo 24. prosince 2018 publikováno v prestižním americkém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).
  Tématu se věnují také česká média:
  Lidovky.cz
  Aktuálně.cz
  EuroZprávy.cz
  Euro.cz
  Echo24.cz
  Týden.cz
  21.století

 • 4. 1. 2019

  Sucho a jeho dopady - STUDIO 6 ČT

  Bude sucho stále častější? Kdo by se měl na případný nedostatek vláhy a sucho připravit? Jaká zima by zmírnila dopady sucha? Kolik vody chybí v krajině? Jak dlouho můžeme fungovat v „suchém režimu“? Také o tom v rozhovoru s Miroslavem Trnkou pro Studio 6 ČT24.
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE. (stopáž 5:38 – 15:55 )

 • 2. 1. 2019

  Sucho na Slovensku v roce 2018

  K analýze sucha na Slovensku za rok 2018, kterou publikoval SHMÚ, byl použit i portál intersucho.sk.
  Analýza k přečtení ZDE.

 • 20. 12. 2018

  OMEZOVÁNÍ DOPADŮ ZEMĚDĚLSKÉHO SUCHA V ČR

   19. prosince 2018 se v prostorách Brněnského výstaviště konalo otevřené pracovní setkání pod názvem „Omezování dopadů zemědělského sucha v ČR“, jež bylo setkáním spolupracovníků a uživatelů portálu InterSucho (www.intersucho.cz ) a Generelu vodního hospodářství.

  Akce se konala za podpory mezinároního projektu DriDanube. Projekt je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).


  V návaznosti na konanou konferenci byl vydán článek na ČT 24 (k přečtení ZDE), kde jsou popsány shrnující informace.

 • 20. 12. 2018

  Zemědělci bojují se suchem

  Dne 19.12. se odborníci v Brně radili, jak omezit dopady sucha na zemědělství. Diskuzní setkání se spolupracovníky portálu InterSucho iniciovali kolegové z CzechGlobe. Reportáž k tématu připravilo také brněnské studio ČT. Jak zemědělci bojují se suchem, přestože pro ně hydrologové nemají příznivá data?

  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 16:57).
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 0:00).

 • 18. 12. 2018

  Česká zima se do konce století promění, sníh nahradí déšť a holomráz, říká klimatolog

  V nadcházejících dekádách bude ubývat sněhu, udrží se jen vysoko v horách. Přestože Česko dlouhodobě sužuje sucho, klimatické modely ukazují, že v zimě bude množství srážek narůstat. "Ale zároveň se předpokládá, že zima se bude ze všech sezon nejvíce oteplovat, takže začne převládat déšť nad sněžením," říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

  Rozhovor k přečtení ZDE.

 • 10. 12. 2018

  Česko na suchu (Nedej se plus) na ČT

  Dopady klimatické změny výrazně ovlivňuje naše chování v krajině. V říjnu 2018 bylo na čtyřiceti osmi procentech našeho území zaznamenáno extrémní sucho. Co děláme pro to, abychom se na nové poměry adaptovali? V pořadu Nedej se Plus o tom hovoří také Michal V. Marek, Miroslav Trnka a Jakub Hruška z CzechGlobe.

  Pořad ke zhlédnutí ZDE.

 • 7. 12. 2018

  Přednáška pro chovatele holštýnského skotu

  Dne 6. 12. 2018 vystoupil profesor Zdeněk Žalud s přednáškou týkající se změn klimatu a jejich vlivu na zajištění krmivové základny na semináři a tradičním setkání chovatelů holštýnského skotu na Seči .

  Přednáška ke zhlédnutí zde.