Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 2. 1. 2019

  Sucho na Slovensku v roce 2018

  K analýze sucha na Slovensku za rok 2018, kterou publikoval SHMÚ, byl použit i portál intersucho.sk.
  Analýza k přečtení ZDE.

 • 20. 12. 2018

  OMEZOVÁNÍ DOPADŮ ZEMĚDĚLSKÉHO SUCHA V ČR

   19. prosince 2018 se v prostorách Brněnského výstaviště konalo otevřené pracovní setkání pod názvem „Omezování dopadů zemědělského sucha v ČR“, jež bylo setkáním spolupracovníků a uživatelů portálu InterSucho (www.intersucho.cz ) a Generelu vodního hospodářství.

  Akce se konala za podpory mezinároního projektu DriDanube. Projekt je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).


  V návaznosti na konanou konferenci byl vydán článek na ČT 24 (k přečtení ZDE), kde jsou popsány shrnující informace.

 • 20. 12. 2018

  Zemědělci bojují se suchem

  Dne 19.12. se odborníci v Brně radili, jak omezit dopady sucha na zemědělství. Diskuzní setkání se spolupracovníky portálu InterSucho iniciovali kolegové z CzechGlobe. Reportáž k tématu připravilo také brněnské studio ČT. Jak zemědělci bojují se suchem, přestože pro ně hydrologové nemají příznivá data?

  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 16:57).
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 0:00).

 • 18. 12. 2018

  Česká zima se do konce století promění, sníh nahradí déšť a holomráz, říká klimatolog

  V nadcházejících dekádách bude ubývat sněhu, udrží se jen vysoko v horách. Přestože Česko dlouhodobě sužuje sucho, klimatické modely ukazují, že v zimě bude množství srážek narůstat. "Ale zároveň se předpokládá, že zima se bude ze všech sezon nejvíce oteplovat, takže začne převládat déšť nad sněžením," říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

  Rozhovor k přečtení ZDE.

 • 10. 12. 2018

  Česko na suchu (Nedej se plus) na ČT

  Dopady klimatické změny výrazně ovlivňuje naše chování v krajině. V říjnu 2018 bylo na čtyřiceti osmi procentech našeho území zaznamenáno extrémní sucho. Co děláme pro to, abychom se na nové poměry adaptovali? V pořadu Nedej se Plus o tom hovoří také Michal V. Marek, Miroslav Trnka a Jakub Hruška z CzechGlobe.

  Pořad ke zhlédnutí ZDE.

 • 7. 12. 2018

  Přednáška pro chovatele holštýnského skotu

  Dne 6. 12. 2018 vystoupil profesor Zdeněk Žalud s přednáškou týkající se změn klimatu a jejich vlivu na zajištění krmivové základny na semináři a tradičním setkání chovatelů holštýnského skotu na Seči .

  Přednáška ke zhlédnutí zde.

 • 3. 12. 2018

  Nakolik vážně zasáhla českou a moravskou krajinu extrémní podzimní sucha?

  V rozhovoru pro ČRO Plus hovoří Pavel Zahradníček, člen týmu Intersucho, o postižení české a moravské krajiny podzimním suchem.

  Rozhovor k poslechnutí zde. (Stopáž od cca 12:20 hod)

 • 2. 12. 2018

  Monitoring sucha na Slovensku

  Slovenští kolegové pro Farmarské Revue informují o Monitoringu sucha a o intersuchu.sk.

  Reportáž ke zhlédnutí zde.

 • 29. 11. 2018

  Pořad Klima mění Česko (ČT)

   „Také v České republice najdeme regiony, kterým probíhající klimatická změna může prospět. Jsou to ty, které jsme dříve považovali za méně produkční a méně významné“, říká ve třetím díle cyklu Klima mění Česko Miroslav Trnka z CzechGlobe. Tento díl se věnuje hlavním projevům klimatické změny v ČR, adaptačním opatřením ve městech i revitalizaci krajiny.

  Díl ke zhlédnutí zde.

 • 27. 11. 2018

  Podzimní sucho už sužuje skoro celé Česko, na třetině území je to extrém (iDNES.cz)

  Sucho se rozšířilo už na devadesát pět procent území České republiky. Nejhůře jsou na tom oblasti kolem Labe a Lužnice, Plzeňsko či jihovýchodní Morava. Uvádějí to ve své zprávě výzkumníci z týmu InterSucho při Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky a Mendelovy univerzity v Brně.


  Článek k přečtení: zde.