Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 25. 5. 2020

    Prvně v historii čelíme suchu, při němž se musíme bát povodní

    „Nynější suchá epizoda je první v historii měření, jejíž intenzita není způsobená primárně nedostatkem srážek, ale v zásadě mírný, byť vytrvalý deficit srážek je nebývale zesílen nadprůměrnými teplotami a s tím souvisejícím delším vegetačním obdobím a nižší relativní vlhkostí vzduchu,“ říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe.
    Rozhovor pro seznamzpravy.cz k prečtení ZDE.

  • 21. 5. 2020

    Sucho útočí. Hrozí větší lesní požáry

    Suchá sezóna ovlivní i úrodu zemědělců. Právě ti jihomoravští hlásí nejvyšší škody v republice. „Ve většině okresů jižní Moravy nám zemědělci reportují odhadované škody ve výši 30 až 40 procent. Sucho se projevuje jak u ozimů, hlavně pšenice a řepky, tak především u vzejití jařin, ječmene a kukuřice. Místy hlásí škody také u ovocných stromů a výjimečně u mladých vinic,“ sděluje Pavel Zahradníček.
    Celý článek pro Mladou frontu DNES k přečteni ZDE, případně na webu idnes.cz ZDE.

  • 19. 5. 2020

    Pavel Zahradníček na Českém rozhlase

    Aktuální stav sucha, množství srážek a možná opatření hodnotil Pavel Zahradníček pro Ranní Plus na Českém rozhlase. 
    Rozhovor k poslechnutí ZDE (stopáž od 7:45 hod). 

  • 18. 5. 2020

    Chováme se jako za Rakouska-Uherska během průmyslové revoluce, říká bioklimatolog Miroslav Trnka

    Pětileté sucho, kterým Česko prochází, je v očích bioklimatologa Miroslava Trnky historicky ojedinělou anomálií, která vychází z globální klimatické změny. Chování státu v takové situaci považuje za zpozdilé. "Připomíná mi to postoj Rakousko-Uherska v první polovině 19. století. Tehdy už v Anglii 50 let běžela průmyslová revoluce, u nás se ale přemýšlelo nad tím, zda jsou parní stroje dobré a nakolik je využít. Myslím si, že budoucností našeho průmyslu jsou nízkoemisní technologie, a je v našem bytostném zájmu, abychom jejich nástup zachytili," upozorňuje Trnka.
    Celý článek k přečtení na ihned.cz ZDE.

     

  • 16. 5. 2020

    Miroslav Trnka ve švédské televizi

    Ve švédské národní televizi v hlavních zprávách 10.5.20 vystoupil iniciátor projektu Intersucho prof. Mirek Trnka s rozhovorem na téma 500leté sucho v ČR, mj. hovořil bezchybnou angličtinou.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

  • 14. 5. 2020

    Na přehrady nelze zapomínat, ale jejich stavba není spásou, která sucho vyřeší

    Česko je zemí trpící nedostatkem vody, tvrdí odborníci. „Konečná tíha přizpůsobení se leží na každém z nás,“ konstatuje k současné situaci v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
    Pomůže výstavba přehrad? Jak je investováno na vládní úrovni do boje proti suchu? Jaká je strategie? Máme dostatek pitné vody? A kde se můžeme inspirovat?
    Více k přečtení pro lidovky.cz ZDE.

  • 13. 5. 2020

    Zdeněk Žalud v Odpoledních zprávách TV Seznam

    Profesor Zdeněk Žalud komentuje současnou situaci sucha pro TV Seznam.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE, stopáž od 13:13, konkr. 16:12.

  • 12. 5. 2020

    Miroslav Trnka ve Studiu 6 ČT24

    Prof. Miroslav Trnka pro ČT24 hovoří o aktuálních deštích a stavu půdního sucha. Pomohly deště plodinám? Jak se zmírní sucho?
    Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž 1:52:30).

  • 11. 5. 2020

    Přehrady nás zachraňují, ale Orlík už nikdo nevybuduje, říká odborník na sucho

    Profesor Zdeněk Žalud je jedním z představitelů projektu Intersucho. V rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje, jak by se měl změnit systém zemědělských dotací, aby Česko nevyschlo.
    Rozhovor k přečtení na seznamzpravy.cz ZDE.

  • 11. 5. 2020

    Zemědělské sucho se rozšířilo na 98 procent území. Deště mnoha regionům nepomohou

    „Ode dneška nás ovlivní výrazná studená fronta, která přinese více srážek a také zásadní ochlazení. V následujících deseti dnech modely předpokládají úhrny nejčastěji od 15 do 30 milimetrů, lokálně i okolo 50 milimetrů. Očekávané deště budou mít pozitivní efekt na půdní sucho, ale prakticky jen do vrstvy 40 cm, kde se převážně v Čechách dosytí půdní profil na obvyklé hodnoty. Naopak na Moravě bude přetrvávat snížená dostupnost půdní vláhy a místy i výrazně. V hlubších vrstvách se stav prakticky nezmění a bude v nich převládat výrazné až extrémní sucho,“ uvedl Pavel Zahradníček.
    Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    lidovky.cz,
    24zpravy.com,
    idnes.cz.